غبار بی توجهی بر پیکر تئاتر

  • 5 سال پیش
  • ۲۲ ديدگاه
hoseinzade

  محمد رضا حسین زاده از پیشکسوتان تئاتر بندرانزلی است.وی در مهرماه ۱۳۴۵  چشم به جهان گشود و از سال ۱۳۶۰ با بازی در نمایش تاج برداری  فعالیت هنری اش را آغاز کرد. او هنرمند  نام آشنای بازیگری،کارگردانی و نویسندگی تئاتر گیلان است.

نچه در پیشینه اش  بیش از هر نکته دیگری جلب نظر می کند ،تلاش مستمرش  در پرورش  نوجوانان و جوانان علاقمند به  تئاتر می باشد.بسیاری از هنرجویان دیروز او از هنرمندان موفق تئاتر امروز استان هستند.بیش از سه دهه خاک صحنه خوردن از حسین زاده  انسانی ساخته که حرفهایش نشان از درد عظیم غباری دارد که بر پیکر هنر فاخر تئاتر نشسته است. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی همشهری با این هنرمند  است که از وی بعنوان پیشکسوت  هنر نمایش در  جشن اردیبهشت تئاتر گیلان  تقدیر بعمل آمد.

حسین زاده  در خصوص ضرورت وجود تئاتر در جامعه می گوید: اگر بین تعاریف متفاوتی که از تئاتر وجود دارد  بخواهیم تعریفی خودمانی ارائه دهیم باید گفت،تئاتر یک برش از جامعه است؛ در این برش از جزء به کل می رسیم. در تئاتر به واکاوی جامعه می پردازیم و می خواهیم پلیدی ها را دور کنیم و در مسیر تعالی جامعه گام بر داریم. تئاتر برگرفته از دل جامعه است.تعاملی که بین تماشاگر و بازیگر و تعاملی که بین بازیگران ایجاد می شود همان تعاملی است که در جامعه وجود دارد. تئاتر نداشته های انسان را برایش به عرصه ظهور می رساند و داشته هایش را بازسازی می کند و این امر سبب تجربه پیشاپیش در نداشته ها و سعی و تلاش برای رسیدن به حدی مطلوب و انتخابی درست در آینده می شود و در بازنگری داشته ها باعث تقویت و قوام  عملکرد درست و پالایش عملکردهای نامطلوب گذشته و حال می گردد تا انسان  به یک زندگی فردی و اجتماعی متعالی برسد و این فقط از معجزات تاتر است.وی معتقد است:تئاتر خوب تئاتری است که تارو پود خود را با اندیشه  و زیباشناختی بافته باشد.

از محمدرضا حسین زاده سوالی را می پرسم که این روزها  به هر یک از هنرمندان تئاتر می رسم مطرح می کنم: چرا کم کار شده اید؟ و او پاسخ می دهد:کم کاری تئاتر انزلی را در سایه کم کاری تئاتر کشور می بینم. تئاتر در امور مالی قائم به ذات نیست  و برای  تامین بودجه باید حمایت گردد. البته باید گفت مسئله بعد خود هنرمندان تئاتر هستند. نمایش با همه خوبی ها آفت هایی نیز دارد مثلا تجزیه گروه های موفق.وی در ادامه یادآور می شود: بخش عظیمی از پیشرفت تئاتر شهرستان در همدلی هنرمندان و علاقمندان این رشته نهفته است؛ این که از تک نوازی دست بردارند و به همنوازی روی بیاورند همچنین  مدیریت درست فرهنگی؛تسهیلات در تبلیغ؛اجراهای متوالی؛اهمیت و احترام گذاشتن به خواسته تماشاگر؛باعث رونق تئاتر شهرستان می شود.

حسین زاده به  یک مشکل عمده دیگر تئاتر انزلی اشاره می کند و می گوید: ما به دلیل عدم توانمندی شهرستان در اشتغالزایی مناسب با هنر؛ سرمایه های نیروی انسانی بسیار توانمندی را در تئاتر از دست دادیم.آنان به جهت معیشت و یافتن  شغلی که بتوانند حداقل های زندگی شان را تامین کنند ناچار به  مهاجرت از این شهر شدند.حسین زاده به جوانانی که سال ها برای پرورش استعدادها یشان تلاش شده  و امروز موعد بهره مند شدن شهر از ایشان است  اشاره می کند و می گوید:در بسیاری از موارد به علت مهاجرت این جوانان پس از انتخاب متن می بینیم  با کمبود بازیگر مواجه ایم.

وی  یادآور می شود:امروز پیشکسوت های تئاتر با جوانان فاصله دارند و  یک زبان واحد برای گفتمان ندارند و این به دلیل عدم وجود مدیریت صحیح است که ارتباط استاد و شاگردی حفظ نمی شود و یک سردرگمی و خلاء  به وجود می آید. همچنین زمانی نهادها و ارگان هایی چون آموزش و پرورش ،هلال احمر، نیروی دریایی  و سپاه در این شهر گروه تئاتر داشتند و خوب هم کار می کردند اما حالا  این گونه نیست.آموزش و پرورش جایگاه ویژه ای در پرورش  استعدادهای نمایش دارد ولی  به علت عدم وجود امکانات مالی نسبت به تئاتر بی توجه شده است. از سوی دیگر به سبب کم کار شدن گروه های تئاتر مردم علی رغم این که تئاتر را دوست دارند با آن بیگانه شده اند.

این  کارگردان تئاتر در پاسخ به این سوال که  اجرای نمایش تا چه میزان وابسته به شرایط مناسب اقتصادی است،می گوید:جاذبه تئاتر برای مردم علاوه بر هنرنمایی بازیگران وابسته به صحنه ،دکور،لباس و رنگ هاست. کار خوب باید زیبایی بصری داشته باشد و همه این ها نیازمند امکانات مالی مناسب است. بازیگر تئاتری که چند ماه برای تمرین یک نمایش وقت می گذارد  و از دستمزد صرف نظر می کند ،آیا نباید هزینه رفت و آمد او را تامین کرد؟بعضی از جوانان علاقمند  حتی در پرداخت همین هرینه ها نیز دچار مشکلند. برای رفع این مشکل  راه کارهایی ارائه نموده ایم،مثلا مسئولان شهر می توانند تعداد زیادی بلیت تهیه کنند و آنها را  بصورت رایگان در اختیارمردم و  کارمندانشان قرار دهند. بدین ترتیب هم برای کارمندانشان  امکان  لذت بردن از تئاتر را فراهم کرده اند و هم به تئاتر شهرستان یاری رسانده اند. یک راه دیگر هم هست مثلا چاپ کردن کارت های دعوت همراه با تبلیغ تجاری یک اسپانسر، البته متولی این هماهنگی ها ارشاد باید باشد .

حسین زاده  خاطر نشان کرد:از اداره ارشاد اسلامی هم به دلیل حمایت های متناسب با بضاعت خود باید تشکر کرد هر چند امید می رود که در مشارکت دادن سایر نهادها و مراکز فرهنگی  خصوصا شهرداری و شورای شهر تلاش بیشتری  نماید.وی در پایان اظهار کرد:رسانه های شهرستان خصوصا در چند سال اخیر تعامل بسیار خوبی با گروه های تئاتر از خود نشان داده اند که در شناساندن  و ارتباط تئاتر با تماشاگران تاثیر بسزایی داشته و این مهم بسیار جای تقدیر و تشکر دارد.

تهیه و تنظیم: خانم مریم ساحلی

منبع: روزنامه همشهری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

وحيد

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام

در ۴ سال گذشته تئاتر انزلی رو به پیشرفت و گسترش بود متاسفانه سیاستهای غلط و اصرار و پا فشاری ریاست ارشاد جناب رحمانزاده بر این سیاستها و همچنین لجبازی و دافعه رفتاری جناب حسین زاده با جوانانی که از نظر خلاقیت و اجرا به مراتب بهتر و بالاتر از این دوستان بودند موجب شد که اکثر هنرمندان جوان هجرت کنند و یا با وجود استعداد به کار کردن بیکار در کنج قهوه خانه ها و یا بلوار بنشینندحالا دود این رفتارهای دیکتاتور مابانه و خود خواهانه این آقایان به چشم خودشان هم رفته و فریاد وا اسفا سر میدهند
در صورت امکان گزارشی از مشکلات هنرمندان به خصوص اهالی تئاتر انزلی تهیه کنید از موافقان و مخالفان رئیس ارشاد آقای رحمانزاده،
وبپرسید ایشان از زمان ریاست بر این اداره چه کارهایی برای ارتقا و بالا بردن جایگاه هنر و هنرمند انجام داده اند
لطفا مثل … و … که از دوستان ایشان هستند و همیشه گزارشهایی در دفاع از ایشان تهیه می کنند نباشید و بی طرفانه با همه اهالی تئاتر به خصوص جوانانی که در سالهای اخیر در این شهر کار کرده اند و فعال بوده اند صحبت کنید چون این آقایان همیشه مشکلات را خارج از خود و دورتر از کارها و سیاستهای خود جستجو میکنند در حالیکه که مشکل و معضل اصلی تئاتر انزلی همین آقایان هستند.ممنون از شما دوستان گرامی.

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۰۰:

تئاتر انزلی با توجه به قدمت نیازمند توجه و ریشه یابی مشلات است، حتما در آینده نزدیک به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت. با تشکر از شما …

۱۸ تیر ۱۳۹۲

حتما باید مشکلات ریشه یابی و پی گیری بشه

پاسخ

نوروزی

۱۸ تیر ۱۳۹۲

آقای رحمانزاد آدم خوبی هستن، شاید دست اونها هم بسته باشه.

پاسخ

علی

۱۸ تیر ۱۳۹۲

خسته نباشید

۱.من با نظر آقا وحید موافقم،بندر انزلی در سالهای گذشته صاحب جشنواره تئاتری بود که در ۶ دوره برگزار شد و این اتفاقی نادر بود که شهر های دیگر حصرتش را می خوردند هر چند بودجه کمی داشت اما جوانان عاشق و علاقمندان را دور هم جمع می کرد و اینن باعث شده بود که از رشت هم گروههایی در این فستیوال شرکت کنند و در تمام محافل هنری گیلان و استانهای همسایه صحبن این جشنواره بود اما اقای رحمانزاده با بی تدبیری تمتم در زمان تصدی ریاست انجمن نمایش این جشنواره را به دلایل کاملا خنده دار تعطیل کرد و در همان سال بودجه ای که قرار بود صرف جشنواره تئاتر شود را با چند برابر بیشتر صرف اولین و اخرین دوره جشنواره فیلم گیله وا گرد که با روابط پشت پرده یکی از فیلمسازان انزلی که ………….. با یکی از اهالی شورای شهر هفت میلیون به این جشنواره اختصاص یافت و با دعوت از عده ای از فیلمسازان کشور و پخش فیلم آنها سکه هایی به رسم یادبود و برای مطرح کردن خود به آنها اهدا شد و برگزار کننده و متولی فرهنگی هم از این مبالغ بی نصیب نبودند ددر نهایت این تئاتر انزلی بود که هرگز هفتمین دوره جشنواره تئاتر غدیر را به خود ندید و متضرر شده،این یک نمونه از بی تدبیری فرهاد رحمانزاده رییس فعلی ارشاد انزلی است که در ان زمان رییس انجمن نمایش بود.

۲.در بخشی از مطلب جناب حسین زاده اشاره شده که نبود بازیگر معضل تئاتر انزلی است ،جالب است که ایشان یکبار از فرهاد رحمانزاده انتقاد نمی کند که در طی این سالها که همواره اداره ارشاد کلاسهای بازیگری برگزار کرده و خودش هم جسته و گریخته نظارت داشته و در جریان کمو کیف کارها بوده چرا به تعداد انگشتان یک دست بازیگر،تربیت نکرده اند واقعا اشکال کار را باید در خودشان جست،چرا که اداره ارشاد همواره به دنبال ارائه بیلان کاری برای خود و گزارش برای مدیر کل است و تربیت بازیگر برایشان اهمیتی ندارد.

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ تیر ۱۹ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۳۹:

انزلی کلاب آمادگی انتشار جواب این انتقادات توسط آقای رحمانزاده و دیگر دوستانی که مورد نقد قرار گرفته اند را داشته و در صورت لزوم خبرنگار این سایت در خدمت این دوستان خواهد بود.

مازیار

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام
در جواب وحید و علی عزیز می توانم بگویم حسین زاده، رحمان زاده، توکلی ، کهن قنبریان و امثال آنها برای تئاتر شهر زحمت فراوانی کشیده اند، حسین زاده بیشترین نقش استعداد یابی در تئاتر شهرستان و پرورش بازیگر را داشته، جالب است دوستان دم از هم نوازی میزنند و …

در همه جای کشور تمام بزرگان تئاتر می گویند که تئاتر نمی تواند منبع درامد باشد، متاسفانه بیشتر کسانی که اکنون به عنوان جوانان تئاتری شهر در حال فعالیت هستند همه بیکارند و وقت خود را در قهوه خانه ها و جدیدا در کافه هنرمندان میگذرانند که صاحب آنجا نیز از تئاتریان موفق است، اما همین بی کاری مانع هم نوازی و همیاری آنها با بزرگان می شود، جواد لاله دوست تکلیفش مشخص نیست و اگر هادی مقصودیه کهن در شهرمان می ماند او تدریس را در خواب هم نمیدید، چرا رحمان زاده و حسین زاده که شغل دارند و حقوق ناچیزی میگیرند از تئاتر کناره گیری نکرده اند و باهم مشکلی هم ندارند؟ دلیلش را من میگویم زیرا آنها به دنبال پول نیستند و فقط تئاتر را به عنوان عشق کار میکنند، ولی امثال لاله دوست، شکورپور، بت دوار، مظفری، درویشی و … که کاری ندارند و با این سن خود سرگردانند و نه خر را دارند و نه خرما را برای پول است که کار میکنند و متاسفانه نمی دانند که قبل از عیب گذاشتن بر روی دیگران باید عیب را در خودشان جستجو کنند زیرا کافر همه را به کیش خود پندارد

جالب است این افراد برای تخلیه خودشان با اینکه می دانند حرفشان دروغ است اما باز هم می نویسند، اشکالی ندارد، ولی دوستان حداقل مرد باشند و نام اصلی خود و کامل بنویسند تا بتوانیم راحت تر بحث کنیم

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ تیر ۲۰ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۰۶:

متاسفانه فعالیت های فرهنگی و هنری در شهر انزلی هیچ حمایتی نمیشود! آیا شهرداری انزلی نباید بودجه ای را درخور به فرهنگ و هنر این شهر هنرمند پرور اختصاص دهد تا حد اقل این جوانان فعالیتشان ادامه داشته باشد ؟ البته این به رایزنی هنرمندان شهرمان نیز باز میگردد اگر پیگیر باشند مطمئنا اختصاص خواهد یافت.

هادی مقصودی پاسخ در تاريخ تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ ۰۸:۳۰:

سلام بر دوستان هنرمندم. عزیزانم نمی دانم این دوست گرامی آقای مازیار کیست و خیلی دوست دارم که ایشون رو ببینم و با ایشون صحبت کنم.
روزی دانشجویی به استادش گفت: که من عباس کیارستمی رو قبول ندارم. استاد بهش گفت: زمانی می تونی راجع به یک فیلم ساز حرف بزنی که حداقل یک فیلم ساخته باشی ویا منتقد باشی. حال مازیار عزیز یک تئاتر؛ نه تئاتر مدرسه ای ؛منظورم تئاتر آماتوری کار کردی؟ ویا منتقد تئاتری. مطمئنا منتقد نیستی چون منتقدان راجع به تئاتر و اثر هنری هنرمند صحبت می کنند نه راجع به شخصیت او و این که وقت رو کجا می گذرونند چون ربطی به منتقد نداره. پس باید تئاتری باشی اگر تئاتری باشی و اهل شهرستان بندرانزلی باشی ویا استان گیلان باشی دوستان تو رو می شناسند. که اون موقع نیازی نبود با اسم مستعار مطلب رو بنویسی. بلکه می رفتی رو در رو حرفت رو می زدی چون دوستانی که نام بردی بسیار انسانهای فرهیخته و منطقی هستند.
۱-آقای رحمانزاده ریس ارشاد است و وظیفه خود را در قبال هنر این شهر انجام می دهد چون بابت همین موضوع حقوق می گیرد.آقای حسین زاده نیز تئاتر را در مرحله دوم زندگی قرار داده است و اطپصل زندگی خانواده و تامین آنهاست و اگر زمانی مشغله کاری داشته باشند تئاتر کار نمی کنند همانطور که در گذشته چنین بود.
۲-دوستان گرامی را که بعنوان بی کار نام بردی دارای مشاغلی هستند که امسال شما بی سوادان و کوته بینان آن مشاغل را شغل نمی دانند. در صورتی که تئاتر یک شغل است و تمامی تئاتری های مقیم تهران از همین شغل زندگی خود را تامین می کنند و شغل دیگری ندارند که من بسیاری ازاین دوستان را می شناسم. بس آن عزیزان بیکار نیستند. شغل آنها تئاتر است. پس باید درآمد داشته باشند. حال علمی دارند و آن علم و تجربه را در اختیار مشتاقان می گذارند و دریافت مالی می کنند اگر این کار بد است پس مدرسه، کلاسهای تقویتی؛ کلاسهای کنکور و دانشگاه ها باید تعطیل گردد. وهمچنین اجرای تئاتر می کنند یعنی کالایی را عرضه و در مقابل در یافت پول می کنند که کاملا حلال و شرعی می باشد. درست است؟! پس بیکار نیستند.
۳- اگر من در انزلی می ماندم جواد لاله دوست هم تدریس می کرد چون طرحی رو با آقای رحمانزاده مطرح کرده بودیم که کلاسها تخصصی تر برگزار بشود. پس این حرف شما که اگر مقصودی بود لاله دوست در خواب کلاس می گذاشت کاملا اشتباه است.
۴- یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران ابتدا خودت رو کامل معرفی کن بعد این نقد رو به دیگران بگیر.

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۰۶:

سلام خدمت همه عزیزان و اساتید گرامی فکر میکنم باب خوبی گشوده شد تا فارغ از بحث مطرح شده که پاسخ گفته شد مشکلات تاتر رو در بندرانزلی ریشه یابی کنیم. میز گرد و نشستی برگزار کنید و اگر مایل باشید انزلی کلاب هم پوشش خبری و تصویری خواهد داد تا مسولین مربوطه را مجبور به پاسخگویی کنیم تا تاتر انزلی شاهد روزهای خوبی در اینده باشد.

محمد بت دوار

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام خدمت دوستان سایت انزلی کلاب

امروز از طریق یکی از دوستان متوجه شدم که اسم بنده توسط آقای مازیار که هویت خودشان هم بر من نا معلوم است نوشته شده
من اصلا ار اصل قضیه اطلاعی ندارم و اصلا هم نمی خواهم جواب ایشان را بدهم چون در خور شان و شخصیت خود نمی دانم جواب هر کسی با هویت نا معلوم را بدهم،اما گویا این دوست گرامی دل پری از من و سایر دوستان دارند که دلیلش را نمی دانم،بنده از این جریانی که به راه افتاده خبری ندارم و نمی دانم این دوست گرامی به چه دلیل از من اسم برده و گفته که کافر همه را به کیش خود پندارد،بنده در چند سال اخیر اجراهایی در انزلی و رشت داشته ام که همه شاهد بوده اند با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و طبق گفته خود آقایان رحمانزاده و حسین زاده در هر روز اجرا تقریبا سالن پر بوده و این را خودشان هم می توانند شهادت بدهند در ضمن دو اجرای اخیر بنده هر دو به نام گروه فرهنگ که گروه همین آقایان هست بوده،در زمانهایی هم که اجرا ندارم معمولا در حال مطالعه و نگارش نمایشنامه هستم و یا تئاتر تماشا می کنم چون اعتقاد دارو تنها با مطالعه و نوشتن و دیدن است که می توان پیشرفت کرد نه با غرض ورزی و پشت سر حرف زدن و شاید توطئه چیدن،امیدوارم دوستیها بیشتر شود تا شاهد بالندگی تئاتر انزلی باشیم
در ضمن بنده امادگی هر گونه همکاری و در اختیار گذاشتن اطلاعتم برای شما را دارم
موفق باشید

پاسخ

عليرضاشكورپور

۱۸ تیر ۱۳۹۲

هههههههه جالبه ازطریق محمدبت دوارعزیزمطلع شدم بالاخره یکی جرأت پیداکرده باهویت نامعلوم به دوستان حمله کنه…
۱-عزیزدلم کجای این گردونه هستی مازیارخان؟
۲-اصلاتئاتردیدی؟
۳-عسل بلااگه دوس داری شماهم بیاکافه یکم درباره تئاترحرف بزنیموچای بخوریم;ظاهراسرت خیلی شلوغه که بنده روبیکارمیبینی فدات شم!
۴-اون سنگری که پشتش پناه گرفتی از…جالبه که به فکردوستان هستی الهی عزیزم چیه وعده بازی,موقعیت,آخ حتمااصل هنرومیخوای…نازی
۵-بچه برورزومه تموم این بچه های تئاتری روکه اسمشونوبردی بخون بعدسنگ دیگران وبه سینه بزن.
۶-شاگردتربیت کردن؟اسم چندتاشون وکه الان تئاترکارمیکنن ومیتونی بگی؟؟؟
۷-دوس دارم مابقی رو زمانی که جرأت کردی و رودر رو اومدی و…بهت بگم تابفهمی چه گذشت به تئاترانزلی حاج آقامازیار,بوس عزیزم.

پاسخ

جوادلاله دوست

۱۸ تیر ۱۳۹۲

باسلام
نام ونام خانوادگی نشانه داشتن خانواده است وخانواده نشانه شخصیت وادب وهویت…
اونی که اسمش رومازیارمعرفی کرده وجالبه که همه دوستان درک کردن کیه حتی ارزش جواب دادن هم نداره.
جیگرم تویی که هیچ وجه ای نداری بهتره بدونی تمام این افرادی که نام بردی کسانی هستن که دراین چندسال اخیربرای این شهرواستان افتخارکسب کردند.مقصرماهستیم که جلوی افرادی(کوتوله ی بلا)مث تورونگرفتیم,آخه کوتوله ای خب.
آدمای ترسووبی هویت ازاین حرفامیخوان واسه خودشون هویت بسازن.

پاسخ

امیر حسین

۱۸ تیر ۱۳۹۲

من به عنوان یه بی طرف چند روزه که این نظرات رو دنبال می کنم و یه نکته جالب به چشمم خورد.
مازیار در پاراگراف آخر علی و وحید رو متهم به دروغگویی کرده و بهشون گفته اگه مرد هستین با اسم واقعی نظر بدین، آقا مازیار حالت خوبه؟ دو تا حالت وجود داره: یا اینکه شما اسمتون ماز و فامیلیتون یار باید باشه یا هم اینکه مشکل از خودتونه. وقتی شما با اسم غیر واقعی نظر دادی چطور از علی و وحید انتظار داری اسم واقعی خودشونو بنویسن؟
من حدود شش ماه هست که توی این سایت نظر میدم و همه می دونن هیچ ارتباطی با تئاتر و از این چیزا ندارم. ولی نمی تونستم به این نکته اشاره نکنم.

پاسخ

محب پیروزنیا

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام
اینکه جوانانی مانند خود من بخواهند در مورد افرادی چون آقای حسین زاده و یا دیگر پیشکسوتان تئاتر نظر های تند و
بی ادبا نه بدهند اشتباه است یک اشتباه بزرگ اینکه جوانانی مثل خود من که علاقه به هنر تئاتر دارند و دوست دارنند کار کنن
امر طبیعی است ولی اینکه با یک یا دو اجراع و ان هم یک اجراع آبکی که بیشتر باعث دل زدگی مردم به تئاتر می شود
و بعد نظراتی که میدهند جای تاسف دارد
من اقای حسین زاده را مدت زیادیست که میشناسم و البته دیگر دوستان را آقای لاله دوست استاد من بوده و آقای مقصودی افتخار
کمک به گروه فرهنگ در اجراع نمایش فنز به کارگردانی آقای حسین زاده و بازی زیبای آقای شکورپورو…داشتم
آقای شکورپور هم یکی دیگر از استادان خوب تئاتر انزلی میباشد و اقای بت دوار که شخصا علاقه زیادی به این ایشون دارم و ۲کار
زیبایی که انجام داده اند را دیدم اینکه ما از این افراد انتقاد کنیم کار نا پسندی است چرا چون ما حتی نیمی از تجربه های این افرادو نداریم
ودر جواب دوست عزیز آقای وحید من فکر نمیکنم هیچ کدوم از رئیس های ارشاد اینقدر به تئاتر ارزش گذاشته باشن و فکر میکنم همه شاهد
زحمت های زیادی کشیده اند و اقای حسین زاده همیشه تلاش کرده و میکند که سطح تئاتر انزلی را بالا بکشد و جوانان را به گروه فرهنگ جذب کند
ولی متاسفانه جوانان میخواهند یک شبه راه صد ساله را بروند و دور هم در بلوار جمع میشوند و به مسخره کردن دیگران می پردازند و هیچ کاری
و هیچ اجراعی هم دیده نمیشه از این افراد که فکر میکنند با خواندن یک و دو کتاب و گذراندن یک و دو دوره کلاس زیر نظر همین افراد…
دوستان واقع بین باشید لطفا

پاسخ

۱۸ تیر ۱۳۹۲

دوستان بزرگوار جناب آقای شکورپور و حسین زاده و رحمانزاده و دیگر عزیزان
حداقل یک مازیار نامی باعث شد بعد از مدتها نام تئاتر انزلی و درد دل و داغ دل های فراوان از دل سوخته بیرون بزند ، این را به فال نیک می گیریم و باید در انزلی کلاب بستری فراهم شود که « پست هنر » برای همیشه فعال باشد ، البته این مساله کمک و همیاری دوستان هنرمند بالخص خاک خورده های صحنه تئاتر را می طلبد.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۸ تیر ۱۳۹۲

به نظر من هنر انزلی نیازمند رسیدگیه بیشتره متاسفانه فعالین فرهنگی شهر من بحال خودشون رها شدن. مازیار مطلبی رو عنوان کرد که شاید نیتش تخریب بود اما دردی محسوب میشه که فعالین یه رشته هنری رو بیکار خطاب کنی. بهتره مسءولین مربوطه کلاهشون رو بالاتر بذارن. به امید روزی که دیگه شاهد اخبار و مطالب خوب از تءاتر انزلی باشیم.

پاسخ

محسن حسین زاده

۱۸ تیر ۱۳۹۲

سلام خدمت تمامی دوستان

امشب یکی از دوستان که شاید دوست نداشته باشه اسمشو بگم چیزی برای من فرستاد که ناراحت شدم، صد در صد ایشون فکر میکنن که من کامنت مازیار رو نوشتم، ولی کار من نیست، من تو کارای محمد بت دوار که با گروه فرهنگ بود و تماشاچی هم زیاد داشت کمک کردم خودشم شاهده به این موضوع هم افتخار میکنم که دم در سالن واس نمایش ایشون بلیت میفروختم، هادی مقصودی از استاد های منه و من یک دوره کلاس پیش ایشون میرفتم و چه در کلاس و خارج از اون خیلی چیز ها از ایشون آموخته ام، آقای شکورپور هم همیشه مایع افتخار انزلی بوده و هست که هر دوره در جشنواره مبارک حضور دارند، جواد لاله دوست هم توی کاری که من و دوستانم به صحنه بردیم خیلی به من کمک کرد و حق استادی گردن من داره، میگن کسی که کوچک ترین چیزی ازش یاد میگیری باید استاد خطابش کنی، این دوستان همه استاد من هستن و به عنوان پیش کسوت برای من و امسال من، من با این دوستان نون و نمک خوردم، بعد چطور میتونم این حرف ها رو راجبشون بزنم؟ درگیری های کاری حسین زاده و رحمانزاده و … پای خودشان است، چون من تازه ۶ سال است که به تئاتر علاقه پیدا کرده ام و درگیر آن شده ام البته از کودکی با آن آشنا بوده ام، ولی از مشکلاتش به طور کامل خبر ندارم نمی دانم قبلا مثلا در ۱۰ سال گذشته تئاتر چگونه بوده و الان چطور است و چه فرقی کرده، من تا به حال در این مسائل دخالت نکرده و نمیکنم، از کجا معلوم که حق با جوان ها نباشد زیرا خودم هم…
خلاصه دوستان، من نمیدانم چرا فکر کرده اید که این کامنت کار من است، اما این رو بدونید که من شجاعت این رو دارم که اگه حرفی میزنم بگم من زدم، کامنت مازیار هیچ گونه ربطی به من نداره و من هم به هیچ کدوم از دوستانم بی احترامی نکردم و نخواهم کرد.

کوچک همه هنرمندان – محسن حسین زاده

پاسخ

۱۸ تیر ۱۳۹۲

درود…
به عنوان عضو بسیار کوچکی که چند سالی در حوالی تئاتر به سر می برم و دوستان نامبرده را خیلی خوب می شناسم؛
لازم دانستم با نگاشتن دیدگاهم نسبت به این قضیه ابراز وجود کنم و حرف دلم را به رشتۀ تحریر در آورم…
فکر می کنم یکی از ابتدایی ترین وظایف یک منتقد و یا معترض، این است که خود را شجاعانه معرّفی کرده
و با زبانی مؤدّبانه و لحنی محترمانه انتقادات و پیشنهادات خود را اعلام دارد…
گاهی برای نام بردن برخی از افراد به حرمت پاکی، قداست و شرفشان و اینکه سالیان سال بی هیچ چشم داشتی
مردانه برای احقاق حقّ شهرمان بندرانزلی جنگیده اند و به احترام “ذات هنر” باید ابتدا دهانمان را آب بکشیم؛
و مواظب باشیم که چه چیزی را عنوان می کنیم و سپس دهان بگشاییم…
واقعاً متأثّر و متأسّفم از این بابت که عدّه ای ناشیانه، جاهلانه و بُزدلانه اقدام به ثبت نظر در مورد مطالبی می کنند
که کاملاً مشخّص است چندین فرسخ از گود فاصله دارند و می خواهند با خراب کردن نام هنرمندان این شهر
و با “اعتماد به سقف” کاذبی که دارند ابراز وجود کنند و این چنین آسوده تهمت و افترا بزنند…
مطمئن هستم آن فرد هم هرگز تصوّر نمی کرد که پس ثبت اراجیفش اینگونه هنرمندان، هنردوستان و نامبردگان
جمع شوند و با اتّحاد از “هنر انزلی” خاصّه “تئاتر” پاسداری کنند و…
.
از زحمت کشان سایت “انزلی کلاب” خواهشمندم از ثبت دیدگاه های بی هویّت خودداری کنند؛
تا چنین مشکلاتی مجدّداً رُخ ندهد…
.
مواظب باش
وقت دعوا
دیگر کسی چاقو در نمی آورد
جنگ ها، همه نرم شده
مردم
حرف در می آورند…
.
باشد که همواره وجود پروردگار را در لحظه لحظۀ زندگی مان حس کنیم!

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ تیر ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷:

بنده باید از دوستان عذرخواهی کنم به خاطر تایید این نظر، چون بدون مطالعه دقیق تاییدش کردم و فکر نمیکردم این چنین جریان ساز بشه، اما فکر میکنم مسائل خوبی در خصوص حمایت از تئاتر انزلی مطرح شد که قابل بحث و پیگیری است تا انشاا… تئاتر انزلی به جایگاهی که شایسته ان است بازگردانده شود.

مژگان عباسلو

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام.با خواندن مطالب بالا لازم دیدم چند نکته رو یادآوری کنم.۱.آقای حسین زاده از نبود بازیگر،امکانات،بی مهری مسئولین نالان و گله مندند.خب شما که خود را سالها پیشکسوت تئاتر شهر و استان می دانید چرا چند بازیگر تازه نفس به این شهر اضافه نکردید؟پس چه شد اینهمه کسوت و دانش شما؟بهتر آن است به جای آه و ناله زودتر دست بکار شوید و شروع به استعدادیابی کنید،کوشش کنید تا موفق شوید.(کلاس آموزشی که خروجی نداشته باشد بیهوده است ولاغیر.)
۲.آقایان؛شکورپور،مقصودی کهن،لاله دوست در هیچکدام از این کلاس هایی که ارشاد برگزار می کند بیرون نیامده اند.خودشان کار کرده اند یا در دانشگاه تحصیل کرده اند،زحمت کشیده اند،اما متاسفانه با بدترین شکل ممکن از آنها استقبال شده!
۳.در مورد آن فرد مجهول الهویه که می گوید افراد برای پول کار می کنند و فقط آقایان رحمانزاده و حسین زاده و دوستانشان پاک و منزه اند باید بگویم که:در تئاتر حرفه ای افراد با توجه به کفیفت نمایشی که به اجرا می رسانند پول دریافت می کنند و اینکه نباید برای تئاتر پول گرفت و کار بدی است یک حرف بی اساس و احمقانه است.فقط کافی است کمی مطالعه درباره این افراد(آنهایی که من ازشان شناخت دارم و می شناسمشان) بکنید تا بدانید که آقای وحید درویشی که مدت زیادی است که در این شهر تئاتر نمی کند و محض اطلاع شما که معلوم است از همه جا بی خبری باید بدانی که او آخرین کارش را در جشنواره تئاتر فجر به اجرا رسانده و در تهران هم تا هفته پیش اجرا داشته و کار جدیدش را قرار است در تئاتر شهر اجرا کند.آقای شکورپور در دو جشنواره تئاتر عروسکی اجرا داشته،و بهترین اجراهای عموم را در این شهر و حتی استان برای سنین کودکان و نوجوانان داشته که در همه کارهای او آقای لاله دوست نیز به عنوان بازیگر و دستیار حضور داشته اند.آقای مقصودی کهن هم در تهران مشغول به کار و زندگی می باشند و همیشه آماده برای اجرای نمایش اند چرا که او سالها بدون هیچ دستمزدی در این شهر عاشقانه مشغول به کار نمایش بود.
خلاصه اینکه شما و دیگرنی مانند شما(مازیار!)که همیشه در طول تاریخ مجهول الهویه باقی خواهید ماند،همه هول و حراستان از موفقیت های پی در پی این افراد است وبس.
ممنون از سایت انزلی کلاب.

پاسخ

۱۸ تیر ۱۳۹۲

با سلام و درود فراوان …
کوچک تر از انم که بخواهم در مورد بزرگواران بندرانزلی (هنرمندان) نظری بدهم …
اما نام افرادی را بردید جناب اقای مازیار که ما شاگردیه ان افراد را کرده ایم …
رحمانزاده ، حسین زاده ، شکورپور ، مقصودی کهن …
برای بردن نام این بزرگواران ابتدا فکر کن سپس سخن بگو …
داداش یه چی بگم تموم کنم ، من بلد نیستم قشنگ حرف بزنم ولی اینو بدون بزرگ تر از تو نتونسته اتحاد بچه های تئاتری انزلی رو بهم بزنه …
اونوقت تو … :د :laugh:
برو عزیز من …
اول یاد بگیر بعد حرف بزن برادر من … :goaway:
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

پاسخ