IMG_0555

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: بیمارستانها با وجود اینکه در بخش درمان فعالیت می‌کنند اما با ریختن فاضلاب بیمارستانی در بستر رودخانه ها، بیماری های مختلف و همه گیر را به وجود می‌آورند.

محمد رضا برجی در همایش «دوباره نیلوفرهای آبی» با نگاهی به مسائل محیط زیست و وضعیت تالاب انزلی که به همت جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر میراث دار وضعیت بسیار بحرانی در استان گیلان هستیم.

وی افزود: متاسفانه از بالا‌ترین ارتفاع گیلان در نقطه سماموس تا سواحل دریای خزر پر از زباله است، که در صورت پیدا نکردن راه حلی برای این معضل، تاثیرات مخرب جدی بر جا خواهد گذاشت.

برجی با اشاره به وضعیت نامناسب تالاب انزلی بیان کرد: سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن رسوب وارد تالاب انزلی می‌شودکه مهمترین علت آن برداشت‌های بی‌ رویه از جنگل‌ها، فرسایش مراتع و دخالت انسانی در عرصه های بالادست است.

وی با اشاره به اینکه میانگین عمق آب تالاب انزلی در سال ۱۳۵۴ هنگام ثبت در کنوانسیون رامسر ۹ متر بوده،افزود: اکنون عمق این تالاب به یک متر رسیده و ظرفیت ذخیره آب آن یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب است که این مقدار ظرفیت، به اندازه سه سدی است که در استان گیلان در حال ساخت آن هستیم.

برجی همچنین یادآور شد: تمام فاضلاب شهر رشت و شیرابه‌های محل دفن زباله در سراوان که به تناسب شرایط جوی بین پنج تا ۲۰ لیتر است، وارد تالاب انزلی شده که تهدیدی جدی برای وضعیت این تالاب است.

وی با بیان اینکه شهرک صنعتی شهر رشت با قدمت ۴۰ ساله فاقد سیستم تصفیه خانه است، گفت: از ۳۱ بیمارستان استان فقط هشت بیمارستان به سیستم تصفیه خانه مجهز هستند  و عموم بیمارستانها با وجود اینکهخود در بخش درمان فعالیت می‌کنند اما با ریختن فاضلاب بیمارستان در بستر رودخانه ها، بیماری های مختلف و همه گیر را به وجود می‌آورند.

گفتنی است؛ در این همایش محمد دهدار عضو هئیت علمی گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین حمیدرضا درودیان استادیار دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان در زمینه مشکلات تالاب انزلی و راههای بهبود آن به ارائه نظرایات خود برای حاضرین پرداختند.
منبع: مهر- رشت

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا اسدی

۵ اسفند ۱۳۹۳

فقط میگید این آلودگی ها وجود داره ولی نمیگین چیکار باید بکنید…

پاسخ

فرشاد

۵ اسفند ۱۳۹۳

این مشکلات را همه ما انزلی جی ها می دانیم .تا کی می خواهید فقط حرف بزنید ؟؟؟؟؟

پاسخ

مهدی

۵ اسفند ۱۳۹۳

هیچ وقت درست نمیشه این کار ها

پاسخ