81342941-6002954

فرماندار بندرانزلی در نشست هم اندیشی اعضای شوراهای اسلامی روستا و دهیاران شهرستان گفت: مسوولان دست اندکار در امور روستاها مسائل زیست محیطی را جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، ‘قاسم روحانی فر’ روز پنجشنبه در این نشست که با حضور بخشدار مرکزی، رییس اداره حفاظت محیط زیست و مسوول واحد بازیافت و کارخانه کمپوست انزلی در محل فرمانداری برگزارش شد، بر لزوم همکاری شوراها و دهیاران به عنوان معتمدان محلی با مسوولان ذیربط در خصوص مدیریت پسماند و شکار تاکید کرد.

وی از حاضران خواست با توجه به مسئولیتی که در روستا دارند، با حساسیت بیشتری در تمامی مسائل زیست محیطی مبتلابه روستا اعم از مدیریت پسماند ، صید و شکار ، رعایت حریم دریا و تالاب در ساخت و ساز و غیره ورود کرده و این مهم را در حوزه فعالیتی خود جدی بگیرند.

در ادامه این نشست بخشدار مرکزی ، رییس اداره حفاظت محیط زیست و مسئول واحد بازیافت و کارخانه کمپوست انزلی به بحث و تبادل نظر در مورد شیوه مدیریت پسماند و شکار پرداختند.

*لزوم تدوین کتابچه پسماند برای هر روستا

محصول واحد بازیافت و کارخانه کمپوست بندرانزلی نیز در ادامه این نشست با دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستا گفت : بر کسی پوشیده نیست که معضل پسماند تهدیدی غیر قابل انکار است که با اراده و خواست همگانی می تواند به فرصتی برای هر محل و منطقه تبدیل شود.

‘شهرام توانا ‘ با مروری به گذشته ها گفت: در قدیم هر روستایی پسماند خود را مدیریت می کرد به این معنا که بخش هایی خوراک دامش می شد ، بخشی را دفن و از آن بعنوان کود استفاده می کرد و تنها بخش اندکی می ماند که با روش های محلی و مناسب هر منطقه امحا می شد اما امروز دور ریز مواد پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف در روستا ها همپای شهر هاست.

توانا تصریح کرد: گام نخست برای مدیریت پسماند روستایی اطلاع از کمیت و کیفیت زباله هر روستاست .

وی افزود : مهم است که بدانیم هر روستا چه میزان تولید زباله دارد ، آیا تمام زباله متعلق به افراد همان روستاست ، چه مقدار به روستاهای مجاور بر می گردد ، چه بخشی از زباله های یک روستا متعلق به رستوران بین راهی نزدیک آن است .

مسئول واحد بازیافت و کارخانه کمپوست انزلی تاکید کرد: خروجی این مطالعات به تدوین کتابچه ای می انجامد که بر مبنای آن می توان بهترین راهکار محلی و منطقه ای را بسته به مختصات هر روستا تدوین کرد و توسط افراد علاقمند و صاحب نفوذ هر روستا به اهالی انتقال داد.

*مسئولان محلی چشم بیدار محیط زیست

رییس اداره حفاظت محیط زیست بندر انزلی نیز در این نشست با اشاره به اینکه با افزایش برودت هوا، پرندگان مهاجر از نقاط سردسیر برای زمستان گذرانی به تالابها و آب بندان های گیلان می آیند تاکید کرد: تا کنون دستور العملی برای چگونگی شکار در فصل پیش رو از سازمان محیط زیست مبنی بر امکان با عدم امکان صدور مجوز صید ، صادر نشده است لذا دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستا ، آماده ابلاغ هر تصمیمی باشند.

‘اکبر میغی ‘ خاطرنشان کرد: حتی اگر امسال هم صدور پروانه شکار انجام شود ، ما از شما بعنوان معتمدان آگاه محلی می خواهیم که در خصوص کنترل شکار و عدم صید پرندگان حمایت شده و شکار ممنوع همکاری کنید .

میغی گفت : مورد مهم دیگر آن است که تا قبل از دستور رسمی سازمان حفاظت محیط زیست نباید هیچ ‘کومه نما’ برای شکار تعبیه شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی یادآورشد: با خبر هستیم بسیاری از کومه نما ها و حتی بسیاری شکار چیان غیر مجاز، بومی نبوده و به صرف داشتن برخی امکانات مالی و نظایر آن بی ملاحظه و برای لذت جویی اقدام به صید و شکار گونه های منحصر به فرد و حمایت شده می کنند لذا به جد از شما می خواهیم در روستاهایتان بعنوان چشمان مورد وثوق محیط زیست ، موارد یادشده را با توجه به فصل ، رصد و پایش کنید.

وی با اشاره به اینکه ‘ قو ‘ از گونه های حمایت شده و خاص منطقه است گفت : سایت های فرود این پرندگان در مناطق خاصی از ‘سنگاچین’ ، ‘کپورچال’، ‘شانگهای پرده ‘ و ‘طالب آباد ‘ است که از دهیاران می خواهیم کنترل و توجه لازم برای تامین فضای امن این مهمانان زیبای زمستانه داشته باشند.

میغی در خاتمه همچنین از دهیاران خواست همچون سابق بر فعالیت هایی چون برداشت غیر مجاز شن و ماسه و ساخت و سازهای غیر مجاز نظارت داشته و مراتب را بلافاصله به دستگاه های مربوطه اطلاع دهند.

* حفاظت بستر محیط زیست ضامن ارتقا روستا

این نشست با پرسش و پاسخ ادامه یافت و در انتها بخشدار مرکزی بندر انزلی در جمع بندی مباحث انجام شده گفت: تمام ۲۶روستای تابعه شهرستان حاشیه با دریا یا تالاب و یا هردو دارند لذا توجه شما بعنوان معتمدان محلی را به این مهم جلب می کنم که توسعه بهینه روستا ، یقینا نیازمند حفاظت و حساسیت نسبت به مسائل محیط زیستی به معنای کامل آن است.

‘ منوچهر عاشوری ‘ خاطر نشان کرد: شکارچیان غیر مجاز صرفا بر منافع و لذت جویی آنی خود توجه دارند و حال آنکه اقدام نابجای این افراد ، در حقیقت می تواند به زیان جامعه محلی بیانجامد، لذا لازم است همسو و در کنار هم ، این نکات مهم را رعایت کنیم تا در واقع بتوانیم در مسیر توسعه پایدار روستا گام برداریم.

شهرستان بندر انزلی در ۴۰کیلومتری مرکز استان قرار داشته و دارای ۲۶روستا ، ۲۵ شورای اسلامی روستا و ۲۳نفر دهیار است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *