سال ۸۳ منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی دردولت سید محمد خاتمی متولد شد. شروع به کار رسمی این سازمان با روزهای آغازین دولت محمود احمدی نژاد قرین گردید. از آن روز تا کنون که تماما در دولت نهم و دهم قرار داشت، این سازمان عریض و طویل پنج مدیر عامل را به خود دیده است.آقایان واقفی، فیروزآبادی، حسینی، بهمنی و رحیمی، مدیرانی که آمدند ، رفتند و جزمیراثی به نام پروژه های نیمه کاره برای مردم انزلی و استان گیلان به جا نگذاشتند. نگاهی ساده به عملکرد سینوسی مدیران سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی در سالهای گذشته بیانگر عدم توانمندی مدیران ارشد این سازمان و عدم تفاهم با مسئولان استانی در راه شکوفایی مزیتهای بالقوه این منطقه می باشد. قرار گرفتن این منطقه آزاد درسواحل دریای خزر که دارای امکانات و تاسیسات بندری مناسبی جهت تخلیه و بارگیری و انبارداری می باشد، همجواری با بنادر آستاراخان و لاگان در روسیه ،کراسنودسک در ترکمنستان ،اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، وجود راه های ترانزیتی و ارتباطی مناسب با شهرها و مناطق داخلی کشور و کشورهای همجوار شامل روسیه ،آسیای میانه و قفقاز، قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب را می توان از امتیازات مهم منطقه آزاد انزلی دانست که آن را نسبت به پنج منطقه آزاد دیگر متمایز نموده است.این ویژگیها را با هم در هیچ یک از منا طق آزاد دیگر نمی توان یافت.حقیقت آن است که مدیران منطقه آزاد انزلی برنامه ای برای استفاده از این امتیازات ویژه نداشته  و در سنوات گذشته نتوانسته اند زیر ساختهای لازم جهت حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی را مهیا نمایند. در طول حدود هشت سال گذشته مدیران عامل این سازمان  با توجه به موقعیت استراتژیک این منطقه چندان هم موفق نبوده اند. منطقه ای که زیرساخت صنعتی(وجود شهرک صنعتی) ، گردشگری (طبیعت و ساحل بکر و زیبا)واقتصادی (وجود بزرگترین بندر شمال کشور) پیش از حضور منطقه آزاد مهیا بوده و فقط نیازمند یک مدیریت هوشمند برای شکوفایی بیشتر داشت. عدم تفاهم بین سازمان منطقه آزاد و سایر ارگانهای دولتی استان باعث گردیده سرمایه گذاران متضرران اصلی این تراژدی غم انگیز باشند، در صورتی که  یکی از وظایف ذاتی همه این سازمانها حمایت از تولید و سرمایه گذاری می باشد.
تأسیس بندر کاسپین زمانی که فاصله بزرگترین بندر شمال کشور با این منطقه کمتر از ۱۰ کیلومتر بوده و با طرح توسعه بندرگاه انزلی (که خود از اراضی منطقه آزاد محسوب می‌شود) و چند برابر شدن ظرفیت آن، نیاز به پیاده‌سازی طرح‌هایی از این دست را هرگز عقلانی نشان نمی‌دهد، یکی از اقدامات مبتکرانه مدیران گذشته این سازمان می باشد.عدم اتمام پروژه ساختمان اداری چند میلیاری منطقه آزاد و توقف آن که بی شک هر روز بر هزینه های آن افزوده گردیده ، از ارزش افزوده آن کاسته شده و به بیت المال خسارت جبران ناپذیر وارد می گردد ، از شاهکارهای مدیران سابق منطقه آزاد انزلی می باشد.  یکی از اهداف و وظایف این سازمان ایجاد فرصتهای شغلی با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در منطقه می باشد.سوال اساسی این است ، مدیران ارشد و میانی سازمان بویژه مدیریت سرمایه گذاری منطقه آزاد تا کنون به سراغ چند شرکت بزرگ داخلی رفته اند و با آنان درباره امتیازات این منطقه و ارایه تسهیلات جهت سرمایه گذاری صحبت نموده اند؟ در طول هشت سال گذشته از چند سفارتخانه ایران درخواست گردیده است که از سرمایه گذاران خارجی جهت بازدید از این منطقه و آشنایی با توانمندیهای آن دعوت بعمل آورند؟ معاونت فرهنگی و گردشگری چه برنامه ای برای تبدیل این منطقه به قطب گردشگری داشته و دارند؟
 مدیر عامل تودیع شده منطقه آزاد انزلی در آخرین روزهای کاری خود پس از گذشت حدود هشت سال از شروع به کار این سازمان از آماده سازی نسبی زیر ساختها در محدوده منطقه آزاد و تصویب طرح جامع و راهبردی سازمان به عنوان نقشه راه توسعه خبر می دهد ، یعنی هشت سال طول کشید تا آماده سازی نسبی صورت پذیرد و طرح جامع تصویب شود ، چقدر زمان نیاز دارد که این زیر ساختها کامل شود و طرحها اجرایی گردد. به هر صورت تا به امروز مردم انزلی و گیلان دستاورد شگفت آور و فوق العاده ای از این سازمان هشت ساله ندیده اند. سرمایه گذارانی که با پای خود به این منطقه آمده اند امروز با مشکلات فراوانی دست و پنگه نرم می کنند.  امید واریم با انتصاب  آقای مسرور به عنوان یک مدیر بومی ، منطقه آزادی و آشنا به امور بر کرسی منطقه آزاد انزلی شاهد ظهور افکار جدید و استفاده از نخبگان و متخصصان جهت شکوفایی هرچه بیشترو سریعتر این سازمان اثرگذار برای مردم انزلی و استان گیلان باشیم . بی شک پس از گذشت هشت سال و وجود مشکلات فراوان هیچ کس انتظار معجزه از ایشان نخواهد داشت و با توجه به شرایط پیش آمده و کاستی های فراوان ما به آینده دورمنطقه آزاد انزلی امیدوارتریم، پیشنهاد می گردد ایشان در امور مختلف مانند صنعتی و تولیدی، فرهنگی هنری ، اجتماعی ،  سرمایه گذاری واشتغال از مشاوران خبره و آگاه و ترجیحا یکی از افراد معتمد همان صنف استفاده نموده ودر انتصاب افراد و تیم جدید در این سازمان از هر کانالی که باشد اهمیت ندارد، فقط و فقط از افراد متخصص و توانمند استفاده نمایند و نگذارند این زمان طلایی به راحتی و بدون هیچ دستاوردی تلف شود. انتظار انتصاب ژنرال ها در این سازمان نمی رود اما هیچ کس مشتاق دیدن گروهبانها هم نیست.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

۱۲ آبان ۱۳۹۲

مطلب بسیار خوبی بود. مشکل منطقه ازاد انزلی مشکل استانی و بازی قدرت جناح های سیاسی بر سر دستیابی به درامدهای این منطقه است که اوج کج فهمی مسولین استانی را نمایان و از علل اصلی عقب ماندگی این استان است.

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۱۲ آبان ۱۳۹۲

بسیار عالی.این مطالب خوب رو برای سایتهای خبری دیگه ویا روزنامه ها هم بفرستید بد نیستا.

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۴۵:

سینا عزیز ، فکر می کنم امروز در چند روزنامه رسمی کشور منتشر بشه

sinaclub پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۲۵:

خیلی عالیه مجید جان

Anzali Free Zone

۱۲ آبان ۱۳۹۲

البته باید مشکلات مدیریتی و خدماتی بندر انزلی رو هم یه نقد اساسی کنیم که موجبات کسادی این بندر رو فراهم آورده.

پاسخ

khadije

۱۲ آبان ۱۳۹۲

در این خبر به موضوعات خوبی اشاره شده ،از قبیل کم و کاستی های موجود در این منطقه و یا نقاط قوتی که هست و نادیده گرفته میشه باید رسیدگی بشه.ایشالا با تلاش مدیر جدید منطقه این مشکلات حل بشه،ما که همچنان به این بهبودی امیدواریم…..

پاسخ

Milad

۱۲ آبان ۱۳۹۲

قبلاً اسماً منطقه آزاد بودیم !
الان مثل اینکه ” رسماً ” داریم منطقه آزاد میشیم
واقعاً باید از دولت تدبیر و امید تشکر کرد که ” امید ” رو به انزلی برگردوندن
شهرم داره نفس میکشه
مرسی آقای روحانی ، دکتر نجفی و مهندس مسرور
خسته نباشید و خدا قوت جانانه
یا علی

جانم انزلی

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۱۲ آبان ۱۳۹۲

خوبه یه نامه از طرف جوونا و کلاً مردم انزلی تهیه کنیم و برای استاندار و مدیر عامل منطقه آزاد انزلی و حتی برای آقای نوبخت و دکتر روحانی بفرستیم و یه تشکری بکنیم.درسته هنوز کاری نکردند ولی با سیاستم باشیم بد نیست.اگه موافقین تو همین سایت متنی آماده بکنیم

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۰۰:۴۹:

فکر خوبیه هر چی مشارکت پویاتر داشته باشم مطمنا بهتره

Milad پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۲۴:

عالیه این فکر