معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری انزلی در جلسه مدیریت پسماند شهرستان بر لزوم مکانیزه شدن ناوگان حمل زباله تاکید کرد.

‘خسرو آرنگ’ روز سه شنبه اظهار کرد: شیوه کنونی جمع آوری و حمل زباله مورد تائید کمیته پسماند نیست و شهرداری باید مکانیزه کردن خودروهای حمل زباله را در اولویت کاری خود قرار دهد.

وی با اشاره به این که توقف دفن زباله در شهرهای ساحلی همچون انزلی از برنامه های کشوری است، تصریح کرد: حتی برای دفن پس سرندی زباله های کمپوست شده نیز باید یک محدوده محصور سلول مانند کاملا بسته ، طبق اصول کارشناسی و غیرقابل نفوذ به آبهای زیرزمینی در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به تولید روزانه حدود ۱۲۰ تن زباله در شهر انزلی یادآور شد: نسبت به ساماندهی پسماند باید دقیق عمل کنیم که تبعات منفی آن گریبانگیر شهر و شهروندان نشود.

معاون عمرانی فرمانداری انزلی از اداره منابع طبیعی شهرستان خواست تا مکان مناسبی را برای پس سرندی ها به کمیته پسماند معرفی کند.

آرنگ همچنین مسوولیت بی خطرسازی زباله های مراکز درمانی را به عهده خود آنها دانست و تاکید کرد: زباله های عفونی باید پس از بی خطرسازی در دستگاه مخصوص، تحویل متصدیان جمع آوری زباله شود.

معاون عمرانی فرمانداری انزلی کنترل شیرابه های زباله در کارخانه کمپوست را نیز مورد تاکید قرار داد.

کارشناس شبکه بهداشت شهرستان انزلی نیز در این جلسه گفت: مناسب ترین زمان برای جمع آوری زباله ساعت مشخصی از شب است.

‘شیوا بخشی’ اظهار کرد: جمع آوری زباله های عفونی با وانت های معمولی ممنوع است و زباله های بیمارستان و زباله های عفونی بعد از بی خطرسازی طبق قانون باید توسط رفتگران جمع آوری شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی در ادامه جلسه گفت : سه منطقه در شهرستان برای دفع پس سرندی پیشنهاد شد که خمیران یکی از این مناطق است.

‘ اکبر میغی ‘ اظهار کرد: از سال ۸۴ که کارخانه کمپوست شروع به کار کرد دفن زباله نیز انجام می شد.

وی افزود: ایستگاه انتقال موقت زباله پیش از این در شنبه بازار در مرکز شهر بود که آلودگی بسیاری داشت و الان به یک منطقه حاشیه ای تر منتقل شده است .

میغی تصریح کرد: البته در کمیته پسماند استان به مساله مدیریت پسماند در شهر ساحلی انزلی توجه ویژه شده و امیدواریم به نتایج مطلوب منتهی شود.

مدیر کارخانه کمپوست شهر انزلی در این نشست با اشاره به تولید حدود ۱۲۰ تن زباله در روز تصریح کرد: ۵۵ تن از این زباله توسط خانوارها ، حدود ۲۰ تن توسط اصناف ، حدود ۱۵ تن توسط مدارس و بقیه توسط ادارات تولید می شود .

‘ شهرام توانا ‘ اظهار کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد زباله های کمپوست شده پس سرندی هستند و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پس سرندی کود داریم .

وی با اشاره به عملیات بهسازی کارخانه کمپوست ، تفکیک زباله از مبداء را یکی از راه های مدیریت پسماند عنوان و خاطرنشان کرد : این کار را از ادارات شروع کردیم که هم اکنون روزهای یکشنبه و چهارشنبه حدود یک تن کاغذ جمع اوری می شود.

به گفته وی تفکیک زباله از منازل را نیز به زودی از هشت منطقه به صورت آزمایشی شروع می کنیم .

وی یادآور شد: یک کلبه بازیافت نیز هم اکنون در مجاورت بازار پردیس ایجاد شده که روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح و سه و نیم تا شش بعد از ظهر کاغذهای بازیافتی را از مردم دریافت و در ازای آن مواد شوینده یا لوازم تحریر ارائه می دهد.

توانا خاطرنشان کرد: در انزلی باید شش تا هشت کلبه بازیافت مستقر شود که امیدواریم در آینده با تامین منابع مالی لازم امکان پذیر گردد.

‘لیلا مسروری’ دبیر کمیسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه انزلی نیز در این جلسه با قدردانی از تمامی مسوولان و افرادی که برای مدیریت پسماند در شهرستان تلاش می کنند خواستار شتاب بخشی و اجرایی شدن مصوبات این کمیته شد.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

a.n.z

۱ اسفند ۱۳۹۱

احسنتم ! :-D :-D :-D :-D

پاسخ