aziz tavili02

مدتی پیش حال و روز چندان خوشی نداشت و در بستر بیماری بود، شکر خدا این روزها کمی بهتر شده است، غبار پیری بر چهره مهربان و دوست داشتنی اش نشسته اما گویی با همه کم لطفی هایی که در حقش شده حتی ذره ای از آتش عشقش به زادگاهش کم نشده، خانه اش بسان کتابخانه ای میماند که میتوانی روز ها در آن مشغول گشت و گذار بین کتابهایش باشی.

به جرات اگر در هر شهر دیگری حضور داشت از وضع به مراتب بهتری برخوردار بود، کافیست ساعاتی با ایشان هم کلام شوی تا به سادگی به این موضوع پی ببری که در مقابل او بسیار کم کار هستی. شاید اگر فرزندان خوب و صالحی نداشت که این چنین شایسته از وی پرستاری و نگاهداری کنند، امروز بیش از پیش شرمنده استاد میشدیم. وقتی سخن میگفت و درد و دل میکرد بغض سنگینی گلویم را میفشرد، گویی خودش هم لا به لای برگه های تاریخ و در قسمت های خوبش متوقف شده باشد،  مگر میشود در دنیای پر رنگ و ریای امروزی فردی اینچنین بی ریا و بی ادعا، اوج آرزویش تنها فراهم ساختن بستری باشد که آثار متعددش که مدتهاست خاک میخورند به انتشار برسند تا حس نکند عمرش را به بطالت تلف کرده است.

همین دور و اطراف ما هستند شهرهایی که مسئولینشان کتاب تاریخی سفارش میدهند! کتابهایی که محتوای فاخری هم ندارند و به سادگی نقدهای بیشماری از نظر تحریف تاریخی میتوان به محتوای آثارشان وارد کرد! آنها سفارش میدهند تا بتوانند برای شهرشان هویتی دست و پا کنند و میلیونی هم به پای نگارنده اش  پول خواهند ریخت، تا بتواند از بین اسناد تاریخی خواسته های آنان را در کتاب سفارشی شان تامین کند. حال آیا براستی شایسته است انزلی با استاد دلسوخته ای که انتظار زیادی هم ندارد چنین برخوردی داشته باشد ؟

 او اگر بداند حاصل تلاشهای شبانه روزی اش امروز به دست جوانان و نوجوانان دیارش رسیده است به گفته خودش آسوده خاطر خواهد شد

کتاب تاریخ جامع انزلی شامل ۹ جلد است که متاسفانه تا کنون تنها دو جلد آن انتشار یافته است. او در ارتباط با تاریخ انزلی نوزده هزار صفحه به ثبت رسانیده است که کاری بسیار ارزنده و ستودنی است و ماحصل تلاش بی وقفه ایشان است.

آری استاد عزیز طویلی نویسنده برجسته شهرمان را میگوییم، او که حدود ۸۱ سال سن دارد و بخش اعظمی از عمر خود را وقف ثبت و احیاء تاریخ شهرمان کرده است. ما این هفته قصد داریم به همراه جمعی از مسئولین شهر به عیادت و دلجویی از استاد عزیز طویلی راهی منزل ایشان شویم و در این مسیر تا کنون تعدادی از مسئولین شهرمان نیز داوطلبانه اعلام آمادگی کرده اند. دیداری که مطمئنا شبی ماندگار را فراهم ساخت با ورق خوردن برگه هایی از تاریخ خاک گرفته این دیار و نشستن پای درد و دل استاد که انشاا… ماحصلش فراهم شدن بستری باشد برای انتشار آثار استاد عزیز طویلی

عزیزانی که قصد حمایت از این آثار فرهنگی را جهت نشر یا خرید دارند از طریق قسمت نظرات سایت شماره تماس خود را برای ما ارسال کنند

دست در دست هم جوابگوی زحمات استادی باشیم که عمرش را وقف شهرش کرده است

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

جاوید

۲۸ مهر ۱۳۹۲

می خواهم یه جمله بنویسم می دونم بعد از نوشتن اون صدها نقد به من می یاد ولی می نویسم :
جامعه ای که ورزشکارانش بیش از نخبگان و دانشمندانش دارای ارزش باشند واقعاً جامعه ای که داره رو به افول می ره ، متأسفانه جامعه ما هم همین طوره (البته مختص به انزلی نیست در سراسر کشور اینطوره) :cry:

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۳۷:

جاوید جان درد و دل قهرمانهای ملی پوش قایقرانی رو هم بخون، انزلی شهریه پر از قهرمان ورزشی ولی واقعا آنچنان که شایسته است برای ورزشش هزینه نمیشه. اما این همه نخبه و فعال علمی هم داریم که دستشان به جایی بند نیست فعالین فرهنگی و هنری هم که بد تر از همه واقعا جای تاسف داره.

جاوید پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۱۷:

شاهین جان درست ، من با گفته های شما هم موافقم ولی خودتون قضاوت کنید اونجوریه که توی انزلی در مورد باشگاه فوتبالش صحبت می شه و بحث هر محفلی است آیا از عزیز طویلی هم صحبت می شه؟؟ همون نوید عکاس خودمون عاقبتش به کجا کشید؟؟ خدا خیر بده به آقای پوروطن اگه ایشون نبود و ازش حمایت نمی کرد کی می خواست دستش رو بگیره؟؟؟

Anzali Free Zone

۲۸ مهر ۱۳۹۲

دوستان طرح هاتون رو برای حمایت از زحمات استاد مطرح کنید…

پاسخ

majid-sh پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۴۵:

شاهین آبای از اونجایی که مسئولین شهر ما لیاقت سرمایه گزاری برای استاد رو ندارن و همچنین تنها دو جلدش فقط چاپ شده یه شماره تلفن به همراه شماره کارت بانک و یه فرم در خواست خرید اینترنتی تو سایتتون بزارید وکه لینکش هم تو صفحه اول سایت باشه تا اونایی که قصد خمایت مالی دارن جلدهای چاپ نشده از این کتاب رو پیش خرید کنن و برای اینکه پروژه موفقیت آمیز باشه زمان تحویل رو ۶ ماه بعد از پیش خرید اعلام کنید.اگه استقبال شد که بهتر و اگه استقبال نشد و پروژه با شکست مواجه شد بعد ۶ ماه پول ها عودت داده بشه
چطوره؟

جاوید پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۱۴:

طرح خوبیه من موافقم

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۲۱:

موافقم

3eyed Ali پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۱۴:

منم موافقم

sinaclub

sinaclub

۲۸ مهر ۱۳۹۲

ما بابید واسه حل مشکلات شهرمون صدامونو نه به مسئولین استانی بلکه به مسئولین کشوری برسونیم. یه دعوت از آقای دکتر نوبخت.یا یه نامه به رییس جمهور می تونه موثر باشه.برای چاپ آثار استاد نمیشه از پارک علم و فناوری کمک گرفت؟؟یه شماره کارتم خوبه تا هر کسی به اندازه ای که می تونه کمک کنه

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۲۵:

سینا جان سعی میکنیم به وسیله چندتا متخصص بودجه مورد نیاز برای نشر همه آثار رو مشخص کنیم و از صاحبین سرمایه انزلی که خیلی هاشون هم بیرون شهر هستن در حوزه های مختلف کمک خواهیم طلبید، من فکر میکنم این حضور مسئولین هم بخشی از مشکلات رو از پیش رو برداره، هر چند اگه من عضو شورای شهر بودم حتما امتیاز همه آثار ایشون رو ازشون میخریدم و رایگان اطلاعات رو در فضای مجازی و رسانه ها نشر میکردم که به شهرم کمک بشه، احیاء تاریخ یک شهر گام اول برای رسیدن به توسعه پایداره، این استاد بزرگوار هم که انتظار بالایی نداره. مابقی رو هم با سرمایه گذاری با تیراژهای مختلف طی هر سال نشر میشه کرد و در هر مراسمی به افراد هدیه داد چون این آثار و تصاویر تاریخی قیمت ندارن و واقعا حیفه که دارن خاک میخورن. اگه امتیاز آثار ایشون خریداری بشه اولا این آثار و زحمات ایشون از دست نمیره، دوما میشه با تیراژهای محدودتر و به عنوان هدیه به نخبگان و فعالین شهر ازش بهره برد.

sinaclub

sinaclub

۲۸ مهر ۱۳۹۲

کاملاً با نظراتت موافقم.ان شاالله که حل بشه.از منم اگه کمکی بر میاد حتماً بگین.

پاسخ

khadije

۲۸ مهر ۱۳۹۲

منم با طرح ها و نظرات دوستان موافقم،به نظر من هم باید استانی یا کشوری ازشون حمایت بشه چون از مسئولین شهر ما آبی گرم نمیشه و واقعا حیف که نسل ما از تاریخ شهرش چیزی ندونه.

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۲۸ مهر ۱۳۹۲

یه پیشنهاد دارم.از مدیریت سایت تقاضا می کنم که شرایط و فراهم کنند تاهر کسی که دستی تو شهرسازی و معماری و عمران داره ایده هاشو طرحاشو برای سیمای شهری و…. مطرح کنه.از همین اول پیگیر باشیم با چند تا طرح ،خوبه.به قول معروف داغ داغ بچسبونیم.یه پیشنهاد دیگه واسه دوستانی که نظر می دن تو سایتم دارم.این که هر کدوممون توی قاب کنار اسممون یه عکس از انزلی یا داشته های انزلی(داشته های ورزشی،علمی،اسطورها یا مناظر انزلی،…)بذاریم.خودمم می گماااااااااااا. :cowboy:

پاسخ

Anzali Free Zone

۲۸ مهر ۱۳۹۲

نظر یکی از کاربران فیس بوک زیر این مطلب:
به قول آقای طویلی :
روزی رسد که شود گور من نهان
شوید به اشک غبار ، زمانه مزار من
آنگه مجوی هموطن ام تربت مرا
باشد میان سینه ی مردم مزار من

پاسخ

مریم لاهوری پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۶:۵۸:

واقعا برای خودمون متأسفم فقط بلدیم از آدمها بت و بقا درست کنیم وقتی هستند قدرشون رو نداریم :cry:

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ مهر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۲۳:

به نظر بنده اعضای محترم شورای اسلامی شهر باید استاد عزیز طویلی رو دریابند ، ایشان جزء مشاهیر و چهره های ماندگار انزلی هستنند

جاوید پاسخ در تاريخ مهر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۵۳:

آقای لاهوری اول اجازه بدید ………….. :-D
===
انزلی کلاب: با عرض پوزش سانسور شد جاوید عزیز!!!