فرماندار انزلی تالاب این شهرستان را پناهگاه پرندگان وحشی خواند و تاکید کرد: شکارچیان غیرمجاز نباید به حیات وحش آسیب برسانند.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا، ˈ سعادتمند داوودیˈ روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به نیروی انتظامی و محیط زیست دستورهای لازم در خصوص برخورد با شکارچیان غیرمجاز داده شده افزود: قوهای این تالاب از پرندگان حفاظت شده به شمار رفته و شکار آن غیرمجاز است.

فرماندار انزلی تاکید کرد: شکار باید با رعایت مقررات انجام شود و با افرادی که خارج از قاعده اقدام به شکار کنند بر اساس قانون برخورد جدی می شود.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به این که با مصوبه دولت، سالن تیراندازی در انزلی در حال تکمیل و در دهه فجر بهره برداری می شود، افزود: افرادی که تمایل به تیراندازی دارند می توانند با مراجعه به این سالن و فعالیت در رشته تیراندازی علاوه بر پرداختن به رشته مورد علاقه در مسابقات قهرمانی نیز شرکت کنند.

داوودی ابراز امیدواری کرد، زمینه احداث سایت تیراندازی با اهداف پروازی نیز برای علاقه مندان در انزلی مهیا شود.

بر اساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان تاکنون نزدیک به شش هزار قطعه قوی گنگ و فریاد کش به تالابها و آب بندانهای استان گیلان فرود آمده اند. تالاب های امیر کلایه، بوجاق و تالاب بین المللی انزلی به خصوص پناهگاه حیات وحش سلکه و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیشترین میزان این مهاجرت را به خود اختصاص داده است.

قوها همانند خانواده اردک ها گیاهخوار بوده و به ندرت از موجوداتی مانند ماهیان تغذیه می کنند.

قوها به روابط پایدار در گزینش جفت خود مشهورند و به طور عموم تا پایان عمر به جفت خود وفا دار می مانند. تحقیقات این پایداری را بین ۹۲ تا ۱۰۰ در صد در قوهای گنگ و فریادکش نشان می دهد.این پرنده زیبا بدلیل وزن سنگین در ارتفاع کم پرواز نموده و به همین دلیل می تواند به آسانی مورد هدف قرار گیرد اما شکارچیان بر اساس یک باور قدیمی شکار آن را موجب نکبت و بدبختی می دانند علاوه بر آنکه شکار این پرنده حمایت شده مشمول تعقیب قضایی بوده و قانونگذار مجازات حبس، جزای نقدی و محرومیت از شکار و صید را برا ی آن در نظر گرفته است.

اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز از مردم طبیعت دوست گیلان خواسته در حفظ این گونه های ارزشمند و زیبا همکاری داشته باشند و موارد تخلف شکار و زنده گیری این پرنده را در صورت مشاهده به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی یا ادارات حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *