82316588-711898081

 

چند ماهی بیشتر نیست که خانواده در عمارت نوسازی اسکان یافته اند اما آسانسور از کار افتاده، آب باران از پریزها و درز پنجره ها نشت می کند، دیوار با یک میخ ترک برداشته، بخاری ها هرچه زور می زنند اتاق ها گرم نمی شود و صدای خودروها و تلویزیون همسایه اعصابشان را به هم ریخته است.
این سرنوشت نامبارک شمار قابل توجهی از ساختمان های گیلان دیار باران است، ساختمان هایی که با وجود رنگ و لعاب زیبا در جوانی پیر و فرسوده می شوند.
بر اساس اعلام کارشناسان عمر مفید ساختمان در دنیا ۵۰ سال ولی در ایران ۲۵ سال است، اما با توجه به شرایط اقلیمی گیلان، وضعیت حاکم بر صنعت ساختمان و بی توجهی سازندگان گاه عمر آنها از این نیز به مراتب کمتر می شود.
در حالیکه فرآیند ساختمان سازی در کشورهای پیشرفته، سال هاست صنعتی شده‌ و انواع مصالح استاندارد و عایق های حرارتی، صوتی و پوشش های ضد حریق و ضدآب موجب افزایش ارتقای کیفیت ساختمان ها، بهینه سازی مصرف انرژی و عمر ساختمان شده، در ایران و گیلان کمتر شاهد آن هستیم .

**ساختمان های علیل
نبود ایمنی و آسایش ، عدم تناسب با اقلیم و نیازهای ساکنان ، استفاده از مصالح غیر استاندارد، عدم نظارت بر فرایند ساخت و ساز ، نبود مجری ذیصلاح (شرکت های پیمانکار) ، گرانی ساختمان از جمله مشکلات صنعت ساختمان در کشور و این تکه سبز از سرزمین ایران است.
این در حالیست که گیلان نیز مانند دیگر نواحی این سرزمین در گذشته از اصول ساختمان سازی خاص و مناسب اقلیم و شرایط زندگی ساکنان برخوردار بود.
سازمان نظام مهندسی ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان استفاده بجا از نیروهای تخصصی و ماهر، ارتقای توان سازندگی، نظارت بر ایمنی و آسایش محیط های مسکونی تاسیس شد.
اما با گذشت افزون بر دو دهه از فعالیت این سازمان و بخش های دیگری مانند شهرداری ، مسکن و شهرسازی و … برای نظارت بر ساخت و ساز مناسب همچنان شاهد عمارت های بی کیفیت و جوانمرگی ساختمان ها هستیم.
گرچه در سال های اخیر تلاش هایی برای بهبود صنعت ساختمان در کشور صورت گرفته اما این روند بسیار کند و عموماً در سطح هشدار و تذکر است و سازندگان که اغلب مهارت و تخصص لازم این کار را نیز ندارند، با توجه به تعدد مجاری تصمیم گیرنده برای کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز راه هایی را برای فرار از استانداردسازی پیدا می کنند.
به عبارتی دقیق تر در صنعت ساختمان ما اگر بشود از آن بعنوان صنعت یاد کرد، نه تنها از فناوری های نوین که منجر به عمر طولانی تر ، مصرف انرژی کمتر و آسایش بیشتر ساکنان استفاده نمی شود بلکه تجارب خوب گذشتگان نیز نادیده گرفته می شود.
مصالح ساختمانی عموما از کیفیت پایین و غیراستاندارد برخوردارند و این، موجب فرسودگی سریع ساختمان می شود. استفاده از افراد نابلد و غیرمتخصص در ساخت و ساز بمنظور کاهش دستمزد یکی دیگر از مشکلات است ضمن اینکه افراد شاغل در بخش ساخت و ساز، هنوز ملزم به دریافت گواهینامه ای برای این کار نیستند.
پوشش های ضدحریق، ضدآب و عایق های حرارتی و صوتی به کار گرفته نمی شود؛ این مسئله نه تنها منحصر به ساختمان های ارزان نیست، بلکه سازه های گران قیمت نیز از این مشکل مستثنی نیستند؛ نمونه مشخص آن گسترش سریع حریق ایجاد شده در برج طاووس منطقه آزاد انزلی بر اثر غیر استاندارد بودن نمای سازه و استفاده از مواد سریع الاشتعال و همچنین نبود امکانات اطفاء در ساختمان است.
مکان نمایی نامناسب و توجه به مهندسی خاک از دیگر مشکلات بشمار می رود. ساخت دو مورد مسکن مهر در نقاط نامناسب نزدیک دریا یا در محل های دارای خطر زمین لغزش، از دیگر موارد بی توجهی به ایمنی صنعت ساختمان در گیلان است.

**ضرورت نظام مند کردن فرایند ساخت
مهندس شهرام نواری عضو سازمان نظام مهندسی گیلان و سخنگوی شورای شهر انزلی در مورد وضعیت صنعت ساختمان در دیار باران به ایرنا گفت: وضعیت ساختمان در گیلان متاثر از ساخت و ساز در کل کشور است.
به اعتقاد وی اکنون ۷۰ درصد ساختمان ها در گیلان خوب ساخته می شوند ولی اذعان دارد که حتی ۳۰ درصد ساخت و ساز نامناسب نیز میزان بالایی است .
وی اظهار کرد: وضعیت صنعت ساختمان به لحاظ رعایت نکات مهندسی و ایمنی در سال های اخیر نسبت به سال های گذشته بهتر شده و نظام مهندسی تخصصی تر نگاه می کند.
نواری با اشاره به فعالیت افراد غیرمتخصص در صنعت ساختمان، لزوم وجود مجری ذیصلاح و جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت به عرصه ساخت و ساز را یکی از نیازهای اصلی بهبود صنعت ساختمان می داند.
این کارشناس صنعت ساختمان، وجود قوانین دست و پا گیر جزیره ای و تعدد مراجع تصمیم گیرنده را موجب افزایش بهای ساخت و ساز و همچنین مشکلات دیگر می داند.
وی دلیل کیفیت پایین برخی بناها را تمایل سازندگان به کاهش قیمت تمام شده از طریق استفاده از مصالح کم کیفیت عنوان کرد .
نواری افزود: برخی سازندگان می کوشند ساختمان را با حداقل مصالح بسازند که قیمت تمام شده را پایین بیاورند و به اشتباه ، از کیفیت کار می زنند.

**ضرورت صدور گواهینامه تخصص برای سازندگان
وی معتقد است باید برای دست اندرکاران ساخت و ساز، گواهینامه صادر کنند تا فرد سازنده واقعی و دارای توانمندی و دانش لازم وارد این عرصه شود.
این عضو سازمان نظام مهندسی گیلان متذکر شد : به منظور پیشگیری از ساخت و سازهای نامناسب باید با مهندسان متخلف و مسامحه کار، برخورد شود تا تخلفات تکرار نشود.
همچنین به اعتقاد نواری، قوانین نامناسب و نا به جا و بروکراسی اضافه در صنعت ساختمان باید از بین برود، متولیان امر ساخت و ساز به جای جزیره ای کار کردن به صورت متمرکز قوانین یکپارچه ارائه دهند تا سازنده ها خوب شوند و نگاه کارفرما به این حرفه و شغل تغییر یابد و تخصصی باشد و از افراد فاقد مهارت در ساخت و ساز استفاده نشود.
نواری با اشاره به وجود مصالح ساختمانی فاقد کیفیت و قاچاق در بازار ، استاندارد سازی مصالح تولید داخل و همچنین جلوگیری از ورود مصالح قاچاق را الزامی خواند.
به اعتقاد وی متولیان بخش ساخت و ساز اعم از شهرداری ، شوراهای اسلامی شهر، مسکن و شهرسازی، نظام مهندسی ، دفتر فنی استانداری ، مهندسان مشاور و ادارات ذیربط مثل ثبت ، برق، آب ، گاز به صورت یکپارچه فعالیت داشته باشند و از تصمیمات جزیره ای خودداری شود.

**عدم رعایت ضوابط مشکل اصلی
رییس بنیاد مسکن انزلی در این باره معتقد است :از نظر ضوابط کنترلی چه در طراحی ، نظارت و اجرای ساختمان و چه در استاندارد تولیدی مصالح، چیزی کم نداریم اما از نظر رعایت این ضوابط و استاندارد مشکلات عمده ای وجود دارد.
سید کاظم مهدی پور اظهار کرد : این وضعیت باعث می شود عمر مفید ساختمان به عنوان یک سرمایه ملی، محدود به ۲۰ تا ۳۰ سال باشد.
به گفته وی در صورتی که با رعایت استاندارد در تولید مصالح مصرفی و بازرسی و نظارت و اجرای علمی ساختمان، عمر مفید ساختمان حداقل به ۵۰ سال باید برسد.
وی تصریح کرد: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از مهمترین اسناد کیفی ساختمان بوده که نماینده کیفیت طراحی ، اجرا ، نظارت و مصالح مصرف شده در ساختمان می باشد و در صورت تهیه صحیح آن می تواند بیانگر کیفیت واقعی ساختمان احداثی باشد.
این کارشناس عدم صنعتی سازی و برند سازی را نیز از دیگر عوامل کاهش کیفیت ساختمان عنوان و خاطرنشان کرد : این امر باعث می شود هر کس بر اساس سلیقه خود، ساخت و ساز کند.
رئیس بنیاد مسکن انزلی در مورد وضعیت صنعت ساختمان در روستاها نیز اذعان کرد: ساخت و سازهای روستایی نیز بیشتر با نبود استادکاران ماهر، عدم امکان نظارت کافی (البته نسبت به شهر) هزینه بالاتر حمل و نقل مصالح ، اجرای بی کیفیت کار و عدم پشتیبانی کافی بانک ها دست به گریبان است.

**وزارتخانه ای برای نظارت بر ساخت بناهای مقاوم
اداره کل راه و شهرسازی طبق ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظیفه نظارت عالیه بر ساخت و سازها را دارد .
مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی گیلان در مورد وضعیت صنعت ساختمان در استان و رعایت ایمنی و استاندارد ساخت و سازها به خبرنگار ایرنا گفت : در سالیان اخیر در مراحل تهیه نقشه های ساختمانی و الزامات مربوط به ایمنی چه از لحاظ کیفیت مصالح ، عمل آوری ، نصب و … تمهیدات مناسبی در هنگام کنترل نقشه ها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اعمال می شود .
رضا علی نیا اظهار کرد : کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی نسبت به بازدیدهای سرزده موردی و دوره ای اقدام می کنند و از اکثر ساخت و سازهای شهری و روستایی بازدید بعمل می آید .
به گفته وی در این راستا از سال ۱۳۹۱ تاکنون، چهار هزار و ۹۱۳ ساختمان مورد بازدید قرار گرفته و ۹۲۷ مکاتبه جهت توقف عملیات ساختمانی با مراجع صدور پروانه و یک هزار و ۳۷ مهندس از شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان مشمول رای شده اند.
وی خاطرنشان کرد: آموزش های لازم به سازندگان برای ایمنی و حفاظت کارگاه نیز در دستور کار سازمان نظام مهندسی قرار دارد .
علی نیا با بیان این که مساله دیگر در عدم رعایت ایمنی و حفاظت کارگاه نداشتن کارگران دارای پروانه مهارت است، افزود: با همت اداره کل فنی و حرفه ای استان این امر در دست ساماندهی است .
وی اذعان کرد : تنوع در مصالح ساختمانی و وجود انواع تولیدات داخلی و خارجی، کنترل و نظارت را بسیار دشوار کرده است .
وی در مورد اینکه آیا نحوه نظارت بر ساخت و سازها مناسب است یا نه، پاسخ داد : مبحث نظارت بر ساختمان ها را می توان به سه ارگان نسبت داد؛ مرجع صادر کننده پروانه ساختمانی یعنی شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها که اولین و مهمترین نقش را می توانند در زمینه نظارت بر عملکرد سازندگان و مهندسان داشته باشند .
این مقام مسئول تصریح کرد : سازندگان برای تامین مالی از تخلفات ساختمانی با جدیت نسبت به این نظارت اقدام نمی کنند.
وی اضافه کرد : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز بنا به شرح وظایف تعیین شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه ماده ۳۳ آن قانون ، موظف به کنترل عملکرد مهندسان و ساخت و سازها است .
به گفته علی نیا، این مهم با تشکیل کمیته کنترل و نظارت و استفاده از مهندسان مطلع انجام می پذیرد ولی عملکرد آن بیشتر در حد تذکر به مهندسان و انجام مکاتبات با مراجع صدور پروانه است .
وی با اشاره به این که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفند ماه ۱۳۷۴ مجلس است، تصریح کرد : قانون نظام مهندسی پس از گذشت نزدیک به ۲۱ سال، حتما نیازمند بازنگری و اصلاح است و این امر در دست انجام نیز می باشد .

**راهکار بهبود وضعیت ساختمان
خروج درآمدهای ناشی از تخلفات ساختمانی از بودجه مراجع صدور پروانه، اجبار استفاده از مصالح استاندارد، استفاده از خدمات بیمه های تضمین کیفیت در کلیه ساخت و سازها و نظارت آنان در حین ساخت ، الزام صدور پروانه ساختمانی به نام سازنده دارای پروانه اشتغال از وزارت راه و شهرسازی ، الزام استفاده از کارگران دارای پروانه مهارت در کلیه ساخت و سازها و جدیت مراجع صدور پروانه در جلوگیری از تخلفات ساختمانی با مجوزهای قضایی از جمله راهکارها برای بهبود صنعت ساختمان است .
مردم دیار باران امیدوارند با توجه به قانون و نظارت مناسب متولیان بر کیفیت ساخت و ساز، بر عمر و سلامت عمارت هایشان افزوده شود و خود و فرزندانشان در خانه هایی ایمن و راحت به زندگی ادامه دهند./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *