amin haghrah

اهل انزلی اگر باشی ، باران خواهر تنی توست .زیر آسمانش اگر چشم به دنیا بگشایی ،بوسه های داغ ماسه های ساحلش را از یاد نخواهی برد. پابرهنه دویدن بر خنکای علف های تَرش تا همیشه کودکی ات را می نوازد.

اینجا تا فانوس های چشمک زن رو به تو لبخند می زنند امید هست و زندگی آوازی قدیمی است که پژواکش در مه می پیچد. اینجا عاشق که می شوی زمین و زمان «آی لیلی ،می جان جانان لیلی » برایت می خواند؛ آن وقت دلت می خواهد استاد احمد عاشور پور بایستد روبروی ساحل و دوباره بخواند و بخواند. این آرزوی محال دست یافتنی نیست اما حالا جوانانی هستند که دلشان به عشق این خاک می تپد و عاشقی میراث گرانبهایی است که از پیشینیانشان باقی مانده . امین حق ره و دوستانش به مناسبت نود و پنجمین سالروز تولد احمد عاشور پور ترانه «مهتاب انزلی » را اجرا نمودند.

عاشقانه ای که روزی عاشور پور برای شهرش سروده و خوانده بود:«ماه گردون چون رخ بنمود / جلوه شهر ما فزود/ کرده دریا نثار رهش /هر چه گوهر نهفته بود /در پی صید دل ها نگر/امشب این مه شد عشوه گر…»

امین حق ره می گوید: بازخوانی این ترانه روز ۲۵ بهمن در دنیای مجازی منتشر شد و مردم انزلی استقبال خوبی از آن به عمل آوردند. او در این خصوص گفت: به دنبال انجام یک سری کار پژوهشی در زمینه موسیقی برای مطبوعات ، به این نتیجه رسیدم که از ظرفیت موسیقی گیلان درست استفاده نمی شود. در حال حاضر موسیقی پاپ در گیلان نداریم. زمانی عاشور پور، مسعودی، جفرودی، دعایی، عذرخواه، تحویلداری و… خوانندگان پاپ موسیقی گیلان بودند اما حالا چه؟

حدود یک سال پیش من و مزدک مهراز (نوازنده) باهم صحبت کردیم و گروهی به نام پیاده را تشکیل دادیم .سپس اسماعیل فیروزی (ترانه سرا) نیز به ما اضافه شد. هدف ما پرداختن به موسیقی با توجه به فرهنگ و محیط زندگی و المان های بومی گیلان است به گونه ای که مخاطبان خارج از گیلان هم داشته باشیم. در ادامه با یکی از انتشارات معتبر ایران قرار داد بستیم برای آماده کردن آلبومی با عنوان« لیلی نگران بودن» است.

این آلبوم شامل کتاب و لوح فشرده است. پیش از این اسماعیل فیروزی (از اعضای گروه پیاده) با همکاری نشر حوض نقره موفق شده بود به انتشار دو کتاب که تلفیقی از نثر ادبی و گرافیک با نگاهی به ادبیات کلاسیک ایران است. فروش این کتاب ها بسیار خوب بوده و ما هم اکنون در حال کار روی موسیقی برای تلفیق با این مجموعه کتاب ها هستیم. همکارانمان همه جوانان هنرمند اهل انزلی هستند و تاکیدمان بر استفاده از توانمندی های جوانان شهر است.

امین حق ره که از خانواده ای هنرمند است و برادرش علی حق ره نیز از خوانندگان به نام استان گیلان بشمار می رود در ادامه اظهار کرد:همیشه در انتظار بازخوانی ترانه مهتاب انزلی آقای عاشور پور بودم. ترانه ای که استاد در دهه ۳۰ عاشقانه برای شهرش سرود و آهنگش را براساس یک ملودی روسی تنظیم کرد و خواند. باز خوانی این ترانه یک شبه و در فضای یک اتاق ضبط شد. من و امیر نصیر پور که تنظیم کار هم بر عهده ی او بود ترانه را خواندیم و مجتبی پیشگاه هادیان عکس ها را گرفت و محمد ماهر زحمت گرافیک و طراحی پوسترها را کشید. تمام سعی ما هم این بود که متعهد به نسخه ی اصلی ترانه باشیم و با تنظیمی که انجام می دهیم کار غیر از آن چه که سازنده مدنظرش بود شنیده نشود.

حق ره یادآور شد: عاشور پور اولین خواننده موسیقی پاپ ایران در ۱۸ بهمن ۱۲۹۶ هجری شمسی چشم به جهان گشود . مهم ترین خصوصیت این خواننده و ترانه سرای پیشرو اهل انزلی توجه ویژه اش به ترانه های گیلکی و اجرای آن در نقاط مختلف بود. عاشور پور زمانی روی صحنه های مختلف گیلکی خواند که بسیاری از گیلک زبانان لهجه خویش را موجب شرمساری می دانستند .

حق ره در ادامه افزود: یکی از عواملی که سبب می شود غبار فراموشی بر لهجه گیلکی بنشیند ،این است که متاسفانه ما لهجه خویش را پنهان می کنیم درحالی که هم وطنان ترک و لر و کرد و … ما این گونه نبوده و نیستند.استاد عاشور پور پدر موسیقی محلی گیلان است . او با باز آفرینی خلاقانه و اجرای نو به موسیقی فولکولر گیلان حیاتی دوباره بخشید. مهندس عاشور پور از سال ۱۳۲۲ در رادیو تهران شروع به خواندن کرد. وی از نخستین کسانی بود که اجرای ترانه های محلی در رادیو را باب کرد. ترانه های او از جنس مردم بود و حرف دل مردم کوچه و بازار.

عاشور پور در ۲۲ دیماه ۱۳۸۶ رخت از جهان بست. پیکرش بنا به وصیتش از تهران به انزلی منتقل و در آرامستان بقعه بی بی حوریه به خاک سپرده شد.

دانلود ترانه مهتاب انزلی با لینک مستقیم از انزلی کلاب

مریم ساحلی

وبلاگ انزلی نیوز

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *