n00020718-b

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه نظامی‌گری در خزر جایی ندارد گفت: ایران در حوزه تعامل با مجموعه همسایگان خود است.

امیر دریابان علی شمخانی دقایقی پیش در مراسم رسمی الحاق ناوشکن دماوند به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: امروز استقلال، اقتدار و ثبات بی‌نظیر جمهوری اسلامی در کنار توسعه و پیشرفت برای ملت به ارمغان آورده شده است.

وی دریای خزر را دریای صلح و دوستی خواند و گفت: دریای خزر امروز دریای آرامش با همکاری، هماهنگی و هم‌اندیشی کشورهای ساحل‌نشین است.

وی با بیان اینکه در این دریا اجازه ورود به هر بیگانه‌ای داده نمی‌شود، تصریح کرد: به آب اندازی دماوند گامی در راستای ثبات صلح دریای خزر است و می‌تواند تامین کننده نیازها باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در سواحل دریای خزر در کنار اقدام‌های توسعه‌ای و توریستی و محیط‌زیستی امروز به این موضوع رسیده است که قدرت توانمندی خود را آشکارتر کند.

وی تحریم‌ها را بی‌تاثیر خواند و خاطرنشان کرد: صنعت‌گران وزارت دفاع ثابت کردند تحریم موثر نیست و نه تنها مانع توسعه نیست بلکه انگیزه‌ای برای جهش است.

شمخانی با اشاره به اینکه امروز شاهد الحاق ناوشکنی هستیم که توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است، خاطرنشان کرد: به صورت طبیعی خواست ملت ایران این است که تحریم‌های ظالمانه لغو شود البته با تحریم یا بی‌تحریم ملت ایران به خواست خود ادامه می‌دهد.

وی با تصریح بر اینکه ایران به باب المندب و مدیترانه پیوست، یادآور شد: این امر ناشی از اراده ملت ایران در تداوم خون شهداست و این توسعه امروز تنها در ابعاد ژئوپلیتیکی نیست بلکه در تمام ابعاد از جمله نظامی و دفاعی نیز شاهد هستیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره متحدین ما در عراق حاکم شدند، متذکر شد: ایران با خیرخواهی و پی بردن به نیت دشمنان جلوی سقوط دمشق، بغداد و اربیل را گرفت.

شمخانی نشان دادن اقتدار و ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدهای مشترک به‌ویژه تروریسم با رویکرد امنیت دسته‌جمعی و بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های نرم و سخت کشور را مورد توجه و اهتمام دانست و افزود: نظامی‌گری در خزر جایی ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ایران در حوزه تعامل با مجموعه همسایگان خود است، اضافه کرد: در مقابل رویکرد همکاری که برخی قدرت‌ها مایل به ایجاد تفرقه و شکاف تصنعی برای شکل دادن به اختلافات و زمینه‌سازی برای حضور خود در منطقه هستند، در سایه امنیت شکوفایی اقتصادی کشورهای منطقه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بی‌بدیل این دریا حاصل می‌شود.

وی در ادامه تنها راه دستیابی به توافق هسته‌ای را مبتنی بر نفع متقابل و لغو تمام تحریم‌ها دانست و یادآور شد: ایران فرصتی به طرف مقابل در مذاکرات داده تا بر مبنای منطق و در چارچوب حقوق بین‌المللی به بحران ساختگی پایان دهد.

شمخانی با اشاره به اینکه تصور نیاز ایران به توافق به هر قیمتی ناشی از خطای محاسباتی طرف مقابل و اشتباه است، خاطرنشان کرد: مسیر بهبود ساختار اقتصادی و تقویت بنیه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد مقاومتی است نه نتایج مذاکرات و در این مسیر تمام مسئولان اتفاق نظر دارند.

وی به حرکت‌های مردمی که به دنبال تحقق مطالبات مردم و اصلاح وضعیت هستند اشاره کرد و گفت: این حرکت‌ها با پیمان‌های سیاسی و امنیتی خارجی و با استفاده از ابزار تروریسم قابل سرکوب نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی شرایط منطقه را حساس خواند و با تاکید بر ضرورت احترام به درخواست و حقوق قانونی و مشروع ملت‌ها، تصریح کرد: هر حرکتی در برابر خواست و اراده مردم محکوم به شکست است.

وی درباره خطای محاسباتی برخی کشورها در منطقه یادآور شد: نتیجه این خطای محاسباتی در کشورهای سوریه و عراق با ایجاد هزینه‌های فراوان برای خود و دیگران دیده شده و پیروزی‌های اخیر دولت و مردم عراق در برابر داعش، نتیجه اتکا به توان و روحیه و باور داخلی است.

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران این موفقیت‌ها را تبریک می‌گوید، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی که به نفع کشور عراق در مقابله با تروریسم باشد حمایت خواهد کرد.

ناوشکن فوق پیشرفته دماوند مجهز به سامانه‌های توپ ۷۶ و ۴۰ میلی‌متری، سامانه‌های پردازش راداری، رادارهای تاکتیکی سطحی و هوایی، سامانه جامع مدیریت نبرد و جنگ الکترونیک بوده و قابلیت حمل بالگرد را مانند جماران یک دارد.

ناوشکن دماوند با قابلیت تدافع، تهاجم و رهگیری اهداف هوایی، سطحی و زیر سطحی، مسلح به سامانه موشکی کروز و اژدرافکن است.
منبع: فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *