شورای چهارم و شهردار جدید

  • 4 سال پیش
  • ۱۰ ديدگاه

zzz shahrdari anzali

پس از آغاز به کار شورای چهارم در آستانه انتخابات شهرداران هستیم ، طبق قانون همزمان با اتمام دوره شورا ؛ دوره شهرداری شهردار منتخبشان هم تمام می شود و اصلی ترین وظیفه شورا ها انتخاب شهردار است .اما برای این باید ابتدا تعریف جامعی از شهردار داشته باشیم.شهردار به تعریف لغوی کسی است که شهر را در اختیار دارد، در کشورهای غربی معمولا شهرداران از همه حیث بر سایر قوای سیاسی ارجحیت دارند و مردم شهردار خود را بیشتر از فرماندار یا والی یا نماینده شهر می شناسند!

طبق تعریف دانشنامه‌ای، به نگهبان یا گرداننده شهر، شهردار یا شارمند، گویند. اما بر اساس معانی رایج در ایران، شهرداری نهادی است عمومی، غیر دولتی، محلی و خودکفا، یعنی مثل دیگر نهادهای دولتی از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و باید دارای درآمد محلی برای اداره خود باشد که این درآمد توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسیده و در قالب عوارضات متعلقه از مردم اخذ می‌گردد.

شهرداری نهادی فرهنگی است و همه فعالیتهایش زیر چتر فرهنگ باید انجام شود. این نهاد سهم بسیار مهم و تاثیرگذار در اداره شهر دارد و وظیفه شهرداری تنها یک وظیفه خدماتی و عمرانی نیست بلکه تمام فرایندها و تعاملات اجتماعی یک شهر را در بر می گیرد، بنابراین کسی که در راس این نهاد بسیار مهم مشغول به کار می شود باید حداقل از پیشینه فرهنگی مردم آن شهر مطلع بوده مدیریتی متناسب با ذائقه آنها را به اجرا درآورد.

اگر در گذشته افراد کوچک پست شهرداری را بر عهده داشتند، تعریف شهردار و استانداردهای آن فرق می کرد و امروز افرادی که قابلیت شهردار شدن را دارند این پست را برعهده می گیرند. نخستین ویژگی شهردار، مدیریت اوست. شهردار با داشتن مدیریت فرهنگی می تواند با ایجاد فرهنگسراهای مختلف و ایجاد تاسیسات و امکانات در محل های تجمع مردم بزرگترین بستر ساز فعالیت های فرهنگی باشد.

مدیریت شهرداری یک مدیریت خاص، پیچیده و چند بعدی بوده و شهردار باید تعاملات اجتماعی با بخش های جامعه را بداند، با مبانی اعتقادی و ایدئولوزی و اداری آشنا باشد و مولفه های اقتصادی را هم رعایت کند. شهرداری چون از اعتبارات دولتی به طور مستقیم بهره مند نمی شود و بخش زیادی از بودجه شهرداری از طریق کمکهای مردمی حاصل می شود لذا شهردار باید افکار اقتصادی داشته باشد وبتواند با دستگاههای اجرایی ارتباط داشته و از هدر رفت بیت المال در راه انجام طرحهای بدون پشتوانه فکری جلوگیری نماید. یک شهردار موفق باید دارای ویژگیهایی ماننداستقلال فکر، اتکای به نفس، قضاوت درست، ابتکار، کلان نگر، داشتن نظم، منصف بودن، دور اندیش، قاطعیت و پایبندی به اصول اخلاقی باشد.

ویژگیهایی که بی شک تمام و کمال در هیچیک از شهرداران گذشته دیده نشده است. شهردارانی که از ویژگیهای ذکر شده هفتاد درصد را بتوانند در خود نهادینه نموده و در اجرای امور استفاده نمایند می توانند جزء موفقان در این امر به حساب آیند. یکی از ویژگیهای خاص کشور ما که پر رنگ تر از دیگر نقاط خود نمایی می کند در گیر شدن شهرداران در امور سیاسی می باشد.

بی شک عدم ورود شهردار در امور سیاسی شهر می تواند از دلایل اصلی موفقیت وی در امور شهری باشد. شهرداران باید براساس رای اعضای شورا که منتخبان مردم هستند، انتخاب شوند ولی بدلایل اینکه اکثریت اعضای شورا به نوعی سیاسی کار می باشند این ویژگی آنها در انتصاب و نه انتخاب شهرداران تاثیر بسزایی دارد.

بدلیل آنکه اکثر شهرداران بر اساس شایستگی و توانایی انتخاب نمی شوند ما شاهد اجرای طرحهای عمرانی بدون پشتوانه فکری و تحقیقاتی در اطراف خود هستیم. اگر اعضای شورا نگاهی کارشناسانه، دقیق، به دور از سیاسی کاری و در راستای توسعه همه جانبه شهر در انتخاب شهردار داشته باشند می توانند یک فرد مدیر، متخصص و پر توان را برای اداره شهر برگزینند.

به نظر می رسد برای تحقق این امر بهترین روش یک فراخوان عمومی برای دعوت از کلیه کسانی است که احساس میکنند می توانند این مسئولیت را به عهده بگیرند و با ارایه رزومه و برنامه خود برای ا عضای شورا ، آنها را در راه رسیدن به هدف اصلی که عمران و آبادانی شهر است کمک نمایند. اگر روش کارشناسانه برای انتخاب شهردار برگزیده نشود شاهد اجرای طرحهای بدون بازخورد مردمی نظیر پروژه دروازه ماهی در شهری با سابقه فرهنگی ، ورزشی و هنری مانند بندرانزلی خواهیم بود که با هزینه ای میلیاردی بهره ای ریالی برای مردم نداشته و حتی کوچکترین مشکلی از مردم این شهر را حل ننموده است.

پس اعضای شورا در انتخاب شهرداران آینده دقت نمایند تا انشاا… پس از چهار سال شرمنده مردم نباشند

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

۱۳ مهر ۱۳۹۲

یعنی واقعا باید به حال انزلی گریه کرد که شهرداریش نمیتونه یه لوگو با کیفیت توی اینترنت داشته باشه، خبرنگارای انزلی واقعا عجب صبری دارن که تحمل میکنن اینا رو …

پاسخ

۱۳ مهر ۱۳۹۲

متاسفانه ملاک شایستگی نیست ، و باز هم متاسفانه از پیش تعیین شده است

پاسخ

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۵۲:

مثل همیشه …

مهسا

۱۳ مهر ۱۳۹۲

چرا اتفاقا فکر می کنم شایسته سالاری است منتها در جهت عکس، مهمترین این قابلیت ها سکوت است ، اعضای محترم شورای شهر به دنبال افرادی هستند که بتواند در برابر خواسته های آنها سکوت کند :reallyangry:

پاسخ

مهسا

۱۳ مهر ۱۳۹۲

من قبلا هم گفتم این ها آخر کسی رو پیدا می کنند که به اندازه یه سوپور شهرداری قابلیت اداره شهر رو نداره (البته اصلا قصدم جسارت به کارمندای محترم شهرداری رو ندارم چرا که درود بر شرف و غیرت آنها که در همه شرایط به مردم خدمت می کنند اما شهردار ………….) :-?

پاسخ

رحمان

۱۳ مهر ۱۳۹۲

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی مشخص شد + سوابق

تاریخ انتشار ۱۷ مهر ۱۳۹۲ – ۰۲:۰۷
کد مطلب ۲۹۱۹۰

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا این روزها که بحث انتخاب استاندار بسیار داغ شده بود و همه دنبال انتصاب استاندار بودند کسی به فکر مدیرعامل منطقه آزادانزلی بود حالا که بنظر می رسد بر اساس اخبار شنیده شده کار دکتر محمد علی نجفی بعنوان استاندار گیلان تمام شده و به احتمال زیاد در روز های آتی حکم وی از سوی دولت تدبیر و امید صادر می شود دوباره بحث مدیرعامل منطقه masrurآزاد انزلی هم باز شده و با توجه به اینکه تمامی مدیران مناطق آزاد صنعتی و تجاری ایران بجز انزلی معرفی شده اند و نوبتی هم باشد نوبت منطقه آزاد ازلی خواهد بود .

چندی پیش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در مطلبی تحت عنوان آیا باز هم یک غیر گیلانی سکاندار منطقه آزاد انزلی می شود ؟ به حرکت مشکوک عده ای که در تهران با سکوتی مثال زدنی در حال لابی کردن برای تصاحب پست شیرین مدیرعاملی منطقه آزاد انزلی برای غیر گیلانی ها بودند انتقاد کرد

اما بر اساس اخبار شنیده شده از سوی منابع موثق ظاهرا اینبار مدیرعامل بزرگترین سازمان اقتصادی شمال کشور بنام یک گیلانی خواهد خورد بر اساس پیگیری خبرنگار دیارمیرزا مهندس رضا مسرورمعاون اقتصادی و سرمایه گذاری و سرپرست معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد ماکو بزودی بعنوان مدیرعامل منطقه آزاد صنعتی و تجاری بندرانزلی معرفی خواهد شد مهندس رضا مسرور متولد رشت می باشد ایشان جزء با سابقه ترین مدیران مناطق آزاد کشور محسوب می شوند

امیدواریم اینبار یک گیلانی بتواند منطقه آزاد انزلی را به جایگاه واقعی خود برساند .

سوابق مهندس مسرور :

پاسخ

رحمان

۱۳ مهر ۱۳۹۲

اختصاصی/نجفی باری دیگر به استانداری نرسید
نجفی گیلان ۱

اختصاصی-عصر تدبیر- یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار ما از عدم مطرح شدن محمد علی نجفی در واپسین جلسه هیات دولت خبر داد. وی تا کید کرد که به نظر نمیرسد که دیگر نام او برای استانداری گیلان مطرح شود.

نجفی که در روزهای ابتدایی پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برای این جایگاه مطرح شده بود به نظر میرسید پس از دریافت حکم به عنوان مشاور رییس سازمان مناطق آزاد دیگر به استانداری فکر نمی کند. اما ناگهان در هفته جاری زمانی که اعلام شد در جلسه روز چهارشنبه استاندار گیلان نیز معرفی میشود نام او بود که برای این سمت مورد توجه قرار گرفت؛ چنانکه رسانه های بسیاری نیز این انتصاب را پایان یافته تلقی نموده و از استاندار شدن او خبر دادند.

پس از پایان جلسه دولت زمانی که همه منتظر شنیدن رسمی خبر چهار استاندار کشور بودند، سخنگوی گیلانی دولت که اتفاقا گفته میشود خود از حامیان نجفی برای این سمت است، تنها از انتخاب استانداران خوزستان، فارس و خراسان جنوبی خبر داد و به گیلان اشاره ای نکرد.

پس از آن تمامی رسانه های استان در سکوت خبری فرو رفتند و تقریبا در محافل رسمی هیچ اظهار تظر قابل اعتنایی انجام نگرفت. حالا یک منبع آگاه به عصر تدبیر میگوید: پس از صداهای متفاوت اعتراض نسبت به این انتصاب از داخل استان از جانب گروههای مختلف گویا دولت به گزینه دیگری برای گیلان می اندیشد. رایزنی میان تشکلها و افراد ذی نفوذ در این رابطه همچنان ادامه دارد و به نظر میرسد استاندار گیلان در جلسه چهارشنبه آینده هیات دولت معرفی خواهد شد که مهندس شجاع همچنان یک پای این انتخاب هواهد بود.

گفتنی است نجفی باری دیگر در سال ۸۱ نیز به عنوان استاندار گیلان از جانب برخی گروه ها به دولت دوم خاتمی پیشنهاد شده بود که در آن زمان هم نسبت به این امر ناکام مانده بود.

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

نام (ضروری)

پاسخ

محراب

محراب

۱۳ مهر ۱۳۹۲

سلام
آقا شرمنده که این مطلب رو اینجا نوشتم.امروز نماینده فعال ما در عرصه علم و سیاست و … مهمان شبکه باران بود.۴۰ دقیقه صحبت کرد دریغ از اینکه ۵ دقیقه راجع به انزلی و کارایی که واسه این شهر قراره انجام بده(که نمیده) صحبت کنه.خداااااااااااااااااا

پاسخ

سيد مهدي سعيدي

۱۳ مهر ۱۳۹۲

با سلام نمیدانم … قبلا شهردار انتخاب شده بود. مثل همیشه این روند ادامه داره
سوابق اجرایی در شهرداری کم دارد

پاسخ

۱۳ مهر ۱۳۹۲

مسئولین ماتو اداره جواب سلام مردم رو نمیدن حالا برو تو هیئت ها ببین همین آدما چه گریه ای میکنن مسخرست واقعا یکی نیست بگه آخه بد بخت کیو داری گول میزنی اون دنیا چوب تو آستینتون میکنن فکر کردین تاقیامت همه کاره این ا

پاسخ