به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، همه ساله روز ۱۸ فروردین مصادف با ۷ آوریل مصادف با روز جهانی بهداشت ( که سالگرد تأسیس سازمان بهداشت جهانی می باشد ) روز جهانی بهداشت نامگذاری می شود .
رئیس شبکه بهداشت و درمان انزلی ظهر امروز در نشست خبری در این خصوص اظهار داشت: در چند سال اخیر در ایران هفته ای به عنوان هفته ی ملی سلامت از اول ۱-۷ اردیبهشت نامگذاری می شود.

دکتر عارف عابدین‌نجفی با بیان اینکه هر سال بر اساس نظر کارشناسان و مشکلات سلامتی غالب درجهان شعاری را درنظر می گیرند، تصریح کرد: برنامه های سازمانی جهانی بهداشت و به تبع آن وزارت بهداشت کشورها از جمله ایران در آن سال بر اساس شعار مربوطه تنظیم می شود و با اطلاع رسانی عمومی و آگاه سازی آحاد جامعه، در جهت به ثمر رسیدن اهداف مطلوب آن شعار تلاش می کنند.

وی افزود : شعار امسال سازمان بهداشت جهانی “افسردگی- بیایید صحبت کنیم” است که در ایران تحت عنوان “زندگی سالم با نشاط و امید” اهداف خود را دنبال می نماید.
نجفی با اشاره به اینکه هفته ی سلامت دارای روزشماری است که از وزارت بهداشت ابلاغ می شود، تاکید کرد: فعالیت ها و برنامه های شهرستان بصورت همزمان با استان و وزات انجام می گیرد و برنامه جدول زمانی اقدامات شبکه بهداشت در هفته سلامت بصورت جدول در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان انزلی خاطر نشان کرد: این شبکه خدمات بهداشتی خود را در قالب ۳ مرکز خدمات جامع شهری ۳ مرکز خدمات جامع روستایی ۲ مرکز شهری روستایی و ۴ پایگاه خدمات جامع سلامت و ۱۶ خانه بهداشت ارائه می کند.

وی ادامه داد: حدود سه سال است که در کشور ما کلیه خدمات بهداشتی در قالب طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت که شامل ۱۵ برنامه و ۱۰ پروژه پشتیبان است که دستاوردهای طرح تحول سلامت کشور  در حوزه درمان به شرح ذیل می باشد:
۱- کاهش سهم مردم از هزینه بستری از ۳۷ درصد به ۳ درصد برای روستاییان و ۶ درصد برای شهرنشینان و حمایت مالی از ۲۳ میلیون بیمار بستری
۲- کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم در مجموع بازار سلامت ( دولتی – خصوصی – بستری – سرپایی ) از ۵۳ درصد به ۴۰ درصد
۳- حفاظت مالی از بیماران بستری در برابر هزینه های کمرشکن در بیمارستان های دولتی برای ۴/۷۷% جمعیت کشور به صورت هدفمند
۴- کاهش ۴۲ درصدی قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی مصرفی
۵- آموزش رایگان به ۴۵۰ هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی
۶- بازسازی بیمارستان های فرسوده ( ۶۷ درصد بیمارستان ها فرسوده بودند )
– بازسازی ۲۵۵۰۰۰۰ متر مربع فضای بستری
– توزیع ۱۳۰ هزار قلم تجهیزات هتلینگ
– نوسازی کامل ۲۹ هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی ( حدود ۵۸۰۰۰ تخت فرسوده در بیمارستان ها و ۱۶۰۰۰ تخت بالای ۵۰ سال در آغاز طرح تحول نظام سلامت داشتیم )
– تأمین ۶۹۰۰۰ قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث ( ۱۶۲۷۱ قلم در بیمارستان های موجود ، ۵۲۷۵۰ قلم برای بیمارستان های جدید الاحداث )
۷- حضور ۵۰۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۰۲ شهر کمتر توسعه یافته و محروم و تمام وقت شدن همگی آنان در بیمارستان های دولتی
۸- توجه ویژه به بیماران سرطانی با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در ۳ سطح در کشور
– سطح ۱ : خدمات تشخیصی ، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی /۱۳۱ مرکز غربالگری و ۵۲ مرکز شیمی درمانی سرپایی
۹- دستاوردها :
– افزایش پوشش بیمه ای خدمات تشخیص و درمانی
– حذف پرداخت غیررسمی در بازار سلامت
– تقویت رشته های مادر تخصصی پزشکی ولی کم درآمد
– افزایش ضریب بهره وری بیمارستان های کشور

عارف عابدین نجفی گفت: طبق تحقیقات مرگ و میر موجود در ایران و جهان، مهمترین و شایعترین علت مرگ و میر بیماریهای غیرواگیر شامل بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان و بیماریهای تنفسی می باشد؛ که تشخیص زودرس و درمان آن می تواند کمک شایانی به پیشگیری از مرگ و میر و سکته های قلبی و مغزی و ناتوانی ها حاصل از آنها می کند و این موضوع در اولویت برنامه های وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر هدف اصلی افراد در معــرض خطر افراد بالای ۳۰ سال جمعیت تحت پــوشش می باشد که در آنها فاکتورهای خطر سلامتی مانند BMI ( سنجش قد و وزن بالای ۲۵ در معرض خطر ) چربی بالا – کم تحرکی – دیابت و مورد بررسی قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: در شهرستان ما و در روستاها جمعیت بالای ۳۰ سال و زنان باردار با سابقه سقط یا مرده زایی و مادرانی که کودک بالای ۴ کیلو به دنیا آورده اند و غربالگری شده اند.

نجفی تاکید کرد: افراد مذکور برای انجام آزمایش قند و کلسترول به آزمایشگاه امام علی (ع) دعوت شدند و بصورت رایگان مورد آزمایش قرار گرفته اند و در سال ۹۵ تقریباً ۱۲۶۶۷ نفر از جمعیت روستایی بالای ۳۰ سال بودند که ۸۳۴۶ نفر غربالگری شده و تا امروز ۵۸۳۸ نفر در معرض خطر شناسایی شده اند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان انزلی با اشاره به سامانه یکپارچه بهداشت (سامانه سیب) اظهار کرد:در طرح سامانه یکپارچه بهداشت وزارت بهداشت و درمان، هر خانوار ایرانی باید یک پرونده الکترونیک بهداشتی داشته باشد که شامل کلیه افراد خانوار از بدو تولد تا نوزادی – نوجوانی – جوانی – میانسالی و کهنسالی می شود و این افراد تحت مراقبت های بهداشتی قرار گرفته و اقدامات، مراقبت ها و خدمات انجام شده در سامانه ثبت می شود و فرد در هر نقطه از کشور با کدملی می تواند خدمات بهداشتی خود را دریافت نماید.

وی در پایان تصریح کرد: انتظاری که از رسانه ها داریم این است که جهت آگاهی بخشی مردم برای تحت پوشش سامانه یکپارچه بهداشت تلاش نمایند، لازم است شهروندان به مراکز خدمات سلامت شهری و روستایی و پایگاههای سلامت درمانی مراجعه و پرونده بهداشتی خود تشکیل و تا انجام مراقبت ها و غربالگری ها توسط مراقبین سلامت شهری نیز به درستی انجام پذیرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *