80789516-4796708

به مناسبت هفته دولت، شش جایگاه پرورش کرم ابریشم با حضور مسوولان در بندرانزلی مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا، رییس اداره پرورش کرم ابریشم بندرانزلی روز دوشنبه در مراسم نمادین آغاز بهره برداری از این جایگاه ها گفت: در راستای توجه ویژه دولت به بخش کشاورزی ۳۷۵ میلیون ریال از محل اعتبارات کارگروه توسعه بخش کشاورزی بندرانزلی برای ساخت هشت جایگاه پرورش کرم ابریشم اختصاص یافت.

ˈ احمد اسدپورˈ اظهار کرد: از محل این تسهیلات تاکنون شش جایگاه (تلنبار) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت و دو طرح نیز در حال احداث است.

وی با اشاره به احداث این تلنبارها در روستاهای آبکنار ، تربه بر ، کرگان ( سه مورد) و سنگاچین افزود: هر تلنبار ظرفیت سه جعبه نوغان را دارد .

رییس اداره پرورش کرم ابریشم بندرانزلی خاطرنشان کرد : شهرستان بندرانزلی در مجموع دارای ۴۰ تلنبار با ۸۴ بهره بردار است .

*افزایش ۲۱ درصدی بهره برداران نوغان

اسدپور اضافه کرد : خوشبختانه نوغانداران امسال هر کیلو پیله تر را بین ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار ریال یعنی بالغ بر دو برابر قیمت تضمینی به فروش رساندند.

وی با اشاره به افزایش ۲۸ درصدی قیمت پیله تر نسبت به پارسال افزود: تعداد بهره برداران شهرستان امسال ۲۱ درصد افزایش یافته است.

اسدپور تصریح کرد: ۲۱۴ جعبه تخم نوغان بین نوغانداران شهرستان توزیع شد که ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت .

به گفته وی نوغانداران شهرستان طی یک ماه گذشته حدود پنج هزار و ۲۴۱ کیلوگرم پیله تر به ارزش بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال برداشت کردند.

وی یاداور شد: این اداره حدود شش هزار اصله نهال توت اصلاح شده رایگان بین نوغانداران شهرستان بندرانزلی توزیع کرد .

رییس اداره پرورش کریم ابریشم بندرانزلی خاطرنشان کرد: در نظر داریم برای توسعه نوغانداری ۱۵ تا ۲۰ هزار اصله بین نوغانداران شهرستان توزیع کنیم.

فرماندار بندرانزلی نیز در این مراسم با اشاره به این که زمانی این شهرستان از مراکز مهم پرورش کرم ابریشم کشور بود ، توسعه نوغانداری را از سیاست های فرمانداری عنوان کرد .

ˈ سعادتمند داوودی ˈ یادآور شد: متاسفانه سالهای گذشته نسبت به مساله نوغانداری بی توجهی شده در حالی که منبع درامدی خوبی برای روستاییان در کنار پرورش سایر محصولات کشاورزی مثل برنج ، صنوبر، دام و طیور است .

وی خاطرنشان کرد : روستاییان می توانند زمین های بلا استفاده خود را برای این کار اختصاص داده و درآمد خوبی نیز کسب کنند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *