index

از حدود یک ماه پیش که قوی سپید انزلی با بال و پری شکسته به زمین افتاد و به حال احتضار فرو رفت، مردم انزلی تمامی این روزها با غمی در سینه و بغضی در گلو، چشمان اشکبار خود را به آخرین تلاشها برای احیای قوی زیبایشان دوخته بودند.
و سپاس بیکران بر خداوند مهربان که سوز دل و دعای خیر این مردم و تلاش تلاشگران نتیجه داد و این قوی نجیب و مظلوم چشمهایش را گشود و مردمی را نیز به زندگی بازگرداند.

به خوبی آگاهیم در این هنگامه شادمانی و دست افشانی، زمان مناسبی برای یادآوری چرایی و چگونگی حوادث تلخی که در این مدت بر « نماد شهر مان » گذشت؛ نیست. بنابراین تنها بر خود واجب می دانیم از همه کسانی که برای بازگرداندن امید و شادی به دل این مردم تلاش کردند – بویژه ریاست محترم هیأت مدیره باشگاه ملوان جناب آقای دکتر احمد دنیامالی – صمیمانه تشکر کنیم. بدون شک تمامی اعمال مسوولین از نظر مردم تیزبین، آگاه و البته قدرشناس بندرانزلی دور نخواهد ماند.

باری؛ قوی سپید ما چشمهایش را گشود اما بیماری که در این سالها در پیکر رنجورش رخنه کرده و توان پرواز را از او گرفته؛ درمان نشده است. و حال که این قوی زیبای دوباره فرصتی برای بال و پر گشودن یافته؛ بیایید به شکرانه این اتفاق مبارک همه با هم از « گذشته » درس بگیریم:

ملوان وقتی « ملوان » بود؛ همه عشق بود و تعصب و غرور. حتی ورود پول بی حساب و کتاب به بهانه حرفه ای شدن فوتبال هم نتوانست پر پرواز قوهای سپید را بشکند. قوهای جوان هر ساله جای قوهای مهاجر را می گرفتند و ملوان با همه نابرابری ها باز هم گردن می افراشت.
و هنوز پیراهن سپیدش مقدس بود و سکانداریش جایگاهی در خور احترام.
اما از آن روز که برافروخته از اینکه ما بکاریم و دیگران درو کنند؛ نکاشتیم و دل به حاضری خوری بستیم، از آن روزی که پیراهن را فروختیم و سکان را به اجاره دادیم، خودی ها را راندیم و مرغ همسایه را غاز پنداشتیم و در مقابل برای حفظ جایگاه خود و اطرافیان مان بدون داشتن حداقل امکانات و ساختار، از کسب سهمیه آسیایی گفتیم و رویابافی کردیم؛ ملوان در سراشیبی قرار گرفت که سرانجامی جز سقوط نداشت.

امروز و در این فرصت دوباره به خود می گوییم آیا می شود به جای صرف هزینه های گزاف، با استفاده از کادر مدیریتی و اداری کاردان و با الگوبرداری مناسب به دنبال ایجاد ساختار بود؟ می شود به دنبال طی کردن یک شبه ره صد ساله نبود و با نگاهی اصولی از پله های موفقیت یکی یکی بالا رفت؟ می شود باز هم با تکیه بر معدن عظیم استعدادهای این شهر به دنبال ساختن نسلی تازه باشیم؟
و بالاخره می شود همدیگر را دوست بداریم و برای پرواز مجدد قو تا بلندای آسمان دست به دست هم بدهیم؟

در پایان یادی کنیم از مرد همیشه جاودان ملوان، هم او که تا بود قدرش ندانستیم و آواره غربتش ساختیم:
سیروس آبای! پرچم تیمت روی زمین نماند؛ دوباره سر به آسمان خواهیم سایید.

کاش تا در کنار ما هستند قدرشان را بدانیم.

انزلی کلاب- رامبد رشیدی راد

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

پیمان

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

… و باز هم ایام به کام شد و گل و بلبل از راه رسیدند و …
امروز بهترین خبر برای مردم شهر انزلی – مردمی که با شنیدن اخبار خوب بیگانه شده اند- بازگشت ملوان به لیگ برتر بود و خوشی هایی که فوران کرد.
براستی این خوشی به استرس و فشار آخر دو فصل گذشته می ارزد ؟ واقعاً شعار هوادار با غیرت // مسئولین ………. از یادمان رفت ؟!!!
آیا تیممان برای ۱۰ روز بعد آماده شروع تمرینات و بسته شدن می شود ؟ ( تیمهای دیگر اکثراً تمریناتشان آغاز شده یا در حال شروع است )
این شهر توان غم و اندوه دیگر را در اردیبهشت ۹۶ ندارد و امیدواریم بهترین و به موقع ترین تصمیمات را در همین امروز و فردا از سوی سکانداران کشتی عشق ببینیم و هواداران را به نگرش عمیق و شادی اگاهانه دعوت کنیم تا مسئولین تیم در باد خرید امتیاز نخوابند و توقع هوادارن که حضور قدرتمند در مسابقات فصل آینده است را بر آورده نمایند .
قوی سفید پرواز را از یاد نبرده است ، شاید زخم بالهایش زودتر از موعد خوب شود و شاید این زخم …

پاسخ

م.ش

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

یه همچین نماینده ای لازم داره شهرمون ….!!!!!!!!!

پاسخ

SARI

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

تنها آرزوی ما .گیلانی وانزلی چی ها این است که همه عزیزان ما سعی وتلاش نماید صاحب نام وآوازه وصاحب افتخار گردند .تا برای جامعه وکشور ما مفید و کشورمان را سربلند نگهدارند. فقط اینها آرزو ماست .
انشائ اله آقای دنیا مالی ودیگر عزیزان زحمت کش بتوانند از اشتباهات گذشته تمام فصول ملوان درس گرفته وبتوانند اینبار با همفکری وتلاش همگانی یعنی افراد با تجربه ونخبه راه پیشرفت وطرقی وقهرمانی را درپیش گیرند .تا هم خود وهم انزلی وباشگاه ملوان سربلند وسر افزاز باشند.زیرا حق ملوان قهرمانی بود نه حذف از لیگ برتر .وقتی بهترین ها تیم ملی در تمام ادوار حاصل دست رنج ملوان وملوانی است .ویا اگر چشم به سمت هر باشگاهی می نمائیم . حاصل دست رنج ملوانی ها را مشاهده می کنیم .چرا ملوان نباید در جایگاه اصلی اش قرار گیرد. ویا وقتی قهرمان همین نفت که باعث سربلندی این فصل باشگاه نفت بود . سید جلال حسنی بازیکن فصل های قبل ملوان . حاصل دست رنج ملوان وملوانی نبود .. آری حق ملوان این فصل حذف شدن نبود .زیرا اشتباهات پی در پی داوری ویا به موقع ندادن سرباز که حق اصلی این باشگاه دولتی ومردمی است ویا حمایت مالی نکردن فدراسیئن کشوری واستانی به این باشگاه باعث از دست دادن ملوان از لیگ برتر بود . باید همه تلاش نمایند ملوان در این فصل در جایگاه اصلی اش قرار گیرد.
زیرا همه فوتبالی ها می دانند .بدون ملوان در لیگ یعنی فوتبال بی معنی ویا فوتبال هیچ….زیرا نبودن ملوان در لیگ ضربه بزرگی به ورزش فوتبال کشور واستان وشهرمان وارد خواهد آمد .با این خبرفوتبالی ها وملوانی ها وگیلانی های سرتاسر ایران خوشحال هستند .نه فقط شهر انزلی.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

با تشکر از آقای رامبد رشیدی راد عزیز.بازگشت ملوان به لیگ برتر مسلما باعث خوشحالی هواداران و مردم شهر ما شده است.اما برای من بعنوان یک هوادار نوعی خوشحالی سطحی و عاریتی است.امیدوارم مدیریت و کادر فنی تیم با به کارگیری همه توانمندیهای بالقوه و بالفعل خود و با درس گرفتن از شکستهای گذشته به همه ثابت کنند که ملوان استحقاق لیگ برتری بودن را داشت و دارد.بعضی از هواداران هم لازم است با صبر و تحمل بیشتری با مسائل برخورد کنند و اخلاق و مرام ورزشی شهر قهرمان پرور ما را در هر مسابقه ای زیر سئوال نبرند و در این وضعیت اقتصادی و مالی نامساعد باعث جریمه و پرداخت مبالغ میلیونی به کمیته انظباطی نشوند.حق قوهای سفید پرواز در ارتفاع پست و بی رمق بر فراز برکه های متروک نیست.انشالله در تورنمنت آینده شاهد پرگشودن قوهای سفیدمان برفراز ایران و آسیا باشیم و آنوقت شادمانی و افتخار هر انزلیچی و هر هواداری واقعی و از صمیم قلب خواهد بود.ایران – ملوان

پاسخ

morteza

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

چرااااا دل ما رو خوش کردید.

چراااااااااااااا

آقای تاج نگذاشت.

انتقال انجام نشد ،

پاسخ

مرتضی

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

قسم حضرت عباس رو باور کنیم یا دُم خروس رو ؟؟!!
از این ور ملوان نفت رو خرید و لیگ برتری شد ، از اون طرف تاج گفته مزایده غیرقانونی بود !!

پاسخ

علیرضا اسدی

علیرضا اسدی

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

باید فشار آورد به مسئولان لیگ و فدراسیون تا راضی شوند وگرنه شرط بیرون نرفتن تیم از تهران قابل انجام نیست

پاسخ

جاوید

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

تا حالا فکر کردین که ملوانی که پول نداره به بازیکنهاش بده چطور ۲۵ میلیارد تومن جور کرده که تیم نفت رو بخره؟؟؟ دست چه کسانی درکاره؟؟؟ چه اهدافی دارند؟؟؟ نمیتونم اسم ببرم ولی برید و تحقیق کنید……..

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ خرداد ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۲۸:

:yes: :yes: به نکته جالب و قابل تاملی اشاره کردید.

رضا دياني

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

سلام عرض می کنم اقای رشیدی کاش ملوان با صرف هزینه برای خرید امتیاز نفت با قدرت لیگ ١بازی نی کرد وومی اوند بالا شما می دانید که فقط امتیاز نفت ٢٣ملیارد تومان هزینه اضافی وو دست باشگاه گذاشته و با احتساب بهی ۴٠ساله که ٨/۵ملیارد بوده و بدهی این فصل با مدیریت جناب دکتر دنیامالی که حدودا ١٢ملیارد هست یعنی ١/۵برابر تمام ۴٠سال گذشته و این که امسال هم حدود ١۵ملیارد بودجه نیاز هست برای فصل پیش رو جمع این ارقام در حدود ۵٧/۵ملیارد می باشد اگر خدای نکرده برای اقای دنیا مالی اتفاقی بیوفته یا دل زده بشه یا اصلا اجازه ندهند در امورات باشگاه دخالت کنه می دونی چه اتفاقی برای این باشگاه خواهد افتاد لطفا واقع بین باشید و از یک ادم شکست خورده در برنامه ها قهرمان نسازید خود همین سایت و رادیو انزلی در اوایل سقوط و شخص جنابعالی چه قبل و بعد هشدارهای بجایی داده بودید لطفا نذارید ادم به رسالت شما شک کنه و زحمات اقا رضا نویدی که بی شک یکی از قلم به دستان شریف شهرمام هست رو به هدر ندهید راستی اگه این تیم به دست غریبه ها به دسته پایین تر می افتاد اینطوری خرید امتیاز را قهرمان می پروا ندید جناب رشیدی از شما انتظار بیشتری میرفت و می رود لطفا دنیا و قلم تان وا در راه درست و اصلاح این باشگاه قدیمی بردارید و بنویسید کاش ملوان از لیگ ١شروع کنه تل درسی برای مدیران دست اندر کاران هواداران بازیکنان و همه و همه ما ها بشه تا بی جهت به چپ و راست نرانیم و صراط مستقیم را راه ارامش و رستگاری بدانیم

پاسخ

رامبد رشیدی راد پاسخ در تاريخ خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۷:۰۷:

جناب دیانی گرامی بنده هم خدمت شما عرض ادب دارم و از اینکه برای مطالعه مطلب من وقت گذاشتید از شما تشکر می کنم.

در آغاز سخن به صراحت به بی شریک بودن خداوند احد گواهی می دهم و بار دیگر از بت سازی و بت پرستی که متاع رایج این روزهای شهرم شده؛ تبری می جویم.
به درستی اشاره فرمودید که در مقاطع گذشته من و دوستانم در انزلی کلاب بسیاری از تصمیمات جناب دنیامالی در فصل گذشته بویژه در انتصاب آقای استیلی و حمایت از ایشان تا آخرین لحظات ممکن ، درگیری و لجبازی با بازیکنان بزرگ تیم ، عدم حمایت مالی در زمان مناسب که منجر به جدایی بازیکنان تاثیرگذاری مانند پاشنکو و حاتمی شد ، مدیریت دیکتاتور مآبانه و مبتنی بر مونولوگ و …. را نقد کرده و ایشان را یکی از مقصران اصلی سقوط ملوان در فصل گذشته معرفی کرده بودیم. و هرچند حضور دوباره ملوان در لیگ برتر داغ سقوط را از پیشانی ما و ایشان پاک نخواهد کرد اما به حرمت شادی دل بسیاری از همشهری ها و عاشقان ملوان و به تبعیت از « من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق » بر خود واجب دیدیم از تلاشهایی که ایشان در این راستا داشتند، به سهم خود تشکر کنیم.

جناب آقای دیانی گرامی؛ بحث حضور تیم محبوب ما در لیگ برتر با خرید امتیاز تیم نفت و یا حضور در دسته اول و توجه به ساختارسازی و سازندگی موافقان و مخالفان خود را دارد که بنده سعی کردم به صراحت وارد این مبحث نشوم اما در پایان مطلبم خواستار دیدی بلند مدت و منطقی از طرف مسوولان برای ایجاد ساختار در باشگاه ملوان شدم.
در پاسخ فرمایش شما هم عرض می کنم هرچند از حضور در لیگ برتر فصل آینده خوشحالم اما معتقدم برای این امر هزینه های بسیار گزافی پرداخته و در آینده نیز خواهیم پرداخت.
کاش این آینده نگری ها در فصل گذشته و پیش از سقوط تیم ما انجام می شد تا ما اکنون با صرف هزینه های بسیار کماکان در نقطه صفر نبودیم.
باز هم از لطف و توجه شما تشکر می کنم.

SARI

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

برای بعضی از دوستان شاید نوشتن مطالب پی درپی اینجانب اندکی حضم اش سنگین باشد ولی بخاطر عشق به شهر ودوستان وآشنایان وباشگاه شهرم وبخاطر دیدن بعضی ناحقی مجبور می شود از راه دورگاهگاهی مطالبی بنویسیم زیرا برای من هم حضم ناحقی دشوار است گرچه ۹۰ درصد ما گیلانی ها وانزلی چی ها اینگونه هستیم. نمی توانیم در برابر ناحقی سکوت نمائیم.
گاهگاهی در گوشه وکنار مخالفت های کور کورانه بعضی از دوستان را مشاهده می نمائیم که نمی توان تحمل نمود وتلاش می کنید به یک طریق خود را سبک نمائید .نمونه اش در رابطه با فروش امتیاز نفت ویا کلا فوتبال که گاهگاهی مطالب ویا زمزمه بعضی از دوستا ن شمالی ویا شهرستانهای دیگر را مشاهده می نمائیم در بسیاری از موارد مخالفت های از خود نشان می دهند همین خرید نفت .بجای اینکه با ملوانی ها همصدا باشند برعکس با نفتی وپایتختی ها هماهنگ هستند.
.وقتی باشگاهی حمایت درست شود .چگونه از پا می افتد مثل همین فصل ملوان ویا فصل های قبل ملوان وهمیگونه می رویم به سمت چگونه نابودی باشگاه های دیگر شمالی . چگونه شمال گوشه وکنارش زمین ودروازه فوتبال .کوچه وخیابان اش بازیکنان با لباس های ورزشی وهمچنین اسطوره های در در سرتاسر باشگاه های کشور داشته باشد ولی تیم لیگ برتری نداشته باشد . آیا دلیل اش مشکلات مالی ودست خالی باشگاه ها نیست . آیا پول حزینه ای که فدراسیون در اختیار ملوان ویا تیم های شمالی می گذارد به اندازه دو بازیکن تیم های پایتخت نیست. وقتی باشگاه های دیگر ویا باشگاه پایتخت به بازیکنی دو میلیارد پیشنهاد می نماید . باشگاهی چون ملوان می تواند. مربی ویا مسئول ویا امکانات و یابازیکن در سطح بالا را جذب نماید حتی بازیکنی که خود پرورش داده مثل سید جلال حسینی ویا سعید عزت الهی. چرا تبریزی وتهران ومشهد واصفهان وجنوب از شمالی های عقب تر بودنند .امروز با داشتن چندین باشگاه به خود افتخار می نمایند . شمالی که مهد تمدن ومهد ورزش است بخصوص شهر انزلی . حمایتی که امروز آقای دنیا مالی از فوتبال ملوان می کند .فقط به نفع فوتبال انزلی نیست .به نفع سرتاسر استان شمالی است . وافرادی را که در گوشه وکنار ایران از آقای دنیا مالی حمایت می نمایند آنها بهتر در جریان هستند که بحال ورزش ویا فوتبال شمال چه می گذرد . در این میان عده انگشت شماری هم بخاطر منافع شخصی با ایشان مخالفت می نمایند.
آقای دنیا مالی ودیگر دوستان یاران .تلاش می نمایند حق ملوان را به ملوان هرچه سریع تر باز گردانند .چون باشگاه نفت در حال واگذاری است چون تمایلی برای باشگاه داری دولتی در پایتخت نیست .زیرا نه دولت می تواند از چندین باشگاه درپایتخت حمایت نماید چون چهار باشگاه لیگ برتری وچندین باشگاه دسته دوم وسومی در پایتخت قرار دارد. واز همه مهتر .تلاش می نماید به سمت خصوصی سازی باشگاه ها حرکت نماید .زیرا ریخت وپاش در باشگاه های دولتی زیاد است. وکسی دل نمی سوزانند ..مخالفت امروز باشگاه نفت هم بخاز همین مشکلات می باشد. واز همه مهمتر مدتی است که باشگاه نفت تصمیم به فروش نمودهاند .یعنی قبل از اوضاع ملوان .
.واین واگذاری هم فعلا حق مسلم ملوانی ها می باشد چندین باشگاه تلاش به خرید نمودنند .ملوان هم تصمیم به خرید نموده .حال کاری به گذشته باشگاه ملوان نداریم .که اگر اینچنین بود ویا آنچنان بود بهتر بود ویا این پول از کجا آمده ویا به کجا می رود. اشتباهاتی که این فصل برای ملوان رخ داد . آنقدر زیاد وبه ناحق است که اگر چنین اشتباهات وناحقی ها نبود هرگز ما ملوانی ها با این شیوه آمدن موافقت نمی نمودیم. .زیرا ۹۹ در صد فوتبالی ها با آمدن ملوان به لیگ برتر موافق هستند .زیرا هم در جریان بازی های ملوان بودنند وهم شناخت فراوان از این باشگاه ریشه دار وبا تجربه دارند.حتی ملوان برای وارد شدن به لیگ برتر نباید پولی پرداخت می کردنند. واز طرفی بودن یک تیم شمالی در لیگ برتر باعث خواهد شد فوتبال استان مان نابود نشود .استانی که به ناحق به نابودی کشانده می شود .استانی که باعث پیشرفت .باشگاه های پایتخت وتیم ملی کشور مان هستند . بازیکنان شمالی باعث سربلندی باشگاه های پایتخت هستند ومی توانند در آن باشگاه بازی کنند وهمچنین با بودن ملوان در لیگ برتر فصل بعد هم می توان تلاش نمود شمال کشور تیم دیگری راهی لیگ برتر نماید چه اردبیل باشد ویا چه سپیدرود ویا نساجی وغیره. تلاش آقای تاج بخاطر این است .شمالی ها مجبور باشند همه در دسته دو قرار گیرند ومجبور به مبارزه شوند چون این شیوه باعث خواهد شد کمر باشگاه های شمالی شکسته شود . چون این شیوه کمک بزرگی به لاشگاه های پایتخت وباشگاه های اصفهان وغیره می کند . .وهمچنین بودن ملوان در دسته دو باعث خواهد شد تیمهای شمالی اجبارا با همدیگر مبارزه نمایند در این صورت یک فصل ویک تیم استان شمالی کمتر در لیگ برتر خواهد شد . .اگر بتواند فصل بعد تیمی راهی لیگ برتر نماید کار شاخی نمودهاند زیرا راهی بسی دشواری را باید باشگاه های شمالی سپری نمایند ..آن هم در صورتی که بازیکنان درجه یک راهی باشگاه های لیگ برتری خواهند شد . واز همه مهتر بخاطر تعصب فوتبالی فشارهای سنگینی به هواداران وهمچنین بازیکنان وارد خواهد شد .که همین فشار به ضرر فوتبال شمال کشور خواد بود.
از طرفی داشتن تیمی در لیگ برتر ..سطح باشگاه های استان شمالی هم بالاتر خواهد رفت .زیرا تلاش می نمایند از همدیگر سبقت بگیرند واز همه مهمتر اگر باشگاه های ما بتوانند در سطح دو ویا سوم باشند .فوتبال استان ما هم ضعیف تر خواهد شد وبه سطح پایین تر خواهد رسید .زیرا بازیکنان درجه یک به سمت باشگاه های دسته پایین تر نمی آیند ولی برعکس اگر هر فصل دوسه اسطوره ویا نخبه داشته باشیم از دست خواهیم داد چون تلاش می کنیم برای رفع مشکلات مالی بازیکنان خوب را راهی پایتخت نمائیم . ویا راهی باشگاه های سرمایه دار دیگر .این همان دامی است که سالهای برای باشگاه های شمالی بافته اند وشمالی ها سالهاست که در این دام پایتخت گرفتارهستند. .ولی همین بازیکنان نمی توانند .باشگاه لیگ برتری در استان شان داشته باشند .چون بخاطر مشکلات مالی ویا بخاطر پیشرفت وطرقی باید اجبارا وزورکی به سمت باشگاه های پایتخت بروند .زیرا همه امکانات وهمه رسانه ها وهمه مسئولین از پایتخت حمایت می نمایند .تنها چند استان هم وجود دارد که دست اش به دهنش می رسد .وبخاطر در امدهای استانی می توانند سراپا باشند .مثل تبریز ومشهد واصفهان وجنوب ..ای کاش مسئولین شمالی خودشان هم برنامه ویا قانون های برپا می کردنند که بازیکنان حد اقل ۴ الی ۵ سال در باشگاه ویا استان خودشان بازی کنند ویا حداقل بازیکنانی را به باشگاه های سرمایه دار می دهند . در آمد های فصلی را از انها در بیارند .. ویا حتی قوانین های برای بازیکنان باشگاه های شهرستان ایجاد نمایند .که باشگاه های اینچنینی مثل ملوان ویا غیره همیشه گرفتار بازیکن ویا گرفتار مالی نشوند .وهمه تلاش های شان فقط برای باشگاه های پایتخت شود .امروز آقای تاژ تنها مخالف این امر است .وتلاش می نماید باشگاه های ریشه دار را قربانی پیشرفت کار خود نماید زیرا . بودن باشگاه های ریشه دار وحبود در هر گروهی چه در لیگ برتر ویا چه در دسته دوم ویا سوم. جان دوباره به آن دسته خواهد داد. بخاطر عشق وتعصب هواداران شمالی..چرا باید شمالی ها قربانی شوند .تا فوتبال وآقای تاژ پیشرفت وطرقی نماید .ای کاش در صورت جور نشدن خرید باشگاه نفت .می توانستیم راهی بیابیم تا بازیکنان اسطوره استان مان راهی باشگاه های معتبر دنیا شوند .تا از این طریق بتوانیم مشکلات مالی باشگاه ملوان را رفع نمائیم. زیرا ترانسفور نمودن مستقیم به باشگاه های خارج .هم به نفع فوتبال استان وهم به نفع بازیکن .نخبه ما خواهد شد .وهمچنین این شیوه .فوتبال انزلی را دگرگون خواهد نمود.

پاسخ

محمد صادق پاسخ در تاريخ خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۵:۰۲:

:-/ :shock:

رضا دياني

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

سلام از جواب شیوا و با احترام شما صمیمانه تشکر میکنم موفق و پیروز باشید

پاسخ

رضا دياني

۲۴ خرداد ۱۳۹۵

عذر می خوام منظور پاسخ با محبت و شیوا جناب رشید هست

پاسخ