عبدالصمد صفرنژاد روز شنبه در همایش مبارزه با مواد مخدر در مجتمع ارشاد انزلی با بیان این که اکنون همه کشورهای دنیا به نوعی درگیر این معضل هستند افزود: کشور ما نیز از این آسیب و بحران مصون نیست .

وی یاداور شد: بر اساس آمار سازمان ملل بیش از ۲۵۰ میلیون نفر به نوعی ، مبتلا به مصرف سوء مواد مخدر هستند و مافیای ۱۰ میلیون نفری نیز به تجارت این مواد در جهان مشغول است .

وی اضافه کرد : امریکا و برخی دیگر از کشورها داعیه حقوق بشر دارند اما مشاهده می کنیم وقتی به بهانه ایجاد امنیت وارد افغانستان می شوند سطح زیر کشت خشخاش چندین برابر افزایش می یابد.

فرماندار انزلی تصریح کرد: امریکا از روش های مختلف مانند ایجاد ناامنی ، نارضایتی اجتماعی ، متلاشی کردن کانون خانواده و افزایش اعتیاد جوانان می کوشد به ایران لطمه بزند.

صفرنژاد افزود: با وجود تقدیم سه هزار و ۷۰۰ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر، همچنان در معرض این تهدید قرار داریم و همگی باید برای مقابله با آن بسیج شویم .

وی یاداور شد: یک میلیون و ۳۳۵ هزار نفر زندانی مواد مخدر در کشور داریم که با احتساب خانواده ها بیش از پنج میلیون نفر را در معرض اسیب قرار می دهد.

وی با اشاره به این که ۷۰ درصد از زندانیان ، مجرمان مواد مخدر هستند گفت : نیروی انتظامی ، سپاه ، بسیج ، اطلاعات در کنار بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در زمینه مقابله با این تهدید تلاش می کنند اما مبارزه با این معضل ، بسیج همگانی را می طلبد.

فرماندار انزلی متذکرشد: خیلی از افراد نام آور بدلیل کم توجهی به خانواده شاهد رسوخ مواد بین اعضای خانواده بوده اند بنابر این نباید از این خطر غافل بود .

وی افزود: رسانه ها به ویژه صدا و سیما، روحانیون، هنرمندان، معلمان و همه باید به سهم خود برای پیشگیری از اعتیاد افراد جامعه تلاش کنند.

صفرنژاد متذکر شد: آغوش اجتماع نیز باید برای افرادی که مصرف مواد را ترک می کنند، باز باشد و بستر اشتغال آنها فراهم شود .

فرماندار انزلی در خاتمه از افراد صاحب نظر خواست طرح ها و پیشنهادات خود را برای کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد ارائه دهند.

*۲۳ مرکز ترک اعتیاد در انزلی

رییس اداره بهزیستی انزلی نیز در این همایش گفت : در حال حاضر ۲۳ مرکز ترک اعتیاد ، سم زدایی و بازتوانی زیرنظر بهزیستی و علوم پزشکی در شهرستان انزلی فعالند .

فرحناز غفاری فر اظهار کرد :برای کاهش اسیب های اجتماعی در تمام مقاطع از مهدها، مدارس، دانشگاه، محل کار با استفاده از نیروی متخصص اعم از مددکاران ، روانشناسان و پزشکان برنامه های اموزشی ارائه می دهیم .

وی تصریح کرد : افراد خود معرف از بهزیستی خدمات دریافت می کنند و خانواده افراد معتاد تحت پوشش کمک مالی قرار می گیرند .

به گفته وی افراد بهبود یافته ای که در مراکز تحت پوشش بهزیستی سم زدایی شده باشند با معرفی به سازمان فنی و حرفه ای، اموزش رایگان می بینند و وام های کم بهره اشتغالزایی دریافت می کنند .

غفاری فر افزود: در زمینه تامین مسکن نیز مبالغ ناچیزی به صورت بلاعوض به افرادی که در مراکز بهزیستی تحت درمان اعتیاد قرار گرفته اند، تعلق می گیرد .

رییس اداره بهزیستی انزلی با اشاره به خطر مواد روانگردان از اقشار مختلف جامعه دعوت کرد با همکاری و همفکری اعتیاد و اسیبهای اجتماعی را کاهش دهیم .

*آگاهی بخشی کلید حل مشکل

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار انزلی نیز در این جلسه به اهمیت نقش شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در کاهش اعتیاد و آسیب های اجتماعی مترتب بر آن پرداخت.

یحیی یوسف پور با اشاره به وجود هشت هزار و ۴۰۰ زندانی در گیلان افزود : ۵۵ درصد از این آمار مربوط به مواد مخدر است و در انزلی بیش از ۶۰ درصد زندانیان را مجرمین مواد مخدر تشکیل می دهند.

وی متذکر شد: برای مقابله با معضل اعتیاد باید هشیارانه برخورد کنیم و همگان از نخبگان، سیاسیون، سازمان های مردم نهاد و خانواده ها در این مسیر عزم عمومی داشته باشیم .

معاون فرماندار انزلی تاکید کرد: اگر به افراد جامعه اگاهی بدهیم با عقلانیت با موضوع برخورد می کنند و اعتیاد کاهش می یابد.

*اعتیاد بزرگترین منکر جامعه است

فرمانده انتظامی انزلی دیگر سخنران این همایش بود و گفت : امروز اعتیاد یک تهدید جهانی است و کشورهای سلطه جو از مواد مخدر برای رسیدن به اهداف سیاسی خود و نابودی سرمایه های انسانی در کشورهای در حال توسعه استفاده می کنند .

سرهنگ هرمز عشقی با بیان این که بسیاری از معضلات جامعه ناشی از مواد مخدر است متذکر شد: بالغ بر ۸۰ درصد سارقان، معتاد به مواد مخدر هستند .

وی با اشاره به خطرات و عواقب ویرانگر اعتیاد برای خانواده و جامعه خاطرنشان کرد : هیچ قشری نمی تواند مدعی باشد از تهدید مواد مخدر در امان است .

وی با بیان این که بسیاری از موارد اعتیاد ناشی از بی توجهی خانواده به فرزندان است تاکید کرد : خانواده ها باید به شیوه درست مراقب فرزندانشان باشند.

فرمانده انتظامی انزلی با اشاره به ۱۶۶ درصد افزایش کشفیات مواد مخدر و پنج درصد افزایش دستگیری مجرمان مواد مخدر طی سالجاری نسبت به سال گذشته اذعان کرد : برای رفع این معضل باید همه بسیج شویم .

وی تصریح کرد : اعتیاد بزرگترین منکر جامعه است و کاهش آن آمار جرایم و طلاق را نیز پایین می آورد .

سرهنگ عشقی فعالیت انجمن NA را در مشاوره و کمک به معتادان بسیار موثر دانست و گفت: باید از ظرفیت خیرین برای اعزام معتادان به کمپ های ترک اعتیاد استفاده شود.

از سی ام خردادماه تا پنجم تیرماه هفته مبارزه با مواد مخدر و روز بیست و ششم ژوئن مصادف با پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *