N80840028-4957477

شب بزرگداشت مولانا جلال الدین بلخی به همت جمعی از فرهنگ دوستان انزلی دوشنبه شب در مجاورت پل تاریخی غازیان شهر بندرانزلی برگزار شد .

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا ، در ابتدای این مراسم حسن لایقکار از فعالان اجتماعی شهر انزلی در خصوص مولانا گفت : مولانا مایه فخر فرهنگ بالنده ایرانیان و متعلق به همه جهانیان است .
وی یادآور شد : قبل از ظهور سنایی و عطار و مولوی ، ادبیات پارسی به ویژه در قسمت نظم عبارت از مدیحه سرایی و هجوگویی و فاقد احساسات عالیه انسانی بود .
وی افزود : جدا از اشعار حماسی فردوسی که با رنجی ۳۰ ساله زبان و غرور ملی ما را از اسارت رهانید ، نظم پارسی عمدتا در خدمت سلاطین و مایه ارتزاق مدیحه سرایان بود .
لایقکار یادآور شد : در سده های شش و هفت هجری تحولی عظیم در ادبیات پارسی پدید آمد و با ظهور سنایی ، عطار و مولوی ، رشد و اعتلای عرفان ایرانی به نظم پارسی روحی آزادمنش ، جسارت جو و مناعت طبع داد .
وی با اشاره به فرازی از زندگینامه مولانا افزود : اینک پس از ۸۰۰ و اندی سال از درگذشت مولانا ، روحی سرکش و پرشور در اشعار ماندگار او طنین انداز است و گرچه در دیار غریب غنوده اما صدای عشق انسانگرایانه او اینک در جهان پیچیده است .
وی تصریح کرد : اشعار عارفانه مولانا تسلی بخش جانهای شیفته و بی قرار بشریتی است که می شنود : بمیرید ، بمیرید ، در این عشق بمیرید/ در این عشق چو مردید همه روح پذیرید / بمیرید ، بمیرید وزین مرگ مترسید/ کزین خاک برآیید ، سماوات بگیرید/ بمیرید، بمیرید وزین نفس ببرید/ که این نفس چو بندست و شما همچو اسیرید .
لیلا مسروری عضو جوان و خوش ذوق این گروه گفت : گرچه مولانا بی نیاز از چنین مراسمی است اما هنگامی که این جمع به داشته های این کشور و شهر می پردازد به نوعی این سرمایه های اجتماعی را قدر می گذارد .
وی خاطرنشان کرد : برگزاری چنین مراسمی موجب پویایی فرهنگ اجتماعی و هم افزایی در حفظ این داشته ها است .
وی گفت : گرچه مردم ما مولوی را بیشتر با غزلیاتش می شناسند اما مولانا تنها ذوق شاعرانه نیست بلکه حرفهای بسیاری برای گوشهای شنوا دارد .
مسروری از کتاب ارزشمند فیه مافیه یاد و تصریح کرد : اگرچه نوع گفتار این کتاب کهن است اما حرفها متعلق به دانش روانشناسی و خودشناسی است که امروز نیز تازه و کارآمد است .
وی اظهار کرد : چه خوب است که این کتاب ارزشمند به منظور استفاده همگان توسط کارشناسان خبره ساده سازی شود تا ما از کتابهای این دانشمند و شاعر بزرگ روش زندگی را بیاموزیم .
در ادامه مراسم تعدادی از فرهنگ دوستان انزلی اشعار مولانا را قرائت کردند .
هشتم مهر در تقویم ایرانیان روز بزرگداشت مولوی نامگذاری شده است .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid-sh

۱۰ مهر ۱۳۹۲

چه عجب این یکی دیگه تو منطقه ازاد برگزار نشد. :silly:

پاسخ