ملوان انزلی به نفت تهران در زمین خیس تختی باخت و صدر جدول را از دست داد

ملوان انزلی به پاس تهران در زمین خیس تختی باخت و صدر جدول را از دست داد

از دست دادن صدر جدول را بهانه ای قرار میدهیم، تا ورقی بزنیم گوشه ای از تاریخ پر افتخار قوهای سپید خزر را. براستی که تاریخ همواره در حال تکرار است. یعنی به تاریخ : اواسط مهر ماه سال ۲۵۳۶ (ش.ش) . جایی که قوهای سپید انزلی با شکست در مقابل تیم قدرتمند پاس تهران صدر جدول لیگی را از دست میدهد که نیمه ی بالایی جدولش را بعلاوه سرخابی تیم های تهرانی تشکیل میدهند.

ما معتقدیم در دل تاریخ درسهایی نهفته است و مطالعه تاریخ آنهم برای باشگاهی به قدمت ملوان بسیار میتواند مثمر ثمر باشد. پس مرور تاریخ پر افتخار گذشته و درس گرفتن از ایرادها و نقاط مثبت میتواند گره گشای آینده باشد.

 

با هم مرور میکنیم قسمتی از نوشته های مجله کیهان را : اگر ملوان را بتوان از همان لحظه زدن گل پیروزی شناخت، نمیتوان نامی جز قهرمان بر او نهاد. گل بازیکن ارمنی این تیم طی صحنه پر شکوهی زده شد که امروز خلق آن از عهده تیم ملی هم ساخته نیست و این گل طی آن صحنه با آن همه دید و بازی مثبت هوائی در برابر دفاعی بدست آمد که آسان تسلیم نمیشود.

 

همانطور که در این قسمت از مجله کیهان(۱۳۵۳) خواندید در آن سال نیز مشکل ملوانان عدم خودباوری بوده است، نویسنده کیهان متن خود را با این جمله تمام می کند: اینها برای قهرمانی کافیست، به شرط آنکه ملوان به روحیه قهرمانی دست یابد.

ملوان در آن رقابتها به عنوان بهترین شهرستانی لیگ تخت جمشید انتخاب شد. شاید چیزی شبیه به دریافت سهمیه حضور در جام باشگاههای آسیا. ملوان امروز مازیار زارع و پژمان نوری را دارد ملوان امروز جواد شیرزاد را در مرز پختگی و تجربه دارد ملوان یک بازیکن بی ادعا به نام یوسف زاده دارد که شاید تا هفته ششم بهترین هافبک لیگ بوده است همچنین حسین بادمکی نشان داد هنوز یک ستاره است.

ملوان زهردار ترین خط حمله سالهای اخیرش را دارد جایی که جلال رافخایی در صدر جدول یکه تازی میکند و پسر خوب بندر دوباره به دوران اوج خود بازگشته است. هر تیمی آرزوی داشتن پویا را دارد و اولادی نیز در همین مدت زمان کوتاه نشان داد که می خواهد همان مهرداد دو فصل پیش باشد، محمد حیدری نیز به بلوغ فوتبالی خود رسیده است و  می تواند وزنه ای برای خط حمله ملوان باشد.

با بازگشت سالارزاده و حضور احمد آهی مرکز خط دفاع ملوان همچون فصل پیش کابوس مهاجمان خواهد شد اما همانطور که منصور ابراهیم زاده اشاره کرد باید با مدافعان کناری بیشتر کار کرد که با توجه به تجربه شیرزاد و رمضانی در سمت چپ همچنین بابک پورغلامی در راست و همچنین اضافه شدن معبودی به این پست بدون شک این نقطه ضعف به نقطه قوت ملوان تبدیل خواهد شد.

با حضور پاشینکو در درون دروازه علی انزلیچی یک رقیب خوب را در کنار خود می بیند و حضور دو دروازبان آماده بهترین خبر برای انزلیچیهاست…

مطمئنا هواداران فهیم ملوان انتظار قهرمانی از ملوان را ندارند. ملوان هنوز هم جزء کم خرج ترین تیم های لیگ ایران است و بودجه ملوان با باشگاه گهر درود برابری میکند و به هر حال سپید پوشان بندر انزلی باید خودشان مشخص کنند، که آیا به خودباوری کافی رسیده اند یا خیر. اگر بازیکنان ملوان به آنچه که استحقاقش را دارند درست بیندیشند. اگر وارثان خلفی برای غفورها، قایقرانها، اسپندارها، نیاکانی ها و … و … باشند لیگ برتر ایران برای توپچی های بندر بسیار کوچک است.

اینبار نیز ملوانان میتوانند افتخاری دیگر را به تاریخ پر افتخار باشگاه ملوان بندر انزلی بیفزایند، تیمی که دو سال پیش تا یک قدمی قهرمانی جام حذفی که به حق جام ملوان است رفتند، هر چند عالم و آدم دست به دست هم آنها را از تکرار قهرمانی در این جام باز داشتند. اما ما معتقدیم، این قوی سپید اگر باور داشته باشد، هیچ کس و هیچ تیمی را یارای مقابله شان نیست و نخواهد بود.

ملوان بندر انزلی این بار در یک بازی خارج از خانه به مصاف تیم داماش میرود. باید دید شاگردان پورغلامی این بار با چه برنامه ای گام به زمین مسابقه میگذارند. آیا از نقاط ضعف خود درس گرفته اند و در صدد رفع آنها بر آمده اند. کسب امتیازات خارج از خانه میتواند نقشی تعیین کننده در جایگاه ملوان داشته باشد.

در آخر باز هم جمله نویسنده کیهان در سال ۱۳۵۳ را تکرار می کنیم اما این بار برای ملوان ۱۳۹۱:  اینها برای قهرمانی کافیست، به شرط آنکه ملوان به روحیه قهرمانی دست یابد.

لازم به ذکر است که این مجله کیهان از آرشیو شهید محمود فلاحتی توسط خانواده ایشان در اختیار سایت انزلی کلاب قرار گرفت، شهید محمود فلاحتی علاقه زیادی به ورزش انزلی داشتند وی کاپیتان تیم جوانان ملوان بود، او می توانست روی چمن سبز برای شهرش افتخار آفرینی کند اما خاک جبهه را به چمن ورزشگاه ترجیح داد تا مردم شهر و کشورش در امان باشند…

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۸ شهریور ۱۳۹۱

رشتیهایی که ادعا می کنن آبروی فوتبال گیلان هستند با دیدن این عکسها و این تاریخ از خودشون و ادعاشون خجالت می کشن.
((((((((((محمود فلاحتی روحت شاد)))))))))

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

ممنون از شما برای این کار خاص و جالب، اگه ملوان داماش رو شکست بده همه چیزهایی که اینجا گفتین عملی میشه وگرنه باید برای نیافتادند تلاش کنیم.
به امید خدا می زنیم.

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

انشاالله قهرمان میشیم، اگه می خوایم قهرمان بشیم باید خودمون هم رفتار هوادار یک تیم قهرمان رو داشته باشیم. باید برای قهرمانی بجنگیم که حداقل سهمیه بگیریم ولی اگه برای سهمیه و رتبه تک رقمی بجنگیم باید به فکر بقا باشیم.

پاسخ

مژگان

mojshekan

۸ شهریور ۱۳۹۱

ممنون بابت این نوشته
انشاءالله که ملوان به این خودباوری رسیده باشه،با وجود همه ی نواقص و کمبودها ما کاپیتانی داریم که آرزوی همه ی تیمهاست اینهمه غیرت و جنگندگی که تو هر بازی ازش شاهدیم
خواستن، توانستن است
فقط کافیه ملوانان یکدل و همراه با هم این هدف رو دنبال کنن،”ارائه بازی خوب” و گرفتن حداکثر امتیاز

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

عالی بود…این کار های فرهنگی نه تنها به نفع فوتبال این شهره،به نفع مردم این شهر هم هست…

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

آفرین به هوش شما، در این برهه از زمان بهترین چیزی بود که می توانستید روی سایتتان قرار دهید، در ضمن محیط سایت بسیار عالی شده. خسته نباشید

پاسخ

Anzali Free Zone

shahin-anzaliclub

۸ شهریور ۱۳۹۱

مطمئنا اگر ملوان به خود باوری لازم برسه، به راحتی امتیازی از دست نخواهد داد. ایرااااااااااااااااااااااااان ملوااااااااااااااااااااااااااان

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده اید چرا فحاشی های رشتی ها فقط برعلیه سه بازیکن ملوان یعنی مازیا زارع و پِژمان نوری و سید جلال حسینی است؟
چرا در ورزشگاه عضدی به بازیکن های دیگر ملوان فحاشی نمی شود آیا مگر آنها انزلیچی چی نیستند؟
چرا در ورزشگاه تختی انزلی به بازیکنان داماش فحاشی نمی شود؟(البته اگر به چاووشی ناسزا گفته می شود باز هم پای یک بازیکن ملوان یعنی مازیار زارع در میان هست )
البته یکی از دلایلی که باعث شعله ور شدن اختلاف میان رشت و انزلی شده رسانه ای شدن آن می باشد و برنامه ۹۰ در این اختلاف سهم بسزایی را ایفا کرده است . هر سه بازیکن ملوان در برنامه پر بیننده ۹۰ به نوعی تیشه به ریشه گیلان زدند و در برابر سوال های حاشیه ای فردوسی پور اختلاف این دو شهر را برجسته نموده اند . آقای زارع بجای اینکه به مناسبت صعود تیم پگاه سابق به لیگ برتر به عنوان یک تیم گیلانی دیگر به خود ببالد در عین ناباوری حرف هایی را بر زبان راند که قلب طرفداران آن زمان پگاه (داماش فعلی )را جریحه دار کرد ای کاش این بازیکن چنان پاسخ محکمی درحمایت از اتحاد دو تیم داماش و ملوان به فردوسی پور می داد که رشتی ها بجای توهین، وی را در ورزشگاه عضدی تشویق می کردند و او را برای همیشه دوست می داشتند.و اما آقای نوری شما چرا؟آخه شما که بچه رضوانشهر هستید چرا الان آتش بیار معرکه شدید و از خود انزلیچی ها انزلیچی تر شدید .مهم نیست شما می توانید خودتان را متعلق به هرکجا بدانید ، اما چرا باعث تشدید اختلاف این دو شهر شدید و در برنامه ۹۰ بجای تشکر از مسئولین تیم سابق خودتان(پگاه سابق)شمشیر را از رو بستید و از مروم انزلی بخاطر یکسال حضور در این تیم عذر خواهی کردید کاری که هواداران رشتی را نسبت به خودتان متنفر نمودید .اما مسئله سید جلال خارج از برنامه ۹۰ می باشد کینه هواداران داماش نسبت به سید جلال به بازی سایپا و پگاه سابق بر می گردد زمانیکه در تیم سایپا بازی می کرد و در آن سال ملوان و پگاه برای سقوط نکردن در لیگ می جنگیدند و همین آقا برای اینکه پگاه در آن مسابقه شکست بخورد برخورد بدی با بازیکنان پگاه داشت و دیگر چیزی نمانده بود که در ورزشگاه عضدی با بازیکنان درگیری فیزیکی پیدا کند(البته سایپا شکست خورد) و همین عصبانیت بی مورد سید جلال باعث دشمنی طرفداران رشتی نسبت به وی گردید .حال این سوال مطرح می باشد که چرا همیشه بازیکنان ملوان در بوجود آوردن حاشیه ها قدم اول را برداشتند و اختلافات را بیشتر کردند ؟ بازیکنانی که باید الگوی رفتاری جوانانی باشند که تمام حرکاتشان را زیر ذره بین قرار می دهند؟
.پس یه چیزی هست که فقط یه این سه بازیکن فحاشی میشه و متاسفانه به مردم انزلی که هیچ نقشی در بروز این فتنه ها نداشتند نیز توهین میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۳:

آقای بهادری متاسفانه تحلیل شما این حقیقت را بیان می کند که هواداران رشتی به جز حواشی به چیز دیگری اهمیت نمی دهند به طوری که در سکوهای پر جمعیت شما دو پرچم بزرگ روسیه دیده شد اما پرچم تیم و باشگاهتان دیده نشد، جواب جزئیات کامنت شما نیز توسط کاربران انزلی کلاب داده خواهد شد.

Shahin

shahin-anzaliclub پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷:

جناب بهادری، سید جلال حسینی تا کنون بارها موجب شکست ملوان شده و بهترین بازیها را مقابل تیم سابقش انجام داده. اما فرهنگ هر شهری متفاوت است. بهتر است دنبال بهانه نگردید، وضعیت فرهنگی شهر شما خجالت آور است در طول تاریخ سابقه نداشته در انزلی ۹۰ دقیقه به رشتی ها توهین شود، شما نه تنها به این سه بازیکن به تاریخ و همه مردم شهر انزلی بی پرده توهین کردید پس هیچ بهانه ای وارد نیست.
اینکه پژمان اصالتا به رضوانشهر برمیگردد را آیا شما به عنوان یک رشتی قبول دارید که میرزا کوچک خان نیز ریشه تالشی دارد و به رشت ارتباطی ندارد ؟ این چنین بحث های پوچ که نشات گرفته از فرهنگ ضعیف و فقر فرهنگی مرکز نشینان یک استان است مطمئنا نمیتوان آینده ای روشن را برای این استان متصور شد و روزی این شکافی که به آن دامن میزنید چنان شما را به درون خود خواهد کشید که چیزی از شما بر جای نماند.
مطمئنا اگر میرزا زنده بود باز هم به جنگلهای فومن پناهنده میشد زیرا هنوز مقر فرمانده ای روسها و پرچم شوروی بر روی دستان وطن فروشان زمان به چرخش در می آید . ننگ بر شما

Shahin

shahin-anzaliclub پاسخ در تاريخ شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۲۷:

راستی بازیکنانی که به اسم بازیکن رشتی امروز به آنها میبالید همگی پرورش یافته در مکتب ملوان هستند، اینکه افرادی این چنین نمک به حرام در این باشگاه پرورش یافته اند و برای خوش آمد عده ای جیره خور که به دامن زدن این دشمنی می افزایند دم تکان میدهند جای بسی تاسف دارد. متاسفم

۸ شهریور ۱۳۹۱

اقای بهادری…. نظرتون محترمه ولی برای دادن نظر تون باید یکم بیشتر فکر میکردید. دلایل شما اصلا منطقی و ورزشی نیست وسابقه این اختلافات خیلی قبل تر از شروع برنامه نوده. چون قایقران به رشت گل زده حالا باید فحش بخوره ؟.به عقیده شما تمام بازیکنای انزلی چی چه در ملوان وچه تو تیمهای دیگه در مقابل با رشتیا باید تو زمین راه برن تا از فحاشی درامان باشن و توی برنامه نود هم اعلام کنن که عاشق سینه چاک رشت و فوتبال و هواداراشن.تو مکتب ملوان تمام شهرهای گیلان جزئی جدا نشدنی از این اب وخاکند و تمام شهرها از رشت و لنگرود ولاهیجان گرفته تا رضوان شهروپره سرتا خمام وخشکبیجار زادگاه مردانی بوده که در مکتب ملوان رشد کردن وتا ابد خودشون رو مدیون اون میدونن و اینجاست که همه اونا خودشونو جدا از شهر و زادگاهشون یک ملوانی معرفی میکنن وتعصب و غیرتشون روبرای تعالی اسم ملوان به کار می گیرن..به نظر من درخت فرهنگ و اخلاق رشت از ریشه ویران شده وبا هرس چند تا شاخه کرم زده دردی دوا نمیشه.

پاسخ

۸ شهریور ۱۳۹۱

اقای بهادری گودرز چه ربطی به شقایق دارد مامیگیم چرا به بازیکنان ملی فحاشی می شود شما میفرمایید چون سید جلا ل درروز بازی با پگاه خوب بازی کرد مستحق شنیدن حرفهای رکیک یک عده ا وباش وبی فرهنگ است یا مازیار چنین کردو چنان شد یا پزمان در برنامه نود گفته فلان اقای محترم بالا بردن پرچم بیگانه فحاشی به فرزندان خوب این دیار ربطی به انچه که فرمودی ندارد ریشه جریان جایی دیگر است

پاسخ