ظرفیت تولید برق در گیلان افزایش می یابد

 

عظیم بلبل آبادی اظهار کرد: در حال حاضر پروژه های متعددی در دست اقدام هستند که بخشی از آنها درآینده ای نزدیک بهره برداری می شوند و بخشی دیگر مراحل مقدماتی عملیات اجرایی شان آغاز شده و بخش سوم نیز پروژه هایی است که در مراحل برگزاری مناقصه و سایر تشریفات برای عملیاتی شدن قرار دارند.

وی ادامه داد: پروژه پست مسکن مهر شهر رشت با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی ظرف دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید، برای تغذیه این پست یک خط ۶۳ کیلوولت ۴ مداره با طول خط ۷/۳ کیلومتر استفاده شده است.

بلبل آبادی گفت: پروژه غرب گیلان، احداث خط ۴ مداره رشت شمالی – انزلی – پره سر است که هم اکنون مراحل فونداسیون این خط ۴ مداره با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در دست انجام است و این پروژه برای پایداری برق غرب گیلان بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: در سال های پیش برای ایجاد خطوط ۴ مداره باید ۲ خط ۲ مداره احداث می شد اما با تمهیدات لازم، زحمتکشان متعهد و متخصص و پرتلاش صنعت برق استان گیلان با رویکرد خلاقیت و نوآوری موفق شدند حریم مسیر اشغال شده توسط خطوط را با استفاده از خطوط ۴ مداره به میزان حدود ۳۵ درصد تقلیل دهند که این اقدام ارزنده یک موفقیت بزرگ برای برق گیلان محسوب می شود و این خط ۴ مداره با ظرفیت مجموع ۸۰ مگاولت آمپر سالیان سال منطقه را از ایجاد پست جدید بی نیاز خواهد کرد.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان اضافه کرد: در بندرانزلی پست ۲۰/۶۳ کیلوولت با ظرفیت نامی ۸۰ مگاولت آمپر درمراحل مقدماتی احداث است و طی ۱۵ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: در صومعه سرا نیز پست ۲۰/۶۳ کیلوولت با ظرفیت نامی ۸۰ مگاولت آمپربا پیشرفت فیزیکی ۱۹ درصد در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری خواهد رسید و در رشت و در شهرصنعتی سپیدرود نیز پست ۲۰/۶۳ برای صنایع مدنظر است که این پست نیز ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بلبل آبادی اضافه کرد: همه پروژه ها براساس مطالعات ۵ ساله و ۱۰ ساله و اخذ موافقت نامه اجرایی می شود و درهمین ارتباط یک پست جدید برای گلسار رشت با ظرفیت ۸۰ مگاولت آمپر و برای آج بیشه، منطقه سلیمانداراب رشت و منطقه ضیابر پست های ۲۰/۶۳ به صورت GIS مد نظر است که استفاده از GIS باعث کاهش آسیب های زیست محیطی می شود و زمین مورد استفاده پست ها نیز به نصف تقلیل می یابد.

وی خاطرنشان کرد: پروژه های در دست اجراء هزینه ای بالغ بر ۴۳ میلیارد تومان به خودش اختصاص داده است و پروژه های جدید در دست مناقصه نیز با هزینه ۶۴ میلیارد تومان اجرا خواهند شد.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان بیان کرد: براساس مطالعات انجام شده پتانسیل ایجاد ۳ هزار مگاوات برق درسایت های بادی منطقه منجیل شناسایی شده است که درحقیقت یک موهبت الهی بزرگ برای گیلان به شمار می رود و درهمین راستا مذاکرات اولیه با بخش خصوصی برای تولید انرژی بادی آغاز شده است.

بلبل آبادی با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف انرژی گفت: مدیریت مصرف انرژی به مفهوم استفاده نکردن از انرژی برق نیست بلکه درخواست ما این است که به هر میزانی که نیاز دارید از برق استفاده کنید، منتهی به طور بهینه و مطلوب استفاده کنید.

وی افزود: بیش از ۲۰ درصد وسایل برقی منازل مانند جاروبرقی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو، سشوار و … پرمصرف هستند که باید از این وسایل درساعات اوج مصرف یا پیک بار استفاده نشود.

این مسئول افزود: ساعات اوج مصرف در فصل تابستان بین ساعات ۱۱ صبح تا ۱۶ عصر است که مصرف برق به اوج خود می رسد و در شب ها نیز از ساعت ۲۰ الی ۲۲ در فصل تابستان شاهد بیشترین مصرف انرژی برق هستیم.

وی اضافه کرد: در فصل زمستان نیز ساعات اوج مصرف برق در شب ها از ۱۸ الی ۲۲ است. در این ساعات سعی کنید از تجهیزات پرمصرف استفاده نکنید.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان گفت: استان گیلان یک میلیون و ۲۷۰ هزار مشترک مصارف خانگی و عمومی دارد و اگر هرمصرف کننده برق، یک لامپ غیرضروری را خاموش کنند به میزان ۱۲۷ مگاوات، معادل تولید یک نیروگاه صرفه جویی می شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *