30973_orig

به مناسبت هفته پدافند غیرعامل همایشی در سالن اجتماعات بنادرو دریانوردی استان گیلان برگزار شد .

به گزارش انزلی کلاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این مراسم با تأکید بر لزوم آموزش و برنامه ریزی برای آمادگی مقابله با بحران های احتمالی اظهار داشت : نباید همه بنادر ، کارخانجات استراتژیک و منابع به صورت مجتمع باشد بلکه باید بنادر را به بنادر بزرگ و کوچک تقسیم کرد .

وی با اشاره به بنادر انزلی و آستارا و در دست ساخت بودن بنادر کوچک چمخاله و کیاشهر خاطر نشان کرد : در صورت برنامه ریزی صحیح و توزیع بنادر معین می توان در شرایط اضطراری پشتیبانی لازم را انجام داد .

مهندس کوهساری با اشاره به اهمیت امنیتی و همچنین ایمنی برنامه ریزی بر اساس پدافند غیر عامل گفت : در بعد مهندسی ، عملیاتی و نرم افزاری باید اقداماتی انجام شود که زیر ساخت ها استانداردهای لازم پدافند غیر عامل را داشته باشند .

وی با اشاره به لزوم درنظر گرفتن پدافند غیرعامل در زمان ایجاد سازه ها و تأسیسات تصریح کرد : تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری بنادر باید به گونه ای در نظر گرفته شود که در زمان بروز حوادث و بحران های احتمالی امکان جایگزین کردن داشته باشد .

مهندس کوهساری تصریح کرد : اگر در بندری کالای خطرناک داریم باید عقبه و بندر خشک برای انتقال این کالاها در زمان بحران را داشته باشیم .

وی همچنین امکان پراکنده سازی شناورهای خدماتی ، تجاری و مسافری در زمان وقوع بحران ها و جلوگیری از دخل و تصرف احتمالی دشمن را یکی از دیگر اقدامات در راستای پدافند غیر عامل در بنادر عنوان کرد .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان افزود : باید پناهگاه یا بنادر کوچکی را برای اعزام شناورها در موقع لزوم شناسایی و آماده کنیم .

وی تاکید کرد : داشتن برنامه و زنجیره ای کامل در همه چارچوب ساختار برای پدافند غیر عامل الزامی است .

مهندس کوهساری تصریح کرد : با توجه به استفاده از فناوری برای اغلب امور باید نرم افزارها و سرورهای جایگزین جهت مواقع ضروری در نظر گرفته شود .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اینکه اصل کار پدافند غیر عامل به دست انسان است بر لزوم آموزش های لازم نیروی انسانی برای آمادگی و تبدیل آن به یک برنامه تاکید کرد .

وی همچنین تدوین استراتژی درست و کارآمد با برنامه های کوتاه ، میان و بلندمدت را برای آمادگی در زمان بروز اتفاقات و حوادث طبیعی و بحران ها الزامی خواند .

وی همچنین بحث تبلیغات و شایعات را در پدافند غیر عامل  را حائز اهمیت عنوان کرد و بر لزوم آگاهی فعالان درون یک سازمان و مردم جامعه از این مسئله تاکید کرد .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان خاطر نشان کرد : به منظور آمادگی در راستای پدافند غیرعامل ، برنامه ها و مانورهای مختلف اعم از دریایی ، انتقال کالاهای خطرناک ، پراکندگی شناورها ، استفاده از تجهیزات جایگزین ، نرم افزاری مالی و امنیتی به صورت یکپارچه و سیستمی مداوم در بنادر گیلان انجام می شود . پس از سخنرانی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان  فیلم کوتاه مستندی در مورد پدافند غیر عامل پخش و حاضران با مفاهیم و کاربردهای آن آشنا شدند .

شایان ذکر است که براساس برنامه زمان بندی شده مانورهای تمرینی پراکنده سازی شناورها ی خدماتی و مانور تمرینی پراکنده سازی جرثقیل های موبایل و جابجایی کانتینر خطرناک در محوطه های دریایی و بندری این اداره کل با حضور دبیر کمیته بحران و پدافند غیر عامل ،  جمعی از کارشناسان ، نیروهای بسیج پایگاه مقاومت شهدای ۷ تیر این اداره کل ، نیروهای گارد و انتظامات ، نمایندگان اداره حراست و روابط عمومی بندر برگزار گردید .

30978_orig

30974_orig

30972_orig

30975_orig

30976_orig

30977_orig

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۷ آبان ۱۳۹۲

ضمن عرض ارادت به دست اندرکاران.البته عاقلانه ترین و شاید کم هزینه ترین اقدام در مواقع بحرانی دفاع غیر عامل باشد.اما به نظر میرسد در این مانور فقط تاکید و تمرکز روی تجهیزات و شناورها بوده است. صحبتی و اقدامی برای نیروی انسانی صورت نگرفته است.شما که بهتر میدانید تجهیزات بدون نیروی انسانی متخصص هیچ ارزشی ندارد.توصیه میکنم دوستان در دفعات بعدی به این موضوع هم توجه و عنایت داشته باشند و حتی الامکان از افراد و انسانهای کار آزموده کمک و مشورت بگیرند.

پاسخ