madrese-resalat

اختصاصی- در جریان تعریض جاده ی منطقه آزاد انزلی در محدوده ی روستای حسن رود انزلی، در حدود ۲سال پیش، مشکلات بسیاری گریبانگیر مدرسه رسالت روستای لیجارکی حسن رود شده که قصد داریم در این مطلب شنیده هایمان را به گوش مسئولین منطقه آزاد انزلی و علی الخصوص آموزش و پرورش بندرانزلی برسانیم، زیرا علاوه بر آن که مدرسه رسالت در محدوده منطقه آزاد انزلیست، تحت پوشش آموزش و پرورش شهرستان بندرانزلی نیز هست.

شنیده ها حاکی از آنست که در جریان تعریض جاده ی منطقه آزاد بندرانزلی، مسئولین این سازمان با مسئولین آموزش و پرورش بندرانزلی مذاکراتی انجام دادند و در ابتدا قرار بر این شد که در حیاط وسیع مدرسه رسالت حسن رود، مدرسه ای نو ساخته شود و سپس دیوار مدرسه رسالت تخریب و قسمتی از فضای مدرسه ی قدیمی را به حریم جاده اضافه کنند. اما در ادامه منطقه آزاد انزلی به بهانه ی هزینه ی بالای ساخت مدرسه جدید، زیر بار انجام وعده اش نرفت و با بهره گیری منفعت جویانه از قوانین و مقررات مناطق آزاد وهماهنگی با بعضی از نهادها و سازمان ها در نهایت موفق به انجام این کار بدون صرف هزینه و انجام وعده هایش شد و رای دادگاه به نفع منطقه آزاد انزلی صادر شد.

شنیده هایی نیز حاکی از آن است که سازمان منطقه آزاد انزلی ضمن قراردادی زمین مدرسه رسالت را به مبلغ ۲۰ میلیون تومان خریداری کرده (که از پرداخت یا عدم پرداخت این مبلغ مطلع نیستیم) و به مدیران این مدرسه قول تعامل در مباحث فرهنگی داده است. در واقع منطقه آزاد انزلی، در ابتدا در راستای رسیدن به هدفش که تعریض جاده بود، قصد خرید مغازه های مجاور جاده و و روبه روی مدرسه به مبلغ بالاتری را داشته است ولی در مقابل مقاومت مغازه داران، چشم به زمین مدرسه رسالت دوخته که ظاهرا اگر هم مقاومتی در این زمینه بوده در نهایت منطقه آزاد با توسل به قوانین جاری مناطق آزاد توانسته به آسانی به هدفش دست یابد. به راستی منطقه آزاد انزلی صاحب اعتبار کافی برای نوسازی این مدرسه نبود؟

در مقابل اعتراض های آموزش و پرورش و اهالی منطقه، بولدوزرها به جان مدرسه رسالت افتادند و آنجا را تخریب نموده و دو دستگاه کانکس به جای کلاس های تخریبی در نظر گرفتند و همچنین چهار دستگاه سرویس بهداشتی پیش ساخته را جایگزین سرویس بهداشتی مدرسه نمودند. نبود آب آشامیدنی سالم و ضعف امکانات بهداشتی در این مدرسه بیداد می کند.

این سرویس ها پس از مدتی غیر قابل استفاده شده و وضعیت اسفبار بهداشتی برای این مدرسه به وجود آورده اند. باید به اطلاع مسئولین برسانیم که کانکس سرویس بهداشتی برای برطرف کردن نیاز موقت و در پروژه هایی که محدودیت مکانی و زمانی وجود دارد استفاده می شود، ولی مسئولین منطقه آزاد برای صرفه جویی در وقت و علی الخصوص هزینه این کانکسها را برای حدود ۲۰۰ دانش آموز دختر و پسر در مقطع ابتدایی و هم چنین دانش آموزان دختر در مقطع راهنمایی در نظر گرفته اند، تنها ۴ کانکس سرویس بهداشتی! که با وجود وضعیت بد بهداشتی، دانش آموزان حتی در صورت ضرورت از سرویس های مدرسه استفاده نمی کنند. که در این حالت می توان پیش بینی کرد با ادامه ی این اوضاع، ظرف چند سال آینده بیماری هایی به سراغ این دانش آموزان معصوم بیاید.آیا در این سالها امکان این نبود که اعتباری برای تجهیز و ساخت سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود؟ چه کسی پاسخگوست؟ آیا در پاسخ به این سوالات مسئولین میخواهند طبق عادت همیشگی کمبود اعتبار لازم را بهانه کنند؟

وضعیت آب آشامیدنی این مدرسه همانند سرویس بهداشتی اش اسفبار است. علاوه بر بوی نامطلوب آن، دارای رسوبات بسیاری است ولی با همه ی این اوصاف این تنها آب آشامیدنی برای دانش آموزان است. همگی میدانیم سلامت جسم و روان دانش‌آموزان تا چه حد در ارتقاء کیفیت تحصیلی آنها مؤثر است و سرویس‌های بهداشتی نامناسب و آلوده می‌تواند موجب بروز چه بیماری هایی در آنها شود. آیا آموزش و پرورش انزلی نباید به بحث سلامت دانش‌آموزان و سرویس‌های بهداشتی اهمیت بدهد؟ آیا مسئولین حاضرند فرزندانشان در چنین مدرسه ای بدون آب آشامیدنی سالم، بدون سرویس بهداشتی و در یک کانکس پیش ساخته درس بخوانند؟ آیا این فرزندان همان آینده سازان این مملکت نیستند؟

علاوه بر مدرسه رسالت، مدارس دیگری نیز در محدوده منطقه آزاد انزلی وجود دارد، آیا منطقه آزاد در قبال نیازهای این مدارس هیچ نقشی ندارد؟ چرا منطقه آزاد حتی به اندازه فضای سبز منطقه که هر روز به آن رسیدگی می کند به فکر این بچه های معصوم نیست؟ چطور منطقه آزاد توانایی پرداخت خرج های میلیونی برای برگزاری کنسرت موسیقی دارد اما این دانش آموزان را به راحتی و به بهانه سود و منفعت خود، از حق طبیعی و ضروری شان که داشتن مدرسه است محروم می کند؟

باخبر شدیم که تا کنون بسیاری از مسئولین از این مدرسه بازدید کرده و در نهایت فقط اظهار تاسف کرده اند. پس چه کسی باید به داد این دانش آموزان برسد؟

آیا اداره اموزش و پرورش بندرانزلی و استان و مسئولین ارگانهای دیگر هیچ مسئولیتی در قبال این مدارس و دانش آموزان ندارند؟

یکی از اولویت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی احداث مجموعه های آموزشی و دانشگاهی با اولویت دانشگاه بین المللی ست. چطور منطقه آزاد اجازه ی تجاوز به حریم مدرسه ای روستایی را به خود می دهد و از احداث دانشگاه بین المللی حرف می زند؟

در کدام قسمت از آیین ‏نامه ی نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد اجازه ی تعرض به حریم مدرسه و ساخت مدرسه ای پیش ساخته در ازای آن آمده است؟ کدام قسمت از آیین نامه چنین اختیاراتی برای تخریب مدرسه به این سازمان داده است؟

گوشه ای از اهداف و برنامه های منطقه آزاد در حوزه آموزش:

“منطقه آزاد انزلی با توسعه خدمات دانشگاهی برتر و ایجاد واحدهای دانشگاهی بین المللی و پذیرش دانشگاه های خصوصی، علاوه بر بسط و توسعه علوم و فنون در استان، همچنین باعث به وجود آمدن تقاضای گردشگری علمی و آموزشی در فصل سرما میگردد.

طرح ها و برنامه های کاربردی منطقه آزاد انزلی : هسته محرک توسعه و رشد منطقه به لحاظ عملکردی، بخش گردشگری، آموزشی و مسکونی می باشد و شکل گیری اولیه پهنه های دانشگاه، دهکده سلامت و مسکونی ویژه را منجر می شود.

طرح های موضوعی کارکردی منطقه آزاد انزلی : طرح ایجاد مدارس و دوره های آموزش فنی و حرفه ای” …

گذشته از این طرح ها و برنامه هایی که منطقه آزاد انزلی در دستور کار دارد و به مسائل آموزشی مربوط می شود، وظایف منطقه آزاد چه می شود؟ آیا منطقه آزاد وظیفه ای برای رسیدگی به مناطق تحت پوشش خود و کمک به بهبود وضع زندگی مردم منطقه ندارد؟

پایگاه اینترنتی انزلی کلاب با توجه به اعتراضات مردمی این مطلب را منتشر کرده است و مطمئنا به سراغ مسئولین برای پاسخگویی خواهد رفت زیرا  در صورتی که تمام موارد مندرج در این مقاله حقیقت داشته باشد تنها میتوانیم امیدوار باشیم مسئولین مربوطه در پی کاستی های موجود جوابی قانع کننده داشته باشند!

قصد داریم زین پس بیش از پیش به مشکلات مدارس انزلی به خصوص مدارس روستایی در سطح شهرستان انزلی بپردازیم که اکثرا از وضعیت بسیار بدی برخوردار بوده و نیازمند رسیدگی هستند 

تهیه و تنظیم: مژگان عادتی

منبع: انزلی کلاب

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۱۸ آبان ۱۳۹۲

انزلی کلاب با پیگیری مدرسه رسالت ، رسالت خود را انجام داده ، در واقع انتظار مخاطبین از این سایت همین است.
باید پاسخ مسئولین منطقه آزاد را شنید ، زیرا منطقه آزاد بندرانزلی نامی بسیار بزرگ با هزینه های فرهنگی هنگفت و … بعید به نظر می رسد که ساختن یک مدرسه برایشان سخت باشید ……
نکته آخر آنکه دوستان همه چیز قانون و مقررات و باند و جناح نیست ، کمی هم باید به فکر انسان دوستی ، نوع دوستی ، عشق به میهن و سرزمین خود بود.

پاسخ

جاوید

۱۸ آبان ۱۳۹۲

…………….تمام مسئولین انزلی. هیتلر همچین جنایتی رو نکرد. گریم گرفت. هرجای این شهر رو دست می زاری خلاصه یکی پیدا شده گند بزنه روش.

پاسخ

Anzali Free Zone

۱۸ آبان ۱۳۹۲

منطقه آزاد که وظیفه رسیدگی به نواحی تحت کنترل خودش رو داره باید رسما پاسخ گو باشه که آیا از همه میتونه حقش رو همینجوری پر قدرت مطالبه کنه یا فقط زورش به دانش آموزان مظلوم این منطقه میرسه.

پاسخ

fanoos624

حسین

۱۸ آبان ۱۳۹۲

من از کلیه دست اندرکاران سایت انزلی کلاب تشکر ویژه می کنم که با با انتشار این مقاله وظیفه رسانه ای خود را انجام دادند و از همه کسانی که در قبال فرزندان این خطه قهرمان پروراحساس مسئولیت می کنند برای برطرف شدن مشکلات این منطقه تقاضای کمک و همیاری دارم خواهشمندم اگه برای شما ممکن است این مقاله را هر جایی که صلاح می دانید پخش کنید و مردم را ازاین درد آگاه سازید. دست در دست هم نهیم به مهر میهن خویش کنیم آباد

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۱۰:

ممنون حاج حسین ، فکر می کنم شما هم نقش بزرگی داشتید

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۲۴:

ممنون بابت اطلاع رسانیتون

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ آبان ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۵۶:

مطمئنا آقای مسرور برای اثبات خودشون هم شده به این موضوع مهم رسیدگی شایسته خواهند کرد وگرنه باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست.

khadije

۱۸ آبان ۱۳۹۲

:cry: :cry: :cry: بچه های بی گناه و معصوم قربانی مسائل سیاسی شدن یه عده آدم مرفه بی درد شدن :-| :-|….امیدوارم که این مساله هرچه سریعتر توسط مسئول مربوط رسیدگی بشه و قبل اینکه این مسئول بخواد این موضوع رو پیگیری کنه ازش میخوام یه لحظه به این فکر کنه که بچه خودش تو یه همچین مدرسه ای داره تحصیل میکنه اونوقت چیکار میکرد؟؟؟

پاسخ

Anzali Free Zone

۱۸ آبان ۱۳۹۲

مدیر عامل قبلی که کل فک و فامیلای غیر بومیشو آورد تو منطقه آزاد، باید منتظر موند و دید آقای مسرور چه عملکردی داره …

پاسخ

Milad

۱۸ آبان ۱۳۹۲

اینم از “میراث نا مدیرهای نا مسئول قبلی ” که منطقه آزاد رو با سازمان های دیگه اشتباه گرفته بودند !
امیدوارم هر چه زودتر مشکلات برطرف بشه و با درایت و دلسوزی شاهد شکوفایی شهر فراموش شده-مون باشیم که اینروزها خبرهای خوش و امیدوار کننده ای از گوشه و کنارش به گوش می رسه
امیدوارم دولت تدبیر و امید و و مسئولینش با تدبیر ، امید رو به بندر برگردونن

جانم انزلی

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ آبان ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۱۵:

حق با شماست میلاد عزیز، البته امیدوارم آقای مسرور فراموش نکنه که رفع مشکلات مدیران قبلی از وظایف ایشونه و امیدوارم رسیدگی کنه.

همراه

۱۸ آبان ۱۳۹۲

منطقه ازاد فعلا داره اسمش رو یدک میکشه
مسئولی که به فکر مردم باشه!!! تا الان دیدید؟ به ما هم معرفیش کنید.
جیب خودشون رو میبینن نه مشکلات مردم رو.
سود سود مدرسه و دانشگاه و رفاه و فرهنگ هیچههههههه
میگی نه نگاه کن

پاسخ

جوون

۱۸ آبان ۱۳۹۲

متاسفانه هنوز به اونجا نرسیدیم که مسائل زیرساخت، آموزش و نیز فرهنگ در اولویت هاست. هنوز نفهمیدیم که باید روی آموزش سرمایه گذاری کرد تا آینده ای روشن داشته باشیم. برای منطقه آزاد زشته واقعا چنین پرونده ای… آخه همه دنیا میان به دانش آموزان و توسعه علمی مدارس کمک می کنند تا یک قدم هم شده در این عرصه مهم بردارند.
این منطقه آزاد که به شهرداری رشت هم کمک مالی میده، واقعا یک کم نمیتونه واسه این طفل معصوم ها خرج کنه.
حالا اگه این بچه ها یه چیزیشون بشه، همه دنیا میریزند اونجا تا هدیه بدن… آخه چرا هنوز یاد نگرفیتم که بعضی دردها در کنار ما هر روز دارند اتفاق میفتن…!

پاسخ

موج

۱۸ آبان ۱۳۹۲

چرا منطقه آزاد انزلی پاسخگو نیست ؟ واقعا که

پاسخ