به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، برگزاری جشنواره ها یکی از مهمترین راهکارها برای جذب گردشگر و توسعه ی این صنعت موثر و مهم در دنیای حاضر است، صنعتی که در صورت توجه می تواند اشتغالزایی، کاهش معضل بیکاری و شکوفایی و رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

یقینا شناساندن ظرفیت های گردشگری در گرو اجرای برنامه های گسترده و برگزاری جشنواره های هدفمند است، در همین راستا شهرداری بندرانزلی از سال ۱۳۹۴ با تشکیل دبیرخانه ی دائمی گلدهی لاله های تالابی در محل این شهرداری تلاش کرد با برگزاری و تداوم جشنواره ی مذکور ، قدمی ماندگار در جهت ارتقای جایگاه شهرستان و به تبع آن افزایش سطح رفاه مردم بردارد .
متاسفانه پس از دوسال برگزاری موفق این جشنواره در میان استقبال بی نظیر مردم انزلی و گردشگران و در آستانه ی برگزاری جشنواره ی سوم که به ثبت ملی آن منجر می شود ، اخیرا شهرستان صومعه سرا با الگو برداری از آن در صدد برگزاری اولین جشنواره ی لاله های تالابی در هندخاله است.
موضوعی که به نظر می رسد همان سریال دنباله دار تلاش این شهرستان جهت مصادره ی نام تالاب بین المللی انزلی به نام تالاب صومعه سرا ست ، مهمی که نباید از خاطر مسئولان عالی رتبه ی شهرستان به دور بماند.
شهردار بندرانزلی و دبیر جشنواره ی گلدهی لاله های تالابی این شهرستان در واکنش به این اقدام غیرمعمول ، با اشاره به تلاش دوساله ی شهرداری انزلی برای برگزاری جشنواره ی گلدهی لاله های تالابی و اعلام و ارسال مدارک مربوطه به استانداری ، اظهار داشت : شهرداری انزلی با اقدام در این خصوص در نظر دارد ضمن برندسازی برای شهر انزلی به نام گل لاله ی تالابی ، از یک سو به معرفی تالاب و تلاش برای نجات آن از خطر نابودی و از سویی دیگر به جذب گردشگر و توسعه ی صنعت گردشگری که پیامدهای بسیار مثبتی را برای مردم شریف انزلی به دنبال دارد ، بپردازد .
موسی فکور خاطرنشان کرد : این در حالی است که متاسفانه اخیرا یکی از شهرستان ها درنظر دارد از این عنوان به نفع خود بهره برداری کند که به نظر می رسد کار مناسبی نباشد .
وی افزود : به رغم آنکه اعتقاد داریم همه ی شهرستان ها باید در زمینه ی برندسازی و توسعه ی صنعت گردشگری اقدام کنند اما نباید از اقدامات و عناوین تثبیت شده ی شهرستانهای دیگر ، حتی در صورت وجود برندهای مشترک ، الگوبرداری کنند .
وی به نظر موافق استاندار گیلان در مراسم افتتاح دبیرخانه ی جشنواره در شهرداری و مراسم افتتاحیه ی جشنواره ی اول و دوم و تشویق و تاکید ایشان بر تداوم این اقدام شایسته و همچنین ابراز خرسندی و استقبال معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از این جشنواره نیز اشاره کرد و متذکر شد : انتظار داریم به منظور پرهیز از موازی کاری و الگوبرداری ، مسئولان شهرستان مربوطه این اقدام را متوقف کنند و عنوان دیگری را برای شهرستان خود انتخاب کنند .
فکور تصریح کرد : در صورتی که متقاعد نشدند لازم است مراتب را از طریق مسئولان پیگیری کنیم .
بدیهی است تداوم جشنواره ی گلدهی لاله های تالابی و جشنواره هایی از این قبیل در فصول مختلف سال می تواند از مهمترین و تاثیرگذارترین اقدامات برای توسعه ی صنعت گردشگری باشد ، این در حالی است که این جشنواره تلاش می کند به جلب نظر و توجه مسئولان و متولیان امر و ایجاد عزم ملی برای نجات تالاب بین المللی انزلی از خطر نابودی نیز بپردازد .
دبیرخانه ی دائمی گلدهی لاله های تالابی بندرانزلی از همه ی صاحب نظران ، دلسوزان و مردم فهیم انزلی انتظار دارد تا به دور از همه ی گرایشات سیاسی و سلایق در تداوم و برگزاری این رویداد مهم که در آستانه ی ثبت ملی قرار دارد ، دست به دست هم دهند .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

جمشیدی

۸ خرداد ۱۳۹۶

سلام وتشکر از شهردارمحترم بندرانزلی من این مورد را درست می دانم از شما ومسولین شهرداری وشورای شهر میخوام به یک موضع دیگر هم لطفا توجه کنید طی اسفند همه جای شهر رو آسفالت کردین به غیر از منطقه شنبه بازار جدید کوچه های ما بخاطر عبور ومرور چند صد ماشین در شنبه ها خراب شده تازه از وانت بارهایی که بیرون انبارقند وشکر اقدام به فروش می کنند خسته شدیم غیر از سروصداهای فراوان زباله های خودرا جلوی خانه ها می ریزند مشکل پارک خودروها هم خیلی مشکل ساز است اغلب جلوی درب منازل پارک می کنند لطفا رسیدگی کنید باتشکر

پاسخ

فرهاد

فرهاد

۸ خرداد ۱۳۹۶

با سلام.دوستان لطف کنند به لینک زیر که متعلق به سایت دیارمیرزا می باشد رفته وجواب برخی کامنت گزاران را بدهند
http://diyarmirza.ir/1396/03/%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%da%af%d9%84%d8%af%d9%87%db%8c-%d9%84%d8%a7%d9%84%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%85%d8%aa%d8%b9%d9%84%d9%82-%d8%a8%d9%87/

پاسخ

دکتر هوشیارفرد

۸ خرداد ۱۳۹۶

مدیر کل محترم دفتر اجتماعی استانداری گیلان
رئیس محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان

بدون شک برگزاری جشنواره های محل، شهرستانی، مل و بین المللی از اهمیت ویژه ای درمعرفی و توسعه ظرفیت های بالقوه و بالفعل طبیعی یک منطقه نقش دارد.
از چند قرن پیش که رجال و جهانگردان، از طریف بندر انزلی عازم اروپا بوده و یا به ایران مراجعت کرده اند، در سفرنامه ها و دفتر خاطرات خود، از زیبایی های تالاب انزلی سخن ها گفته اند. تالاب انزلی یا همان مرداب انزلی در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و در حدود ۴۰ کیلومتری شمال رشت قرار دارد. تالاب انزلی از شمال به شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به پیربازار و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است.
تالاب بین المللی انزلی یکی از سرمایه های ملی و بین المللی بشمار می رود. لذا ضرورت دارد که مسئولین با برنامه ریزی دقیق و بهره مندی حداکثری از این ظرفیت ارزشمند، گام های موثرتری بردارند .بعنوان مثال، خواناسازی مسیرهای گردشگری شهرستان، نصب تابلوها و بیلبوردهای شهری و توزیع بروشورهای مختلف از جاذبه‎های گردشگری شهرستان حائز اهمیت است.
این روزها بحث های داغی پیرامون برگزاری جشنواره گلدهی لاله های تالاب (جشنواره نیلوفر آبی) مطرح است. از وعده زود هنگام و مصاحبه جناب فرماندار و شهردار محترم که نوعی خود پیش دستی در برگزاری جشنواره محسوب می گردد تا لطف وبلاگ نویسان با درج مطلب.
جشنواره لاله های تالاب همانند جشنواره توت فرنگی یا گردو نیست که در شهرها و روستاها و حتی استانهای مختلف همه ساله برگزار می شود. مضافاً این که هدف بنده از این مباحث بیان نظر موافقان و مخالفان برگزاری این جشنواره نمی باشد بلکه هدف، سبک و سنگین کردن معیارهای انتخاب منطقه برای میزبانی است. بدون تردید، اولین شرط برای مهمانداری داشتن بهانه برای دعوت است که با نگاهی چه کارشناسانه و چه عامیانه باید اذعان داشت که شهرستان بندر انزلی به لحاظ موقعیت با صومعه سرا قابل مقایسه نیست. دوم برگزاری جشنواره لاله های تالاب در بعد شهرستان و استانی به همت فرماندار و شهردار انزلی در این منطقه مسیر اجرایی طرح مدیریت اکولوژیک تالاب را هموار کرد که مبالغ قابل توجهی برای آن اختصاص داده شد. برگزاری دو دوره جشنواره در این شهرستان به دور از سیاسی کاری و تعصبات محلی، مهر تاییدی بر استفاده از فرصت ها و ظرفیت بالای منطقه و غفلت شهرستان دیگراستان است. مسئولین انزلی توانستند رضایت مسولین عالی استان و از همه مهمتر میراث فرهنگی و گزدشگری استان را به عنوان متولیان اصلی جلب کنند امروز هر عقل سلیمی ناگزیر به سوی منطق سوق دارد. به مسئولین شهرستان صومعه سرا عرض می نماییم که قداست مطبوعات بیش از آن است که با نقل هر حرفی چه آگاهانه و چه بر حسب عدم شناخت بخواهید توپ را به زمین احساسات بیندازند.
مردم انزلی مردمی آرام و متین هستند و این به شخصیت فرهنگی آنان بر می گردد. البته بنده قصد ندارم تاکتیک بازی با احساسات را در قالب کلمات به بیراهه ببرم و به هر حال نجابت همشهریان انزلی چی ام را یکبار دیگر در مرداد ماه به ایرانیان اثبات خواهیم کرد. به عزیزان هم استانی توصیه می کنم بگذارید جشنواره ای که تصمیم گیری در رابطه با آن قطعی شده روند خود را ادامه دهد . آقایان باید بپذیرند که جشنواره ما خیلی زود به سن تکلیف رسید و دیگران بدون رنج و زحمت قصد دارند آن را به دیار دیگر ببرند. لذا، تلاش مضاعف خواهیم داشت که خود را همچمان مالک و قیم جشنواره لاله های تالاب بین المللی انزلی بدانیم.
اما چند سخن با مسئولین برگزاری جشنواره دارم :
۱) آگاه سازی عمومی جوامع محلی و و سازمانهای دولتی باعث آگاهی مشترک در ارتباط با مسایل تالاب ها خواهد شد این امر منجر به هم افزایی در ارائه راهکارها و حل مشکلات و مدیریت یکپارچه تالاب خواهد شد.
۲) پیشنهاد می شود مراسم امضای نمادین حفاظت و مدیریت پایدار تالاب انزلی با حضور تیم کارشناسی جایکا و کمیته های فنی استانی و محلی مدیریت تالاب انزلی، نیز نمایندگان جوامع محلی و تشکل های غیر دولتی در جشنواره داشته باشیم. به نظر می رسد که امضاء این توافق تامه در کنار تالاب انزلی و با حضور ذینفعان این تالاب، گامی نمادین و مناسب در راستای توافقی کاملا محلی برای پاسخ به یک مشکل جهانی است.
۳) دانش آموزان جوامع محلی حاشیه تالاب، انشاهای برگزیده خود را در زمینه حفاظت از تالاب انزلی ارائه کنند.
۴) تا زمانی که ساکنان اطراف تالاب انزلی منفعت خود را در پر آب بودن این تالاب نبیینند و زندگی خود را به پر آب بودن تالابها ندانند نمی توان به حیات مجدد این تالاب امیدی داشت ،موتور پمپ ها در چاههای غیر مجاز و مجاز اطراف تالاب سالانه مقادیری آب برداشت می کنند
در خاتمه بایستی گفت که یکی از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره گل دهی لاله های تالابی رویکرد زیست محیطی و گردشگری توام با نشاط اجتماعی در منطقه با حفاظت تالاب انزلی و اقدامات موثر دولت در ایجاد زیرساختهای گردشگری تالابی به زودی شاهد رونق توریسم تالابی در شهرستان انزلی باشیم. انشاء ا…

پاسخ