81533747-6322179

هر سال با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی، ترافیک و مدیریت بر آن، به دغدغه مهم مدیران شهر ساحلی و گردشگری انزلی تبدیل می شود حال اینکه رفع این مسئله، نیازمند اتخاذ تدابیر درست و اصولی و مدیریت صحیح است.

 

نوروز هر سال، هزاران مسافر از نقاط مختلف کشور عازم شهر کوچک و ساحلی انزلی می شوند، مسئله ای که این شهر را با معضل ترافیک روبرو می کند.

 

سال گذشته طرح ترافیک نوروزی با جدیت در شهر انزلی اجرا شد؛ طرحی که از سوی رانندگان تاکسی و شهروندانی که از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده می کردند، مثبت ارزیابی شد.

 

گرچه برخی از اصناف واقع در مرکز شهر مدعی بودند که اجرای این طرح به فعالیت های تجاری آنها لطمه زده است.

 

معاون عمرانی فرمانداری بندرانزلی و دبیر شورای ترافیک شهرستان روز یکشنبه در جلسه برنامه ریزی برای طرح ترافیک نوروزی با اشاره به ویژگی های مهم شهر انزلی از دیدگاه گردشگری، بر لزوم روانسازی ترافیک بمنظور بهره مندی از ظرفیت ها جهت رونق اقتصادی شهرستان تاکید کرد.

 

غلامرضا رحیمی اظهار کرد: ترافیک، بار روانی زیادی را به جامعه و مردم تحمیل می کند و باید با نگاه مدیریت پایدار به آن نگریست.

 

وی با تاکید بر لزوم تهیه طرح جامع شهرستان با اولویت شهری، بر لزوم گشایش بلوار مجاور رودخانه شنبه بازار، فعالیت مناسب ناوگان عمومی و تسهیل حرکت خودروها ، اصلاح مهندسی مسیرها و حضور نیروهای راهور در نقاط مهم و حساس ترافیکی شهر تاکید کرد .

 

وی افزود: در بودجه سالانه شهرداری باید اعتبارات لازم برای ساماندهی شنبه بازار و بازار ماهی فروشان به منظور بازگشایی این خیابان های مهم مرکز شهر لحاظ شود .

 

رحیمی با اشاره به آسفالت شدن یک مسیر جاده کمربندی افزود: در این ایام می توان این مسیر را زیربار ترافیک برد .

 

دبیر شورای ترافیک شهرستان انزلی همچنین نصب تابلوهای راهنمای گردشگران را به منظور هدایت صحیح آنان کاربردی خواند.

 

وی در خاتمه با تاکید بر لزوم اجرای طرح ترافیکی مصوب شورا گفت: نباید دیدگاه های غیرکارشناسانه بر برنامه های ترافیکی غلبه کند.

 

 

*لزوم رضایتمندی حداکثری از طرح ترافیک

 

رییس کمیسیون ترافیک شورای شهر انزلی نیز در این جلسه با اشاره به اجرای موفق طرح ترافیکی نوروز پارسال گفت : برای آمادگی نوروز امسال باید طرح بازبینی و مشکلات بررسی شود تا بیشترین رضایتمندی مردم و کمترین تبعات منفی را داشته باشد.

 

سعید آفتابی حسین اظهار کرد: در این ایام با توجه به افزایش خودروها امکان استفاده از شریانهای شهری مثل روزهای عادی وجود ندارد لذا ضروری است شهروندان بیشتر از ناوگان عمومی استفاده کنند .

 

وی با اشاره به این که با توجه به بهبود شرایط کشور امسال انتظار ورود مسافران بیشتری نسبت به سال گذشته داریم، حساسیت اجرای طرح ترافیکی نوروزی را بیش از سال گذشته عنوان کرد .

 

وی افزود : انزلی برغم اهمیت ترافیکی اش، سهم لازم را از نیروی راهور ندارد.

 

 

*تلاش برای روانسازی ترافیک

 

رییس شورای شهر انزلی نیز در این جلسه با اشاره به ویژگی خطی بودن شهر ساحلی انزلی و محدودیت های ترافیکی گفت: ما وظیفه داریم روانسازی ترافیک را برای ارائه خدمات به شهروندان داشته باشیم .

 

محمدرضا بدیعی فر طرح ترافیکی نوروز پارسال را موجب رضایت حداکثری رانندگان تاکسی و شهروندان عنوان و تصریح کرد : ضمن اندیشه برای برنامه ریزی پایدار کنترل ترافیک شهری باید تمهیدات موقتی را برای تسهیل تردد خودروها در شهر، امکان خدمات رسانی به مردم توسط رانندگان خودروهای حمل و نقل عمومی ، خودروهای آتش نشانی و اورژانس در ایام عید بیاندیشیم.

 

 

*عقد قرارداد با مشاور ترافیک شهری

 

مصلح نماینده شهرداری نیز در این جلسه گفت : مدیریت ترافیکی نسبت به گذشته از بار علمی بیشتری برخوردار شده و در تلاشیم با کمترین هزینه بیشترین بهره وری را داشته باشیم .

 

وی خاطرنشان کرد : مشاور زبده ای برای مطالعه و برنامه ریزی ترافیکی شهر انزلی گرفته ایم که ظرف دو سال موارد را اعلام می کند.

 

 

*آمادگی حداکثری اتوبوسرانی

 

رییس اتوبوسرانی انزلی نیز در این جلسه از آمادگی این بخش برای خدماترسانی حداکثری در ایام نوروز خبر داد.

 

میرزایی اظهار کرد : حدود ۲۰ اتوبوس و هفت مینی بوس داریم که اینها در مسیرهای مختلف خدماترسانی می کنند .

 

 

*اجرای طرح موجد نظم ترافیکی

 

رییس سازمان تاکسیرانی انزلی نیز اجرای طرح ترافیک برای فعالیت تاکسی ها را مطلوب ارزیابی و از توجه ویژه به حمل و نقل عمومی قدردانی کرد .

 

مهدی خلیلی اظهار داشت: این طرح موجب ایجاد نظم و جلوگیری از ازدحام مسافر و آزادسازی گلوگاه ها برای فعالیت خودروها می شود.

 

وی همچنین خواستار تمهیداتی برای تسهیل فعالیت خودروهای خط ویژه مسیر شنبه بازار، رمضانی، نواب شد.

 

سفیدروح از اعضای شورای شهر با بیان اینکه اجرای طرح ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در خیابان مطهری به فعالیت اصناف لطمه می زند، به نمایندگی از جمعی از اصناف این خیابان خواستار بازماندن مسیر ترافیکی این خیابان در ایام عید شد .

 

موسی زنجان خواه دیگر عضو شورای شهر نیز با اشاره به شرایط خاص شهر انزلی، بر لزوم اجرای طرح جامع پنج ساله مبتنی بر اصول مدیریت ترافیک تاکید کرد .

 

شهر انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر با حدود ۴۰ کیلومتر فاصله از رشت مرکز استان گیلان ، از نقاط مهم گردشگری شمال کشور محسوب می شود.
منبع: انزلی – ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *