نماینده مردم بندرانزلی در مجلس گفت: اکثر پره‌های صیادی به بانک‌ها بدهکار هستند و صیادان به‌شدت در معرض رنج، مشقت و سختی کار قرار دارند بدون آنکه هیچ حمایت کننده‌ای داشته باشند.
حسن خسته بند با اشاره به تعدیل پره‌های صیادی توسط شیلات اظهار داشت: شیلات در چند سال گذشته به‌علت عدم اخذ اعتبارات لازم در این بخش و با هدف تکثیر ماهی‌های سفید و خاویاری دست به تعدیل پره‌های صیادی در تالاب و دریازده است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امسال حدود ۱۵ پره صیادی شامل طرح تعدیل شدند و از آب بیرون آورده شدند و بسیاری دیگر از پره‌ها نیز در فشار برای تعدیل هستند.

خسته‌بند صیادی را جزء مشاغل سخت بیان کرد و افزود: طبق بررسی‌های انجام شده اکثر پره‌های صیادی به بانک‌ها بدهکار هستند و صیادان به‌شدت در معرض رنج، مشقت و سختی کار قرار دارند بدون آنکه هیچ حمایت کننده‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه صید و شکار مانند بسیاری از کارهای دیگر اعتیادآور است و کسی که وارد آن شد به‌سختی می‌تواند آن را ترک کند، افزود: عملکرد نامناسب شیلات شرایطی را ایجاد کرد که امروز هر کسی برای صید به دریا ورود می‌کند و ماموران مربوطه با جریمه و تنبیه نمی‌توانند آنها را کنترل کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شیلات نباید با به‌کاربردن کلمه قاچاق حلال خدا را حرام جلوه دهند گفت: شیلاتی‌ها علت کلی کاهش ذخایر دریای خزر را مستقیماً صیادان غیرقانونی و صید قاچاق بیان می‌کنند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شیلاتی‌ها نمی‌گویند که خودشان صیادان را بدون هیچ حمایتی از کار برکنار کردند و آن‌ها چاره‌ای به‌جز صید برای گذراندن زندگی خود ندارند./تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

سینا

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

وی با بیان اینکه صید و شکار مانند بسیاری از کارهای دیگر اعتیادآور است و کسی که وارد آن شد به‌سختی می‌تواند آن را ترک کند، افزود: عملکرد نامناسب شیلات شرایطی را ایجاد کرد که امروز هر کسی برای صید به دریا ورود می‌کند و ماموران مربوطه با جریمه و تنبیه نمی‌توانند آنها را کنترل کنند.
اولاً کار تفریحی و سرگرمی ماهیگیری و شکار با شغل صیادی و حرفه شکار فرق دارد ؟ سخنان عامیانه و عوام پسند ایشان بیشتر جلب مخاطب خاص صیادان قاچاق و متخلف و تشویق به قانون گریزی و شکستن قوانین و آیین نامه های صید و شکار و امثالهم است .
دوماً در حالی که همه جا صحبت ا ز چابک سازی و کوچک سازی دولت می شود یاران و انصاران ایشان خواهان واگذاری امور به بخش خصوصی و پیمانکاران هستند حالا می خواهند دولت صیادان را استخدام کند در حالی که صید ماهی های استخوانی تحویل شیلات نمی شود تا شیلات آن را بفروشد و کسب درآمد کند او حقوق آنان را بپردازد و به همین دلیل با تشکیل تعاونی های صیادی ۲۵ سال پیش برای تعدیل نیرو انسانی اقدام نمود .
آسمون و ریسمون کردن برای ۴۵۰۰ صیاد در کل گیلان در کنار جمعیت عظیم جوانان بیکار انزلی چی که به طور تخمینی ده درصد جمعیت شهر یعنی حدود ۱۲۰۰۰ نفر در خود انزلی از یاد ایشان رفته و برای صیادی که ده بار هم تور بریزد ماهی برای صید از دریا وجود ندارد به ظاهر دلسوزی می کند .
ماهی در دریا نیست ۹۵ درصد بازسازی و ترمیم ذخایر را شیلات انجام می دهد باز آمار صید سالانه کاهش می یابد .
در آخرین مصاحبه گفتند صیادان باید صیادان قاچاق را کنترل کنند الان می گویند صیاد قاچاق کجا بود همه چیز حلال است بیایید خودم برایتان کارت صیادی صادر کنم !!
تمام آمار های صید سالانه ماهی در گیلان ،مازندران و گلستان حاکی از این معضل زیست محیطی و اقتصادی اجتماعی است چرا که شهرنشینی و گردشگری ما در سواحل دریا با ورود فاضلاب و زباله و شیرابه زباله و شانه دار دریایی و … آلوده شده و حرفه صیادی را به خطر انداخته است .
چرا نمی خواهید بفهمید که یک پای قضیه همان ساخت و ساز شهری بی ضابطه توسط انصاران ایشان در شهرداری با تخلفات و تجمع و تراکم جمعیتی شهر است همان ساخت و سازهای غیر مجاز تفکیک زمین های اطراف تالاب و کنترل نکردن بازرسی شهرداری و فرمانداری . چرا جمعیتی بدون برخورداری از تصفیه خانه فاضلاب شهری باید ساکن شهر شود؟
چرا همان مدیر پروژه راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب ، را شهردار کردید ؟ بعد می گویید از مدیریت شهری راضی نیستم .
جالب است که بعد از تعریف حریم دریای خزر تحت سفارشات جدید به مشاور آب منطقه ای بدوت توجه به پیامدهای ومسائل اجتماعی و اقتصادی و حقوفی که با حضور کمیته ای از روسای ادارت محیط زیست و آب منطقه ای و.. باید صورت می گرفت ، تبلیغات برای دستیابی به جایگاه صید و پروژه حمایت از صیادان کلید خورده است و بدون شک باید شاهد حرف های پوپولیستی و ضد قانونی ایشان ، و تهدید روسای ادارات داخل شهر نظیر شیلات و محیط زیست باشیم .
حلال خدا را حرام کردن از اون آدرس غلط دادن های نخ نما شده است .قاچاق هر نوع محموله از قبیل پوشاک ، ارز و آهن و….. بدون پرداخت حقوق گمرکی و تعرفه ها و برنامه ریزی مالی دولت ، اختلال در سیستم اقتصادی کشور محسوب می شود . چه ربطی به حرام اعلام کردن دارد .
در روایات آمده که قطع کردن یک درخت برابر با کشتن صد نفر است . چرا ایشان تا به حال از کشته شده این همه نفر درخت در سطح شهر انزلی و در روز روشن بغل گوش شهرداری غازیان حرفی نزده است ؟ و اعلام کرده اند که با موافقت فلان کمیسیون شورا قطع درختان آزاردهنده برای ساکنین اطراف آن صورت گرفته است ؟

پاسخ