1002653_777

رئیس اداره دامپزشکی بندر انزلی مبارزه با بیماری‌های دامی را رسالت این نهاد دانست و گفت: ۵۰ درصد فعالیت دامپزشکی انزلی در روستاهاست.

نوید صفرزاده در جمع شوراهای اسلامی و دهیاران بخش مرکزی شهرستان انزلی با قدردانی از همکاری بخشدار مرکزی انزلی با اداره دامپزشکی، اظهار کرد: رسالت دامپزشکی امروزه در کشور در دو بخش است.

وی مبارزه با بیماری‌های دامی و نظارت بر بهداشت دام‌ها را رسالت دامپزشکی عنوان کرد و افزود: ما هر روز در روستاها هستیم و ۵۰ درصد از فعالیت دامپزشکی در روستاهاست.

این مسئول با بیان اینکه هر جا که دام است دامپزشکی نیز در آنجا حضور دارد، تصریح کرد: مبارزه با بیماری‌های دامی نیز در دو بخش بیماری‌های ویژه دام مانند تب برفکی است که روستاییان و دامداران شوراهای اسلامی و دهیاران با این بیماری آشنا هستند.

وی این بیماری را ویژه دام و گاو دانست و یادآور شد: این بیماری مشترک با انسان نیست، اما برخی بیماری‌های مشترک با انسان هستند.

صفرزاده ادامه داد: بیماری‌های مشترک بین انسان و دام علاوه بر اینکه به دام‌ها ضربه می‌زند مشکلات اقتصادی ایجاد می‌کند و موجب ایجاد تلفات یا کاهش شیر و گوشت می‌شود.

وی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را نظیر بروسلز، تب مالت، سیاه زخم، سل، آنفلوآنزا و… عنوان کرد و گفت: بیماری‌هایی که به انسان و دام‌ها سرایت می‌کند یک مقدار حادتر بوده که پیشگیری همه آنها با دامپزشکی است.

رئیس اداره دامپزشکی انزلی با اشاره به اینکه این نهاد در خط مقدم پیشگیری از بیماری‌های مذکور است، تصریح کرد: امروزه یکی از نگرانی‌های جامعه جهانی بحث سلامت و امنیت غذایی و فرآورده‌های غذایی است.

وی اضافه کرد: در بحث بیماری‌های دامی اگر تب برفکی یک زمانی وارد روستایی می‌شد، لااقل ۳۰ درصد گاوها را از بین می‌برد و این واکسیناسیونی که در این سال‌ها انجام شد، موجب افزایش ایمنی سطح بدن گاوها شد.

صفرزاده با بیان اینکه تلفات دام در زمینه بیماری‌ دامی تب برفکی کاهش یافته است، یادآور شد: یکی از نگرانی‌های مسئولان عدم رعایت اصول بهداشتی توسط همسایه است.

وی با تصریح بر اینکه همسایه‌‌های ما اعتقادی به رعایت مسایل بهداشتی دام‌ها ندارند، خاطرنشان کرد: کار دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران سخت‌تر از برخی کشورهای اروپایی است، زیرا همسایه‌های کشورهای اروپایی پای‌بند به اصول بهداشتی دام‌ها هستند، به همین منظور ما در تهدید هستیم.

رئیس دامپزشکی بندر انزلی در مورد ورود بیماری لمپی‌اسکین که تمام روستاییان و دامداران با آن اشنا هستند، یادآور شد: این بیماری ویژه گاو است و مشترک با انسان نیست.

وی با اشاره به اینکه این بیماری سال گذشته در کشور آفریقا بود و بسیار سریع از طریق کشور عراق وارد کشور ما شده است، افزود: تلفات شدیدی بر اثر سرایت این بیماری به دام‌ها دادیم.

صفرزاده در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی در روستاها با هماهنگی بخشداری و انجام به موقع واکسیناسیون در روستاها را از برنامه‌های دامپزشکی انزلی ذکر کرد.

وی از شوراهای اسلامی و دهیاران انزلی خواست تا در صورت مشاهده هرگونه کشتارهای غیرمجاز و مشاهده موارد غیربهداشتی در زمینه دامپزشکی مراتب را سریعاً به اداره دامپزشکی اطلاع دهند.
منبع: خبرگزاری فارس- انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

م.ق

۶ دی ۱۳۹۳

سلام وعلیکم.خدا قوت جناب آقای دکتر.خواستم مطالبی هم در مورد ماهی بدهید.شنیده ایم که آمار سرطان معده در شهرهای شمال کشور بیشتر از مناطق دیگر است.و یکی از آنها مصرف ماهی های آلوده میباشد.مردم از خوردن ماهی سفید وماهی های که در دریای خزر صید میشود امتناع میکنند.گفته میشود قسمتهایی از این آب آلوده به فاضلاب ها بوده ودر قسمتهایی آب الوده به مواد رادیو اکتیو که از کشورهای همسایه وارد آبهای ما شده.لطفا توضیح دهید.باتشکر از شکیبایی شما. ?:-)

پاسخ

majid پاسخ در تاريخ دی ۱۷ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۴۱:

اخوی علت بالای سرطان معده و بیماری های معده و گوارش عادت بد غذایی گیلانیهاست .از مهمترین دلایلش ماهی شور و دودیه.
در مورد سایر الودگی های دریا و محصولات دریایی اطلاعی ندارم.