81313110-5951907

فرماندار انزلی در گردهمایی مجریان محلی سرشماری عمومی کشاورزی داشتن آمار دقیق را نقطه عطف و مبنای برنامه ریزی عنوان کرد .

به گزارش روزر دو شنبه خبرنگار ایرنا ‘قاسم روحانی فر’ به دهیاران و روسای شورای روستا حاضر در این نشست، گفت: داشتن آمار دقیق و بروز کشاورزی علاوه بر نقش اساسی در برنامه ریزی های کلان و جذب اعتبارات ، در مسایل روزمره کشاورزی ، نظیر جذب نهاده ها موثر است ، لذا انتظار می رود روستاییان عزیز کاملا در این زمینه توجیه بوده و با آمارگیران همکاری لازم را داشته باشند.

فرماندار انزلی افزود:با توجه به اینکه مسیرهای دسترسی در روستاهای شهرستان انزلی، سهل الوصول است و در عین حال تمامی دستگاهها آماده همکاری برای تسهیل تردد جهت اخذ آمار هستند ، امیدواریم بتوانیم با دقت و در اسرع وقت این سرشماری را در روستاهای انزلی انجام دهیم.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار انزلی نیز در این نشست با اشاره به نقش بی بدیل کشاورزی در تامین معیشت و امنیت غذایی گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری فرمودند لذا باید مسوولانه و با انگیزه در آمارگیری مشارکت داشته باشیم.

‘غلامرضا رحیمی’ با تاکید بر اهمیت ویژه موارد مبتلابه کشاورزی در استان گیلان تاکید کرد: از دهیاران ، اعضای شورای اسلامی روستا انتظار می رود با تبیین درست مسئله آمارگیری و بویژه اعتماد سازی ، فضایی فراهم کنند تا سرشماری کشاورزی امسال بتواند به هدف اصلی که جمع آوری اطلاعات پایه مطمئن ، برای برنامه ریزی های آتی است، منجر شود.

مدیر جهاد کشاورزی بندر انزلی نیز با اشاره به اینکه آمار بهنگام مسیر تولید کشاورزی را مشخص می کند گفت: داشتن آمار درست حتی به ما کمک می کند تا تصور درستی از کشت اصلی ، کشت دوم ، ترویج روشهای موثر کشاورزی و دامداری و تشخیص صحیح اولویتها داشته باشیم.

‘وحید مهدوی’ افزود: این آمار در تدوین نقشه راهی موثر است که بر مبنای آن می توانیم محصولات استراتژیک و درآمد زا را با توجه به وضعیت موجودمان شناسایی و ترویج کنیم.

وی تصریح کرد: از همه افراد ذی ربط بویژه دهیاران می خواهیم تا با همکاری به موقع و اطلاع رسانی درست، کمک کنند تا در بازه زمانی تعیین شده ، اطلاعات جمع آوری شود.

مهدوی گفت: یقینا این اطلاعات بیش از هر کس به کار خود جامعه بهره بردار روستایی می آید چرا که حتی فرصت بازاریابی درست محصولاتشان نیز در گرو ، نتایجی خواهد بود که از پردازش همین داده های آماری بدست می آید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بندر انزلی پیشنهاد کرد با توجه به تعداد آمارگیران و روستا های موجود نوعی تقویم کاری حضور در روستا ها تهیه شود تا در زمان حضور آمارگیران ، دهیار از قبل مطلع و حتما در روستا حاضر باشد .

*سرشماری عمومی کشاورزی ۹۳ مبنای برنامه ششم توسعه

کارشناس آمار معاونت برنامه برنامه ریزی استانداری گیلان که برای توجیه سرشماری در این نشست حاضر شد ، این سرشماری را از دو جنبه حایز اهمیت خواند.

‘امیر لولویی ‘ در خصوص ویزگی بارز دوره چهارم سرشماری عمومی روستایی تاکید کرد: با توجه به پایان برنامه پنجم توسعه ، یقینا این داده ها برای تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه لحاظ میشود، لذا هرچه این آمارها دقیق تر باشد ، نهایتا در برنامه های کلان نیازهای جامعه روستایی ما دقیق تر و متناسب تر لحاظ می شود.

وی دومین ویژگی این سرشماری را حذف کامل فرم کاغذی و استفاده از تبلت عنوان کرد و گفت : این ویژگی باعث می شود که آمار ها به سرعت و بروز جمع بندی شود.

لولویی تمامی بهره برداران را گروه هدف این سرشماری اعلام کرد و افزود: معیارآمار ، وضعیت در لحظه آمار گیری است به این معنی که اگر کشاورزی در لحظه آمار گیری مقدار سطح زیر کشتش ‘الف’ واحد باشد و یک ماه بعد بیشتر یا کمتر شود ، آنچه مد نظر است وضعیت بهره بردار در لحظه اخذ آمار است.

کارشناس آمار معاونت برنامه ریزی در مورد بهره برداران غیر ساکن تذکر داد: تعدادی از بهره برداران روستایی ، در روستا سکونت ندارند که لازم است دهیاران اطلاعات مربوط به این دسته از بهره برداران را در اختیار آمارگیران قرار دهند .

وی تعداد آمارگیران در روستاهای بندر انزلی را ۵ نفر اعلام کرد و گفت : آمارگیران همگی مجهز به کارت شناسایی هستند و اغلب از افراد با سابقه در امر آمارگیری گزینش شده اند .

این کارشناس مسیول افزود :’ آمارگیران از امروز -۲۴ شهریور- در کلاسهای توجیهی شرکت می کنند و از پنجم مهرماه کار خود را اغاز خواهند کرد.

لولویی در پاسخ به برخی از دغدغه های مطرح شده گفت: در این طرح برای ‘بهره بردار’ حداقل هایی تعریف شده است .

وی تشریح کرد : بعنوان مثال کسی که حداقل ۴۰۰ متر مربع زمین زراعی یا حداقل ۲۰۰ متر مربع باغ و قلمستان داشته باشد بهره بردار تلقی می شود.

کارشناس آمار معاونت برنامه ریزی گفت: در مورد دام حداقل یک راس دام سنگین شامل گاو ، گوساله ، گاو میش یا ۲ راس دام سبک اعم از گوسفند ، بز، بزغاله داشته باشد همچنین در پرورش طیور سنتی حداقل ۱۰ قطعه پرورش طیور داشته باشد.

وی افزود : در مورد گلخانه ، متراژ مطرح نیست و داشتن آن کفایت می کند در مورد استخر ماهی نیز متراژ مدنظر نیست گرمآبی یا سرآبی بودن آن مورد سوال خواهد بود و در مورد پرورش زنبور عسل از حداقل یک کندو ، در آمار لحاظ می شود و پرورش کرم ابریشم هم بدون لحاظ مقدار کمی آن ، در زمره بهره بردار قرار می گیرد.

لولویی افزود : در این نوبت از سرشماری از مقدار تولید و هزینه و برآورد درآمد سوال نخواهد شد و یحتمل مواردی از این دست بعد ها در طرح های بزرگ دیگری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: مالکیت مطلقا مد نظر نیست ، ملاک فقط بهره بردار ، با تعاریف یاد شده است.

این کارشناس مسوول در خاتمه افزود: زمان آمارگیری هر روز از ابتدای وقت اداری تا حدود ساعت ۱۷ خواهد بود و آمارگیری روزهای جمعه نیز انجام می شود تنها چهار روز تعطیل در بازه زمانی آمارگیری وجود دارد که شامل دو عید بزرگ قربان و غدیر و ایام تاسوعا و عاشورای حسینی است لذا به جز این چهار روز در آمار گیری در مدت زمانی ۴۰ روز کاری انجام می شود.

اولین سر شماری کشاورزی به صورت نمونه ای و در حوزه های منتخب روستایی در سال ۱۳۳۹ انجام شد و پس از آن در سال ۱۳۵۲ نیز در حوزه های منتخب صورت گرفت.

اما نخستین سرماری عمومی کشاورزی در سال ۱۳۶۷ انجام شد و پس از آن دومین سر شماری عمومی در سال ۱۳۷۲ ، سومین دوره در سال ۱۳۸۲ انجام شد که بر مبنای سرشماری سال ۸۲ تعداد بهره برداران روستایی انزلی ۴ هزار و ۵۰۰ نفر براورد شده بودند.

چهارمین دوره سرشماری عمومی کشاورزی نیز از پنجم مهرماه لغایت ۱۸ آبان در سراسر روستاهای کشور انجام می شود.

شهرستان بندر انزلی ۲۶ روستا و تعداد ۲۵ شورای اسلامی روستا و ۲۳ نفر دهیار دارد .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *