فقط چند روز بعد …

  • 5 سال پیش
  • ۹ ديدگاه

ccc taleb abad

به سان برخی از مطالب قدیم لطفا عینک دل‌نوشته‌های شهروندی بر چشم زنید که این مطلب از جنس دل‌نوشته‌های شهروندی است.

همیشه کار خیر خوب است اما احسن آن است که ابتر نباشد…

اصلا نمی‌خواهد به کودکانمان بیاموزیم وقتی خودمان یاد نمی‌گیریم.

3rr048bxxgjdqtr444ej

روز جمعه، اتفاقی چیزهایی دیدم که ای کاش نمی‌دیدم. چیزهایی که روز شنبه دوباره مرا به آنجا کشاند.

تیتر آن‌چه می‌بینید این است:

پارک جنگلی طالب‌آباد، فقط ۵ روز بعد … !

167zvynhn3e32hnylguq

b1tdnf1obo53x116pwrh

eakzkz6mm0exki1ul0eo

lp2hvvzzj13i4k22hqd1

lypvya5fh2xdx7rt1i4g

onm2gqwoznyfhn209g9t

uea1qtozg5vavg8gsjaq

ygcchz7n2oxrj797384

هنوز تا به یادگار گذاشتن آن میزان زباله که روز دوم اردیبهشت جمع شده بود، زمان باقی است اما دیر یا زود دوباره…

ygcchz7n2oxrj797384

تمام آن پاکسازی ابتر خواهد بود اگر فرهنگ محیط زیستی مردمان ما تغییر نکند اما حل هر مسئله‌ای وسیله و ابزاری می‌طلبد. پاکسازی کار بسیار پسندیده‌ای بود که انجام شد اما باید دید برای جلوگیری از آلودگی دوباره و فرهنگ‌سازی چه راهکاری اندیشیده شده است.

20ohf4tfogsmumsdwpz

ببخشید این جمله را صریح می‌نویسم. برخی (شاید من هم در زمره‌ی آنان باشم) کلا بن‌مایه‌ی فرهنگی ندارند و برایشان فرقی نمی‌کند و در هر صورت زباله‌ی خود را در طبیعت رها می‌کنند، زباله که هیچ متکا هم در دامن طبیعت به یادگار می‌گذارند! این‌ها همان‌هایی هستند که به جای کودکانشان اول خود باید بیاموزند که ما فقط همین یک زمین را داریم.

اما آن دسته که ذره‌ای هم دغدغه‌ی پاکیزگی و زیبایی طبیعت دارند در جایی که خبری از سطل زباله نیست چه خواهند کرد؟!

برخی راه‌ها را در عکس‌های زیر می‌بینید:

19ljaiukfwl4a3xxnxr

nnpbweu8vwd8p8tbd5at

دوم اردیبهشت، روز جهانی زمین پاک به هنگام پاکسازی چند بار با خودم گفتم که خوب چرا اینجا سطل زباله نمی‌گذارند؟! از زبان بسیاری از حاضران شنیدم که سطل‌های زباله را می‌دزدند. یک بنده خدایی مثال زد که معتادین محترم حتی از کندن و سرقت آهن نیمکت‌های آهنی پارک‌ها هم نمی‌گذرند.

این‌ها همه‌اش قبول، خودمانیم با در نظر گرفتن همه‌ی این شرایط، شمای گردشگر یا مسافر که روز تعطیل به دامان طبیعت می‌روید در جایی که خبری از سطل زباله نیست چه کار خواهید کرد؟ خیلی با‌فرهنگ باشیم (همچون کره‌ای‌های بازی ایران و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی) هنگام رفتن تمام زباله‌ها را جمع می‌کنیم و با خود می‌بریم و به اولین سطل زباله می‌رسانیم که به گمانم جمعیت معدود و محدودی از این قسم باشیم. اما برخی هم زباله‌های خود را جمع می‌کنند و در گوشه‌ای می‌گذارند و به امید آن‌که جمع‌آوری خواهند شد … دسته‌ی دیگر هم که زباله می‌ریزند و می‌روند و عین خیالشان هم نیست که با آنها کاری نداریم.

سوال من این است، آن که فرهنگ خود را (تا حدودی) حفظ می‌کند و زباله را جمع می‌کند اما حوصله‌ی بردن آن تا سطل زباله‌ی در بین راه را ندارد با خود نمی‌گوید چرا همین کار را هم انجام دادم؟

4b13fr980fa0mfi1u81 (1)

سطل زباله را می‌دزدند؟ درست، مستند و متقن است. حرام کردن پول بیت‌المال نیز کار مردود و مطرودی است باز هم درست، اما آیا واقعا نمی‌توان از این سطل زباله‌های شهری ثابت با شکل و شمایلی متفاوت استفاده کرد و تمهیداتی اندیشیده شود که احتمال سرقت کمتر شده و در عین حال با وجود آنها حداقل زحمات جمعی که این پارک (یا سایر نقاط فضای سبز و ساحلی در آینده) را پاکسازی کردند ابتر نماند و آن عده زباله‌ی خود را به درخت آویزان نکنند و یا در گوشه‌ای نگذارند؟

اگر این پارک دوباره و پس از مدتی تبدیل به زباله‌دانی شود دیگر آن پیر و جوان دوم اردیبهشتی انگیزه‌ی شرکت در پاکسازی دیگری را خواهد داشت؟ آیا دوباره برای کاری بی‌سرانجام انرژی صرف خواهد کرد؟

من به عنوان یک شهروند عاجزانه از هر نهادی که مسئول است درخواست دارم به هر صورت ممکن آن چه باید و شاید صورت گیرد تا کار خوب ابتر نماند.

باشد که مورد تفقد قرار گیرد …

مهرتان مانا، حال می‌توانید آن عینک دل‌نوشته‌های شهروندی را بردارید.

ma6hxamva3gpceanhs

بماند که پارک جنگلی جنب مرکز خرید و روبروی دانشگاه آزاد اسلامی مملو از زباله است …

برگرفته از لاگ: دلنوشته های من

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

عرفان نوروزی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

یکی از دوستام بهم گفته بود اینا دارن وقت خودشونو تلف می کنن چون فردا دوباره زباله میریزن
الان می فهمم راست میگفت

پاسخ

همشهری

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

جای تاسف دارد.

پاسخ

a.n.z

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

از اولش هم معلوم بود اینطوری میشه ، باید یک حرکت اساسی انجام بشه با حرکات نمایشی که نمیشه فرهنگ افرا رو عوض کرد

پاسخ

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

سلام و سپاس

باشد که مورد تفقد قرار گیرد …

ان‌شاءالله

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

به نظر من این حرکتها نمایشی نبوده و متاسفانه این فرهنگ ضعیف در همه جای ایران مشاهده میشه غیر ممکنه طبیعتی بکر از دست این انسانها به زباله دانی تبدیل نشه متاسفانه به جای شهر ما خانه ما شعار سطل ما خانه ما در ارتباط فرهنگ سراسر ایران در اهمیت به محیط زیست و نظافت شهری صدق میکنه.

پاسخ

میلاد پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۳۸:

شاهین عزیز کاملا با شما موافقم.

guilak

گیلک

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

شاهین عزیز ناراحت نشوید برادرم. نتیجه گرفتن از طریق کارهای فرهنگی بسیار بسیار زمان بر است .البته نتیجه میدهد اما عمر نوح میخواهدو صبر ایوب . امیدوارم خداوند هر دو را به شما عطا بفرماید.

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

خیلی متاسفم برای این آدمای بی فرهنگ، اینا همینطوری ادب و تربیت شدن دیگه، از پدر و مادر یاد گرفتن، ما از وقتی بچه بودیم حتی پوست تخمه نریختیم رو زمین، از شیشه ماشین هیچی نریختیم بیرون، آشغال رو دستمون گرفتیم تا وقتی که سطل آشغال پیدا شه، اگه پیک نیک رفتیم همه آشغالا رو جمع کردیم و با خودمون بردیم، نمیدونم والا اینا چرا هیچ کدوم از اینارو بلد نیستن؟ این که آدم فضای اطراف و طبیعت رو کثیف نکنه که آموزش آن چنانی نمیخواد، این یه اصله دیگه هر کسی باید بدونه، ای بابا …

پاسخ

guilak

گیلک

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

موج شکن عزیز همه مطالبی را که اشاره فرمودید که درست هم بودند پدر و مادر گرامیتان به شما اموخته اند.اما کسانیکه به مقوله ای به نام فرهنگ که رعایت بهداشت و حقوق دیگران و حفظ محیط زست و غیره جزئی ازان هستند نمی اندیشند به این دلیل است که کسی به انها اموزش نداده است.و تقصیری ندارند.چون اصلا شاید بدی و زشتی کارشان را تشخیص نمی دهند.بنا بر این انان قربانیان نسل پیشین خود هستند و ارزش کارهای فرهنگی در این است که این قربانیان را تبدیل به انسانهایی با فرهنگ و وظیفه شناس برای نسلهای اینده کند.به امید روزی که مسائلی اینچنین پیش پا افتاده موضوع بحث در جامعه نباشد.

پاسخ