تغییر کاربری زمینهای کشاورزی3

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایرنا چنگیز شبرنگ معاون اداره جهاد کشاورزی انزلی گفت: در این روش امکان کنترل خزانه با توجه به عرض کم آن ۱۲۰سانتی متر فراهم است و چون داخل خزانه غرقاب نیست در نتیجه امکان خراب شدن خزانه و پوسیدن نشاها کم است.

به گفته وی، در روش آبیاری جوی پشته ای شیارهای نسبتا عمیقی که بوسیله شیارساز در خاک ایجاد می شوند و محل عبور آب هستند (جوی) و خاک بالا آمده در طرفین دو جوی را (پشته) گویند.

وی همچنین تاکید کرد: شالیکاران به منظور کنترل برخی بیماری های گیاهی بذور (شلتوک) خود را زمان خیساندن حتما با قارچ کش مناسب ضد عفونی کنند.

به گفته وی، بندرانزلی دارای چهار هزار و ۸۲۰ هکتار شالیزار است که پارسال ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن شلتوک از آن استحصال شد که عمده نوع برنج کشت شده در این شهرستان رقم هاشمی، علی کاظمی و خزر است.

وی در ادامه از توزیع ۲۰ تن بذر اصلاح شده رقم پرمحصول برنج خزر در این شهرستان خبر داد.

شبرنگ اظهار کرد: دولت برای این رقم اصلاح شده حدود ۲۰ درصد یارانه در نظر گرفته است.

وی در خصوص وضعیت اماده سازی شالیزارهای شهرستان برای کشت برنج گفت: از چهار هزار و ۸۲۰ هکتار مساحت حدود ۸۵ درصد زمین ها شخم اول خورده ،۱۰ درصد شخم دوم یا آب تخت خورده و هفت درصد خزانه گرفته اند.

وی یادآور شد: ۴۵۰ میلیون ریال به منظور تعمیر و مرمت ایستگاه های پمپاژ و چاه های عمیق به این شهرستان اختصاص یافته که مقدمات کار جهت این امر با هماهنگی روستاییان و دهیاران و شوراهای اسلامی فراهم شده است.

شبرنگ افزود: با توجه به مزایای بسیار فراوان کشت مکانیزه و اختصاص تسهیلات کافی به منظور خرید دستگاه نشاکار انتظار می رود سطح کشت مکانیزه شهرستان نسبت به سه هزار و ۹۲۰ هکتار سال گذشته افزایش یابد.

معاون اداره جهاد کشاورزی انزلی در پایان گفت: به منظور ایجاد اطمینان بیشتر و جلوگیری از وارد آمدن خسارت به کشاورزان توصیه می شود نسبت به بیمه محصول برنج خود اقدام نمایند .

شایان ذکر است؛ خزانه گیری برنج در شهرستان بندرانزلی به طور معمول از نیمه فروردین، نشاء برنج در شالیزار اواسط اردیبهشت و کار برداشت اوایل شهریور آغاز و تا نیمه شهریور پایان می یابد.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *