81319420-5962708

فرمانده ناوگان شمال و فرمانده ارشد نظامی آجا در استان گیلان گفت: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در عین اقتدار نظامی و فنی، نیرویی صلح طلب و خواهان امنیت برای تمامی منطقه است.

به گزارش ایرنا ، دریادار دوم عرشه ‘افشین رضایی حداد’ عصر شنبه در آستانه هفته دفاع مقدس در جمع اصحاب رسانه، آرامش و نشاط امروز ایران اسلامی و بهار بیداری جهان اسلام را مرهون رشادت های غرور آفرین فرزندان این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس عنوان و بر لزوم نهادینه کردن مشی ایثار در جامعه تاکید کرد.

وی در خصوص ناوگان شمال کشور گفت: یکی از مولفه های قدرت دریایی یک کشور، توان ماندگاری و انجام ماموریت واحدهای شناور آن در دریاست؛ بعبارتی هرچه توان ماندگاری بیشتر باشد ، از قدرت دریایی افزون تر خبر می دهد.

دریادار دوم عرشه رضایی حداد افزود: دریای خزر برغم محدود بودن، از ویژگی های خاص اقلیمی برخوردار است که به موجب آن به سرعت از حالت آرام به دریایی مواج تبدیل می شود ، ضمن آنکه جزایر که عموما جان پناه کشتی ها محسوب می شوند، در این محدوده وجود ندارد.

وی ادامه داد: لذا هدف از ساخت و بکارگیری ناوشکن دماوند، ارتقای ناوگان شناوری به قسمی بود که بتواند دریانوردی و ماموریت های دریایی را در پهنه آبی خاص خزر، به خوبی انجام دهد.

فرمانده ناوگان شمال در ادامه با اشاره به اهمیت تجارت دریایی، خاطرنشان کرد: بخشی از وظیفه نیروی دریایی تامین امنیت در آب های سرزمینی و آب های آزاد است؛ به طریق اولی اگر امنیت لازم فراهم نباشد نخست تجارت مختل می شود و اصل کالا و کشتی از دست می رود و دیگر اینکه شرکت های بیمه گذار در مناطق نا امن ، مبلغ بیمه بیشتری طلب می کنند که در نهایت بر قیمت تمام شده کالا تاثیر می گذارد.

وی گفت: لذا یکی از وظایف موثر نیروی دریایی به ویژه در زمان صلح، تامین امنیت مراودات تجاری و مسیرهای مواصلاتی در عین انجام وظیفه ذاتی که همانا حفظ تمامیت ارضی کشور است، می باشد.

*اهمیت فزاینده مسائل محیط زیست برای فرماندهی ارشد نیروی دریایی

دریادار دوم عرشه رضایی حداد در پاسخ به پرسش نخست خبرنگار ایرنا مبنی بر رعایت ملاحظات زیست

محیطی به ویژه آن دسته از پروتکل هایی که جمهموری اسلامی ایران به آنها پیوسته، گفت: خوشبختانه امروز با توجه به اهتمام فرماندهی ارشد، رعایت مسائل زیست محیطی از حالت شعاری خارج شده و جزو الزامات ماست.

وی یادآور شد : بنا به خواست فرماندهی نیروی دریایی جمهوری اسلامی؛ باید همکاری نزدیکی با سازمان حفاظت محیط زیست داشته باشیم و اکنون تمام شهرک های مسکونی ملزم به داشتن سیستم های مرکزی جمع آوری پساب و فاضلاب هستند.

وی تاکید کرد: کشتی های ما با جدیدترین استاندارد ها و کمترین آسیب های زیست محیطی طراحی می شوند و در تمام آنها محوطه های مدیریت مواد زائد پیش بینی شده است.

فرمانده ناوگان شمال تصریح کرد: در دستور العملی که برای یک فرمانده کشتی لیست می شود ، یکی از موارد مهم رعایت الزامات زیست محیطی و نیز رصد آلودگی و برخورد با آلاینده هاست.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا در خصوص کارخانه کشتی سازی نیز گفت: فعالیت کشتی سازی

و عملیاتی که در پادگان منطقه چهارم دریایی در حسن رود داشته ایم، نیز مورد بازدید و تایید سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

دریادار دوم عرشه رضایی حداد، حضور نیروی دریایی در برنامه فرهنگی ، هنری و ورزشی را به منظور ارتباط بیشتر با عموم جامعه از برنامه های در دستور کار این نیرو عنوان و اضافه کرد: ارتش همواره از مردم و برای مردم است، لذا می کوشیم تا از امکانات در اختیار به نفع آحاد جامعه استفاده کنیم.

وی در همین راستا از تکمیل و تجهیز بیمارستان ارتش در انزلی بمنظور استفاده پرسنل و نیز عموم مردم بر اساس نیاز مبرمی که در شهرستان احساس می شد خبر داد و ابراز امیدواری کرد این واحد درمانی در کمتر از یکسال آماده بهره برداری شود.

فرمانده ناوگان شمال و ارشد نظامی آجا در استان گیلان در خاتمه رژه یگان های مسلح ، افتتاح نمایشگاه هفته دفاع مقدس که به لحاظ تنوع و وسعت کم سابقه است ، دیدار با خانواده معظم شهدا و بازنشستگان نیروهای مسلح ، دیدار با نماینده ولی فقیه ، سخنرانی در مدارس ، سخنرانی پیش از خطبه در نماز عبادی سیاسی جمعه را از اهم برنامه های آجا در هفته دفاع مقدس عنوان کرد.

منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی ارشد آجا ، در استان گیلان و در شهرستان ساحلی انزلی است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *