2

فرماندار بندرانزلی در آیین تودیع رییس جدید اداره اوقاف شهرستان گفت : اوقاف با توجه به بهره مندی از ظرفیت های خوب موجود و بقاع متبرکه نام آشنا ، بیشتر در زمینه فرهنگی فعالیت و نقش افرینی کند .

 

قاسم روحانی فر روز پنجشنبه در این مراسم با اشاره به وجود ۹ بقعه مهم در شهرستان اظهار کرد: بقعه آقا سید محمد نجفی و بی بی حوریه از مراکز مهم زیارتی و از پر نذورات ترین بقاع گیلان و انزلی هستند و انتظار می رود که از این نذورات به نحو مطلوب در بخش فرهنگی و عمرانی برای رفاه حال زائران و همچنین نهادینه سازی فرهنگ دینی استفاده شود .

 

*بقاع متبرکه مکانی برای نشر فرهنگ اسلام

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان نیز در این مراسم با اشاره به فرهنگ غنی وقف و آثار مثبت فرهنگی و اجتماعی آن در جامعه گفت : وقف از ابزاری است که در نشر فرهنگ اسلامی در امور فرهنگی، معنوی و اقتصادی کاربرد بالایی دارد .

 

حجت الاسلام ولی عادلی اظهار کرد : در سالی که مقام معظم رهبری سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند؛ این توانمندی در بقاع متبرکه وجود دارد که بتوان در کنار فعالیت فرهنگی و مذهبی به ایجاد اشتغال هم اقدام نمود .

 

وی با اشاره به این که بقاع متبرکه از ظرفیت های بالایی برخوردارند و امامزادگان جایگاه ویژه ای نزد مردم دارند، افزود: ما باید از این فضا در نشر فرهنگ اسلام بهره ببریم .

 

حجت الاسلام عادلی خاطرنشان کرد: به این منظور برنامه ریزی ها انجام شده و چند سالی است که در قالب طرحهای فرهنگی اجرا می شود و در بخش اقتصادی با ساخت بازارچه هایی از موقوفات می توان در این بخش ایجاد اشتغال کرد.

 

وی ادامه داد : هدف اوقاف این است که با این ظرفیت ها، باری از دوش دولت بردارد .

 

مدیرکل اوقاف گیلان با تقدیر و تشکر از محمد تقی مداح ، سید محمد میر مظفری را بعنوان رییس جدید اداره اوقاف شهرستان بندرانزلی معرفی کرد.

 

رییس پیشین اداره اوقاف و امور خیریه بندرانزلی نیز تعداد بقاع به ثبت رسیده شهرستان را ۹ بقعه اعلام و خاطرنشان کرد : ۱۰ بقعه دیگر نیز شناسایی شده و اقداماتی برای نظارت بر این بقاع صورت گرفته است .

 

محمد تقی مداح در ادامه با اشاره به وجود حدود ۳۰ موقوفه منفعتی در شهرستان به اجرای طرح ارامش بهاری ، دهه کرامت ، ضیافت الهی ، جشنواره امامزادگان و طرح بصیرت به عنوان فعالیتهای انجام شده در مدت تصدی خود اشاره کرد .

 

سید محمد میرمظفری رییس جدید اداره اوقاف بندرانزلی نیز ابراز امیدواری کرد بتواند نقش خود را در زمینه حفظ و نگهداری از بقاع و همچنین صرف نذورات برای امور در نظر گرفته شده، ایفا کند .

 

میرمظفری قبل از تصدی این سمت ریاست اداره اوقاف فومن را به عهده داشت .

 

اداره اوقاف و امور خیریه از دی ماه سال ۱۳۹۰ در انزلی تاسیس شد.

 

۲۰ درصد نذورات به مصرف فرهنگی (برگزاری مسابقات قرآن و غیره )، ۳۰ درصد مدیریتی شامل حقوق خدام و هزینه های جاری بقعه، ۴۰ درصد عمرانی و ۱۰ درصد حق التولیه می رسد.

 

شهرستان ساحلی بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.
منبع: انزلی – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *