فعالان بخش حمل و نقل بندرانزلی در دیدار با فرماندار این شهرستان به مناسبت ۲۶ آذرماه روز حمل و نقل، خواستار رسیدگی به مشکلات این صنف شدند.

رییس انجمن صنفی رانندگان بخش کالای بندرانزلی روز یکشنبه در این نشست؛ مشکلات بخش حمل و نقل شهرستان را کمبود بار ، نارسایی ها و مشکلات موجود در پایانه خواند.

ˈغلامعلی جدیˈ تصریح کرد : بافت قدیمی پایانه بار انزلی با گمرک و بندر در حال توسعه، همخوانی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: ورودی پایانه و داخل آن خراب ، فاقد خوابگاه مناسب برای رانندگان و مکان مناسب برای انتظار بارنامه است و پارکینگ گنجایش کافی ندارد.

رییس انجمن صنفی حمل و نقل کالای بندرانزلی با اشاره به اهمیت حمل و نقل بعنوان یکی از مشاغل اصلی در انزلی، خواستار توسعه و تکمیل زیرساختهای حمل و نقل در شهرستان از جمله پایانه بار شد.

در ادامه این جلسه عضو انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل شهرستان بندرانزلی و عضو کانون حمل و نقل کالای استان گیلان نیز گفت: اگر بندرانزلی را از حمل و نقل استان حذف کنیم، حمل و نقل ۵۰ درصد کاهش می یابد.

ˈاسحاق نبی نیاˈ دریافت عوارض با مبلغی بیش از سایر استان ها را از مشکلات بخش حمل و نقل انزلی خواند و افزود: در هشت ماه امسال انزلی به لحاظ تعداد سفر خودروهای حمل بار و تناژ بارهای حمل شده، ۲۷ درصد کاهش داشت.

وی با اشاره به گران شدن هزینه های تعمیر و نگهداری از جمله لاستیک و لوازم یدکی و سوخت افزود: این در حالیست که کرایه حمل بار به طورمیانگین تنها ۹ درصد افزایش یافته است.

نبی نیا عوارض دریافتی از سوی منطقه آزاد را یکی از مشکلات خواند و افزود: پیشتر؛ منطقه آزاد عوارض ورودی کالا را بر اساس نرخ مرجع دریافت می کرد در حالیکه اکنون این عوارض را بر اساس نرخ مبادله ای دریافت می کند که این مسئله، هزینه ها را برای ما دو برابر افزایش داده است .

وی خاطرنشان کرد : اگر مشکل حل نشود بنادر نوشهر و امیرآباد جایگزین بندر انزلی می شوند.

به گفته نبی نیا؛ تقاضای حمل کالا که پارسال از مبداء این شهرستان به سایر نقاط کشور حدود سه هزار دستگاه در روز بود، امسال به حدود یک ششم تقلیل یافته است.

وی با اشاره به ۱۳۰ هزار بارنامه صادره در هشت ماه امسال برای کلیه شرکتهای حمل و نقل شهرستان تصریح کرد: این تعداد جوابگوی حداقل نیاز روزمره شرکت های حمل و نقل نیست .

به گفته نبی نیا؛ در صورت رفع نشدن مشکلات، صاحبان وسایل نقلیه باربری مجبور به فروش خودروهای خود خواهند بود.

رییس انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل کالای شهرستان انزلی نیز در این جلسه فقدان امنیت شغلی را بزرگترین مشکل و آسیب متوجه بخش حمل و نقل دانست .

ˈشعبان جعفریˈ خاطرنشان کرد: با توجه به عوارض بالایی که از بخش حمل و نقل در بندرانزلی اخذ می شود، این بندر بتدریج مزیتش را برای صاحب کالا از دست می دهد.

وی ادامه داد: این در حالیست که ۳۰ درصد کالای غرب کشور از مبدأ انزلی حمل می شود.

وی تصریح کرد: پیشتر روزی یک هزار و ۵۰۰ راننده می آمد که با احتساب مشاغل جانبی چند برابر اشتغالزایی داشت.

جعفری با اشاره به افزایش قیمت خودروهای حمل بار، لوازم یدکی و سوخت آنها افزود: این مشکلات رانندگان را تحت فشار شدیدی قرار داده است.

وی به مشکلات مختلف پایانه بار اشاره و تصریح کرد: پایانه در محل ورودی شهر قرار دارد و آبروی شهر است.

وی خواستار رفع مشکلات و کمبودهای پایانه از سوی مسوولان در جهت زیباسازی و ایجاد پارکینگ برای خودروهای حمل بار شد.

رییس اداره حمل و نقل و پایانه های بندرانزلی در ادامه این جلسه با ارائه گزارشی از تاریخچه فعالیت پایانه گفت: انزلی از مقاطع مهم ورود کالا و از مراکز مهم حمل و نقل گیلان و کشور محسوب می شود.

ˈحسین عموییˈ اظهار کرد : فعالان بخش حمل و نقل انزلی با وجود پاره ای از مشکلات می کوشند به نحو مناسب، خدمات ارائه دهند .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت انزلی، این شهرستان در سطح گیلان و استان های مجاور به لحاظ حمل و نقلی رتبه اول و در سطح کشور رتبه ششم یا هفتم را دارد.

وی ادامه داد: انجمن های صنفی و فعالان بخش حمل و نقل شهرستان به جهت توانایی در سطح کشور نیز صاحب نظر هستند .

عمویی همکاری سایر دستگاه های ذیربط را در جهت رفع مسائل و مشکلات حمل و نقلی شهرستان انزلی خواستار شد.

فرماندار انزلی نیز در این نشست گفت: بخشی از مشکلات ناشی از تصمیمات سلیقه ای و دوگانه ای است که در انزلی از سوی برخی ادارات و سازمان ها اتخاذ می شود.

ˈسعادتمند داوودیˈ اظهار کرد : هماهنگی هایی برای انجام آسفالت ورودی و نصب پل عابر پیاده در محل پایانه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در حال آماده کردن گزارشی برای ارائه به استاندار گیلان بمنظور کمک به کاهش عوارض منطقه ای دریافتی از خودروهای حمل بار شهرستان هستیم.

شهرستان ساحلی بندرانزلی دارای ۶۷ شرکت حمل و نقل با ۲۵۰ راننده است

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *