طرز تهیه ماهی فیویچ

  • 5 سال پیش
  • ۲ ديدگاه

fish

بوی عید کم کم به مشام میرسد و هر منطقه ای در این ایام رسم و رسوماتی دارد، یکی از رسوم ما انزلیچی ها خوردن ماهی شب عید است، و معمولا” در چهارشنبه آخر سال بساط سبزی پلو با ماهی در خانه هایمان براه است.

امروز می خواهیم به شما همراهان خوب انزلی کلاب طرز تهیه ماهی فیویچ را آموزش دهیم.

ماهی فیویچ به چه معناست؟ فیویچ در واقع یک نوع ترفند برای پخت ماهی است و معمولا” در این روش از ماهی سفید استفاده می شود، مزیت این روش این است که ماهی بسیار خوش طعم شده و به دلیل نوع پخت، مضرات ماهی سرخ شده را برای مصرف کننده به همراه نخواهد داشت. نام فیویچ نیز به دلیل پیچاندن ماهی در ظرف می باشد، زیرا در این روش ماهی را خرد نمی کنند و به صورت کامل در ظرف قرار می دهند. در شهرهای دیگر استان به این روش گردبیج هم می گویند.

قبل از هر چیز یک ماهی سفید تازه می خواهیم، برای تشخیص ماهی سفید تازه شُش ماهی را بررسی کنید، اگر قرمز بود ماهی تازه است و اگر قهوه ای کم رنگ باشد یعنی مدت زیادی از صید ماهی گذشته است.

شکم ماهی را برش می دهیم و محتویات درون شکم را خالی می کنیم، توجه داشته باشید پوست ماهی سفید به هیچ عنوان نباید کنده شود اما می توانید پولکها را به وسیله لبه چاقو جدا کنید.

اکنون زمان آن رسیده تا مواد لازم برای پر کردن شکم ماهی را تهیه کنیم.

قبل از هر چیز مقداری گردو به همراه سبزیهای معطر مثل گشنیز، نعناع و چوچاخ و کمی چاشنی گلپر را درون مخلوط کن ریخته و کاملا” خرد می کنیم، سپس به آن ترشی آلوچه و یا رب انار اضافه می کنیم، توجه داشته باشید که این مواد باید به شکل خمیر در آورده شود.

مواد را درون شکم ماهی می ریزیم و به صورت نیم دایره درون ظرف مورد نظر می گذاریم، توجه داشته باشید که شکم ماهی باید رو به بالا باشد و مقدار خیلی کمی روغن در قسمتهایی که ماهی قرار می گیرد میریزیم، سپس در ظرف را گذاشته و با شعله کم انتظار آماده شدن ماهی را می کشیم.

ترجیحا” ۵ دقیقه قبل از برداشتن ماهی از روی اجاق یک عدد نارنج برش دهید و آب نارنج را روی ماهی بریزید.

پیشاپیش نوروز ۹۲ را تبریک می گوییم و سال خوبی را برای شما عزیزان آرزومندیم.

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۱۴ اسفند ۱۳۹۱

دفعه بعد دیبجا رو هم بزارین ههههههههههههه :-D :-D :-D :-D :-D :-D

پاسخ

۱۴ اسفند ۱۳۹۱

من الان هوس کردم یه دلی از عزا در بیارم :-D :-D :-D

پاسخ