فرماندار انزلی در جلسه کمیته پیشگیری و کنترل عرضه مواد دخانی و قلیان، انجام تبلیغات در خصوص عرضه قلیان در سطح شهرستان را ممنوع اعلام کرد.

سعادتمند داوودی روز یکشنبه در نشستی با اشاره به مضرات قلیان و این که مصرف مواد دخانی می تواند زمینه ساز گرایش افراد به مصرف مواد مخدر باشد، خاطرنشان کرد: هیچ کافه یا رستورانی حق عرضه قلیان را ندارد.

وی افزود: متاسفانه عرضه گسترده قلیان در مکان های مختلف بر تعداد مصرف کنندگان افزوده است و روز به روز سن استفاده از قلیان نیز کاهش می یابد.

فرماندار انزلی یادآور شد: تنها قهوه خانه ها و آنهم به صورت محدود تا اطلاع ثانوی اجازه عرضه قلیان آن هم بدون انجام تبلیغات را دارند.

رییس شبکه بهداشت انزلی نیز در این جلسه با بیان اینکه تنباکوهایی که امروزه به طور گسترده در هر مغازه و دکه ای عرضه می شود و حاوی اسانس های خوشبو است که جذابیت کاذب برای جوانان و بانوان ایجاد می کند، اظهار کرد: کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند.

دکتر ˈ عارف عابدین نجفیˈ خاطرنشان کرد: تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود در حالی که دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد.

اعضای شرکت کننده در این جلسه همگی بر لزوم پیشگیری از مصرف مواد دخانی بعنوان عاملی برای گرایش فرد به مواد مخدر تاکید کردند.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *