لایروبی کانال های دسترسی به بنادر و بهسازی علائم کمک ناوبری مناسب، اصلی ترین خواسته راهنمایان دریانوردی کشور عنوان شد.
مدیرعامل شرکت هدایت خلیج فارس روز سه شنبه در سمینار تخصصی راهنمایان بنادر ایران در انزلی با اشاره به فعالیت بالغ بر ۱۳۰ راهنمای دریانوردی در بیش از ۱۱ بندر کشور گفت : موضوعاتی مثل کاهش عمق کانال های دسترسی به بنادر و کمبود علائم کمک ناوبری از جمله مشکلات مهم راهنمایان بنادر است .
احمد فروغی تصریح کرد :به گل نشستن کشتی ها در بنادر علاوه بر ایجاد مشکلات مختلف و ضررهای اقتصادی، نوع عملکرد راهنمایان کشور را نیز زیر سوال می برد.
وی ، لایروبی کانال ها و مسیرهای ورود و خروج کشتی ها به بنادر و بهبود علایم کمک ناوبری را از جمله مطالبات تخصصی راهنمایان عنوان کرد.
فروغی با اشاره به جایگاه ویژه راهنمایان دریانوردی ایران در دنیا ، الحاق شناورهای جدید به ناوگان راهنمایان دریانوردی کشور را در افزایش سطح کیفی ارائه خدمات راهنمایی کشتی ها در بنادر موثر خواند.
*لزوم سرمایه گذاری برای نسل جدید راهنمایان بنادر
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور نیز در این همایش آشنایی با مسائل و مشکلات راهنمایان بنادر ، انتقال تجربه و افزایش دانش راهنمایان دریا را از اهداف برگزاری این همایش برشمرد .
محمد راستاد نوع رفتار و پوشش راهنمایان دریانوردی را در اولین مواجهه ناوگان خارجی در زمان ورود به ابهای کشور بسیار حساس و قابل توجه دانست .
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر لزوم ارتقاء سطح دانش، می بایست سرمایه گذاری ویژه ای برای نسل جدید راهنمایان دریایی کشور انجام شود.
به گفته راستاد، با توجه به افزایش اجرای طرح های توسعه در بنادر کشور ، دستورالعمل ارائه خدمات بهتر به کشتیرانی ها در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه راهنمایان بنادر ایران به اعتماد به نفس و داشتن مهارت لازم معروف و شناخته شده هستند، بیان کرد: با توجه به این ظرفیت می توان نحوه عملکرد و تجارب راهنمایان ایران را به عنوان مباحث فنی آموزش داد.
به گفته معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور، برنامه ریزی در راستای تربیت نیروی انسانی ماهر برای رفع خلاءهای موجود ، از محورهای مهم برنامه های این سازمان در برنامه های دراز مدت آن است.
راستاد با بیان اینکه سال های گذشته خدمات راهنمایی دریانوردی درشمال کشور فقط در بندرانزلی ارائه می شد، افزود: با تجهیز بندرآستارا و همچنین پس از آماده سازی بندرکاسپین، این خدمات در این بنادر نیز ارائه خواهد شد.
بندرشهید رجایی در استان هرمزگان، بندر چابهار خوزستان، بندر بوشهر استان بوشهر ، بندرخرمشهر، بندر نوشهر ، بندرانزلی، بندر امام در خوزستان و بندر امیرآباد استان مازندران از مهمترین بنادر کشور هستند .
سال گذشته ۹ هزار و ۱۲۲ فروند کشتی با هدایت ۱۳۰ راهنمای دریانوردی در بنادر کشور پهلو گرفتند.
سمینار تخصصی راهنمایان بنادر ایران با حضور معاون دریایی سازمان بنادرو دریانوردی کشور و مدیرعامل شرکت دریایی هدایت خلیج فارس و جمع کثیری از راهنمایان دریانوردی از سراسر کشور روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفند در هتل سفیدکنار انزلی در حال برگزاری است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *