81346774-6009610

فوکا و قوجان ها را ترمیم و به تن می کنند، لوسمان آخرین بررسی و توصیه های فنی را می کند، خوش یمنی تقارن شروع صید با عید غدیر دل مالا ها را سرشار از امید می کند؛ برای شروع فصل صیدی تازه یا علی می گویند، سرتوک وا را می شکافند و به دریا می زنند.

صیادان گیلان در بیستمین روز از مهر با برگزاری آیینی آغاز رسمی فصل صید ماهیان استخوانی در دریای خزر را جشن گرفتند.

مدیر کل شیلات گیلان در این مراسم ضمن تبریک عید بزرگ ولایت و آغاز فصل صید به ماهی گیران سختکوش استان گفت: امروز روز سخنرانی نیست بلکه روز همدلی با نیتی خوب برای استقبال از فصلی پربار است.

اسحاق شعبانی با بیان این که اراده دولت بر حمایت همه جانبه در فراهم سازی فرصت های معیشت پایدار برای جامعه صیادی است، اظهار کرد: یقینا نمی توان به پشتوانه فصل صید شش ماهه، چرخ یکسال زندگی را چرخاند لذا از اعضای تعاونی های صید پره می خواهیم به فکر ایجاد استخر پرورش ماهی در ساحل و یا پرورش ماهی در قفس در دریا باشند.

وی همچنین به صیادان توصیه کرد: زیر ساختهای لازم را برای کاربری گردشگری جایگاه های صید در فصل تابستان مهیا کنند.

شعبانی افزود: بیش از هر چیز همت خودمان لازم است یقینا رایزنی هایی با میراث فرهنگی و گردشگری و نیز اداره کل منابع طبیعی انجام شده است.

*طرح جامع صید و صیادی دریای خزر تحقق آرمان شیلات

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان نیز نجات دریای خزر و منابع زنده آن را در گرو اجرایی شدن طرح جامع صید و صیادی دریای خزر عنوان کرد.

اکبر ایلدرم خاطر نشان کرد: این طرح با نگاهی همه جانبه تمام موارد مترتب بر دستگاه های ذی ربط در امر صید و بهره برداری از دریا و نوارساحلی را لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: در عین با تاکید بر بهبود وضعیت ذخایر و زیستگاه های طبیعی، برای حفظ پایداری اشتغال صیادی و فراهم کردن شرایط اقتصادی برنامه های مدونی داریم.

وی گفت: این طرح در هشت ماده به تصویب دولت رسیده و منابع اعتباری آن نیز دیده شده و انتظار می رود با اجرایی شدن آن اهداف خانواده بزرگ شیلات اعم از تولید کنندگان، صیادان، بهره برداران و سایر ذی نفعان برآورده شود.

در ادامه این مراسم از تعاونی های صید پره امید چوبر، شهید رجایی کلاچای و تعاونی پره ایثارگران بدلیل مدیریت برتر در بین شرکت های تعاونی پره، همکاری با شیلات در زمینه تحویل دهی ماهیان خاویاری، رعایت اصول و مقررات صید در تعاونی پره، کاهش هزینه صید و تلاش در جهت افزایش درآمد سرانه صیادان، تقدیر شد.

همچنین از عزت اله اسماعیلی، سیف اله دشت پیما و محمود مزارعی بعنوان ناظران نمونه پره تقدیر بعمل آمد.

سهراب سلطانی رییس اداره تالش نیز بعنوان مدیر نمونه شیلات استان گیلان معرفی شد.

اجرای نمایش با محوریت معیشت صیادی و نیز اجرای مانور تعقیب و دستگیری صیادان غیر مجاز توسط یگان حفاظت آبزیان شیلات گیلان، از دیگر برنامه های مراسم آیینی جشن آغاز صید بود.

استان گیلان قریب چهار هزار نفر صیاد دارد که در قالب ۵۲ تعاونی به صید پره مشغولند.

* فوکا و قوجان : لباس های خاص صیادان در شمال

*لوسمان : مسئول فنی پره

*مالا:صیاد

*سرتوک وا: باد شمالی

منبع: ایرنا- بندرانزلی

81346774-6009615

81346774-6009616

81346774-6009617

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *