cccc shora shahr anzali03

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا، فرهاد کرمی روز سه شنبه در نخستین دوره آموزش قبل از خدمت اعضای شورای شهر در بندرانزلی اظهار کرد: اعضای شورا با عمل در چارچوب قانون، اجازه اعمال نفوذ به هیچ فردی را ندهند.

وی بیان داشت: شما نمایندگان مردم هستید و مردم به شما اعتماد کرده و انتخابتان کرده اند بنابر این باید امانت دار باشید ، نظارت دقیق بر امور مربوطه داشته و از اعمال سلیقه و ارتباطات حاکم در برخی جاها بپرهیزید .

کرمی خاطرنشان کرد : آنجا که اعمال نفوذ شود؛ شوراها دچار تنش می شوند ولی اگر عملکردشان در چارچوب قانون باشد همه منتفع می شویم .

وی تصریح کرد : شوراهای ما با ابهامات و عدم آشنایی با امور مواجه بودند و این مشکلاتی را در روند اجرایی ایجاد می کرد و به همین سبب به دستور استاندار و هماهنگی شورای استان قرار شد جلسات توجیهی برای شوراها گذاشته شود .

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان فصل الخطاب حل همه اختلافات را قوانین جاری موجود در کشور عنوان کرد و گفت: اگر از ابتدا مبنا را قانون بگذاریم و در مقابل بی قانونی نه بگوییم، می توانیم به خوبی به وظایفمان عمل کنیم.

کرمی خطاب به اعضای شوراهای شهرهای انزلی و صومعه سرا خاطرنشان کرد : شما شورای شهر هستید نه شورای شهرداری و اگر شورا خود را در شهرداری حبس کند، حق دیگران در سایر ادارات ادا نخواهد شد.

وی از اعضای شوراها خواست ضمن نظارت بر کار، اموال شهرداری و امور شهرداری باید نیم نگاهی به سایر امور و مسائل شهری داشته باشند.

وی با بیان این که شورا با وجود برخورداری از اختیارات قانونی بسیار خوب در اجرا مشکل دارد، تاکید کرد : باید ابزاری بیابیم و از اختیاراتی که قانون به ما داده، استفاده کنیم .

کرمی در ادامه گفت: فردی که به عضویت شورا در می اید مسئولیتهای جدیدی دارد که برای او برخی محدودیت ها و شرایط ویژه ایجاد می کند و دیگر مانند سابق نمی تواند رفتار کند .

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان نخستین وظیفه اعضای شورا را انتخاب شهردار ذکر و خاطرنشان کرد: شهردار، قدرتمندترین و بزرگترین ابزار کار شما است بنابر این در انتخاب شهردار ، هیات رییسه و رییس شورا دنبال افرادی باشید که از کارنامه خوب و سابقه خوبی برخوردار بوده و شناخته شده باشند.

وی ادامه داد: در انتخاب شهردار دوست و فامیل و فرد سفارش شده توسط افراد ذی نفوذ را کنار بگذارید و چارچوبی برای خودتان داشته باشید.

کرمی با بیان این که شما نماینده مردم هستید و چشم مردم به شما دوخته شده و تصمیمات شما در بهبود امور موثر است، گفت: در انتخاب شهردار تجربه ، تخصص ، عملکرد خوب را در نظر داشته باشید.

وی تصریح کرد : روی فردی کار کنید که مردم به او اعتماد دارند و عکس العمل مردم را نیز در نظر بگیریم .

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با بیان اینکه آنچه می ماند عملکرد شما و قضاوت مردم است، افزود: مراقب باشید تصمیمی نگیرید که در اینده جلوی وجدان خود و مردم شرمنده باشید.

وی خاطرنشان کرد : ۹۰ درصد اعضای شوراهای شهر گیلان جز در انزلی و لاهیجان افراد جدید هستند.

کرمی با بیان این که اگر اعضای شوراها به وظایفشان آگاه باشند بهتر عمل می کنند، از عدم حضور برخی از اعضای شورا انتقاد و خاطرنشان کرد : شرکت در جلسات توجیهی بخشی از کار اعضای شورا محسوب می شود.

وی با اشاره به اختلافات شورای شهر انزلی که منجر به برکناری شهردار شد؛ ابراز امیدواری کرد با توجه به افزایش اعضاء و ورود منتخبین جدید در این دوره، فضایی ایجاد شود که ظرف چهار سال آینده بهترین شورا را در بندرانزلی داشته باشیم .

رییس گروه امور شوراهای استانداری گیلان نیز در ادامه گفت: شوراها ناظر محلی بر عملکرد مسئولان هستند و می توانند برای تمامی امور پیشنهاد دهند .

حمزه خوشحال اظهار کرد : تائید استاندار در انتصاب مدیرکل ها و تائید فرماندار در انتصاب روسای ادارات شهرستان لازم است ولی برای شهردار نیازی به تائید فرماندار نیست .

وی با بیان اینکه شوراها کارکرد سیاسی ندارند، خاطرنشان کرد : شوراها باید بر عملکرد مالی و حقوقی شهرداری و دستگاه های اجرایی ، نظارت دقیق داشته باشند .

مسئول دبیرخانه شوراهای گیلان نیز در این جلسه توجیهی گفت : ۱۲ شهریور اولین روز کاری چهارمین دوره شوراها با تحلیف و انتخاب هیات رییسه و شهردار آغاز می شود.

بانو موحدی اظهار کرد : در شورا نباید دو سمت به افراد داده شود و در صورت انتخاب سرپرست برای شهرداری، باید از کارکنان شهرداری استفاده کرد.

وی همچنین سکونت اعضای شورا در حوزه انتخابیه را الزامی و شرکت در نخستین جلسه شورای جدید را ضروری خواند.

استان گیلان ۲۹۸ عضو شورای اسلامی شهر در ۵۲ شهر دارد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *