در پی لرزش های مکرر اخیر که به ۶ مرتبه رسید و شهر انزلی را لرزاند و جدیدا گستره آن رشت را نیز لرزاند. بر آن شدیم تا یاد آوری کنیم نیازی به آماده باش شرایط بحرانی نیست و تنها گویا گسل البرز کمی فعال شده. ضمن آنکه ترس مردم از این حوادث طبیعی به کلی ریخته و دیگر جای هیچ نگرانی نیست. شهر در امن و امان است آسوده بخوابید . ادامه مطلب …

اما زمین لرزه چیست:

لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین در مدّتی کوتاه روی می‌دهد. محلّی که منشأ زمین‌لرزه است و انرژی از آنجا خارج می‌شود را کانون ژرفی، و نقطهٔ بالای کانون در سطح زمین را مرکز سطحی زمین‌لرزه گویند. پیش از وقوع زمین‌لرزهٔ اصلی معمولاً زلزله‌های نسبتاً خفیف‌تری در منطقه روی می‌دهد که به پیش‌لرزه معروفند.

به لرزشهای بعدی زمین‌لرزه نیز پس‌لرزه گویند که با شدّت کمتر و با فاصلهٔ زمانی گوناگون میان چند دقیقه تا چند ماه رخ می‌دهند. زمین‌لرزه به سه صورت عمودی، افقی و موجی بوقوع می‌رسد که نوع آخر از شایعترین آنهاست. زمین لرزه نتیجهٔ رهایی ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین است که امواج مرتعشی را ایجاد می‌کند. زمین لرزه‌ها توسط دستگاه زلزله سنج یا لرزه نگار ثبت می‌شوند. مقدار بزرگی یک زلزله (ریشتر) طبق قرارداد گزارش می‌شود، زلزله‌های کوچکتر ازشدت ۳ اغلب غیر محسوس و بزگتر از ۷ خسارت‌های جدی را به بار می‌آورند.

زمانی که مرکز زمین‌لرزه در داخل دریا باشد، بستر دریا به میزانی تغیر مکان می‌یابد که باعث ایجاد سونامی می‌شود. درحالت کلی کلمه زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در بر می‌گیرد – چه ارتعاش طبیعی چه مصنوعی توسط انسان – که موجب ایجاد امواج مرتعش می‌شود.

نظر موسسه ژئوفیزیک در خصوص لرزش های اخیر :

به گزارش موسسه ژئوفیزیک بزرگی این زمین لرزه نیز سه ریشتر و عمق آن ۱۰ متر با طول جغرافیایی۵۴/۴۹ شوقی و عرض جغرافیایی ۵۶ /۳۷ شمالی بود که در ساعت ۸ و ۱۱ دقیقه ایجاد شد.

گسل البرز که به نام گسل خزر نیز نامیده می شود در دامنه شمالی البرز، از لاهیجان تا جنوب گنبدکاووس به طول ۵۵۰ کیلومتر به موازات دریای خزر کشیده شده است.

گسل البرز جدا کننده محدوده گرگان – رشت از بقیه البرز است .

به عقیده کارشناسان گودال خزر در طول این گسل در حال فرونشینی است و به نظر می رسد که فرو رفتگی دریای خزر و ریخت شناسی دشت های گیلان و مازندران در اثر حرکت این گسل (پایین رفتن بخش شمال آن) به وجود آمده باشد . در حال حاضر این گسل بشدت فعال است و بسیاری از زلزله های گیلان و مازندران در نتیجه فعالیت این گسل اتفاق می افتد.

نظر شما در خصوص لرزش های اخیر چیست؟

 

منابع: اخبار انزلی و فارس و ویکی پدیا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

morteza

۱۴ مرداد ۱۳۹۱

کیف میداد
شهر بازی رایگان در محل
به به
ببینید چقدر رفاه داریم
به به
مرغم که ارزون شد بازم به به

پاسخ