82034690-70650174[1]

 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از الحاق یک فروند ناو موشک‌انداز جدید کلاس سینا به ناوگان شمال در سال جاری خبر داد.
امیر دریادار حبیب‌الله سیاری روز پنجشنبه پس از الحاق شناور گیلان ۲۰۰۰ به منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش اظهار کرد : جمهوری اسلامی ایران، منابع و منافعی در خزر دارد و باید اقتدار خود را در عرصه این دریا حفظ کند.
وی با اشاره به موقعیت ویژه دریای خزر و منابع مختلف موجود در این دریا تصریح کرد : باید از منابع و فرصت های موجود در این دریا برای پیشرفت دریامحور استفاده شود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان این که خزر دریای صلح و دوستی است، تاکید کرد: دریای خزر باید به همت کشورهای حوزه آن، عاری از ناامنی باشد تا همه همسایگان خزر از منابع و فرصت های بی نظیر آن بهره ببرند.
امیر سیاری خاطرنشان کرد: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، می‌تواند با اقتدار به همراه دیگر کشورهای همسایه از بروز ناامنی در حوزه این دریای صلح و دوستی جلوگیری کند .
فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد : کشورهای حاشیه دریای خزر، نباید اجازه دخالت کشورهای دیگر در این دریا را بدهند.
وی خاطرنشان کرد: همه ما بعنوان سرباز ولایت، باید همواره آماده مقابله با هرگونه تهدید و انجام ماموریت و مسئولیت های محوله و تامین امنیت کشور باشیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با تبریک فرا رسیدن ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی و گرامیداشت شهدای نیروی دریایی یادآور شد: در سال ۶۷ سهند ، سبلان و جوشن حماسه ای بزرگ آفریدند و در مقابل استکبار جهانی از شرف و اقتدار و غرور کشور دفاع کردند .
دریادار سیاری از جمله اقدامات ارزشمند ناوگان شمال در سال ۹۴ را تامین تجهیزات و ادوات لازم نظیر ناوشکن دماوند، مشارکت در ماموریت ها، دیپلماسی دفاعی و نامگذاری ستاد منطقه به نام مقدس امام رضا (ع) ذکر کرد.
وی خاطرنشان کرد : الحاق حوضچه تعمیراتی گیلان ۲۰۰۰ توانمندی تعمیراتی و رزمی ما را افزایش داد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش متذکر شد: امسال هم تهدید وجود دارد هم فرصت، هنر ما این است که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و بهترین استفاده را ببریم .
دریادار سیاری با اشاره به این که جلوگیری از تهدیدات نظامی وظیفه اصلی نیروی دریایی است، افزود : باید برنامه های سال ۹۴ را ارزیابی و با برنامه ریزی درست، نواقص و مشکلات موجود را برطرف کنیم .
ناو کلاس سینا مشابه سه فروند ناو دیگر ساخته شده در صنایع دریایی شهید تمجیدی خواهد بود.
حوضچه تعمیراتی شناور گیلان ۲۰۰۰ ساخت صنایع شهید تمجیدی، صبح امروز (پنجشنبه) با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امیر دریادار سیاری، به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد.
این شناور که برای به آب اندازی و از آب گیری شناورهای دو هزار تنی ساخته شده؛ ۱۱۰ متر طول ، ۲۰ متر و ۱۱ متر ارتفاع دارد .
این نخستین شناور ساخته شده از این نوع با این ظرفیت در صنایع شهید تمجیدی است.
همچنین در حاشیه آیین الحاق شناور گیلان ۲۰۰۰ به نیروی دریایی ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، استاندار گیلان ، امام جمعه انزلی و جمع دیگری از مسئولان با حضور بر مزار شهید گمنام آرمیده در مقر این ستاد، به او ادای احترام کرده و از صنایع دریایی شهید تمجیدی انزلی دیدار کردند.
پیش از این، در صنایع دریایی شهید تمجیدی، ناوشکن دماوند و چند ناو کلاس پیکان مانند جوشن ساخته و به نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه چهارم نیروی دریایی در بندرانزلی تحویل داده شده است.
مأموریت اصلی ناوگان شمال، دفاع از اقتدار و صلابت نظام در مرزهای آبی و منافع جمهوری اسلامی در دریای خزر است. یکی دیگر از وظایف موثر نیروی دریایی به ویژه در زمان صلح، تامین امنیت مراودات تجاری و مسیرهای مواصلاتی در عین انجام وظیفه ذاتی و حفظ تمامیت ارضی کشور است.
مقر ستاد فرماندهی ناوگان شمال در بندرانزلی قرار دارد.
شهرستان انزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *