شاعران گیلان در انزلی شهر کرانه های آبی رنگ آبهای دریای خزر، ساحل ابریشمین و تالاب زمردین به ضیافت شعر و ترانه آمدند.

انجمن شیدای بندرانزلی که هر ساله به مناسبت یلدا شب شعری برپا می کند امسال به حرمت وفات پیامبر اکرم، در چهارمین روز از دی ماه در مجتمع فرهنگی ارشاد میزبان جمعی از شاعران گیلان بود.

فریده توکلی بانوی عرصه نمایش و شعر گیلان جلسه را با این شعر زیبای خود آغاز کرد که : گیسوی هزاران ساله یلدا، بر دوش سپید برف جوانه می زند/ شبی به مهمانی حافظ می رویم / با شاخه نباتش به دست افشانی می نشینیم.

سجاد رحمانی پدیده شعر گیلان به زیبایی هرچه تمامتر سرود: وقتی نقاب سبز جنگل را دریدند/ما را خریدند و بریدند و چریدند/هموارمان کردند و رویمان دویدند/ مثل درختی خشکمان زد تا رسیدند/ روزی هزاران بار افتادیم و مردیم / مردیم از بس دردهامان را شمردیم /.

مسئول انجمن شعر ارشاد رشت هانی ملک زاده از تلخی تنهایی سرود : تلخ است کمی قند تو را کم دارد / چشمان هنرمند تو را کم دارد / این چایی تلخ از دهان افتاده / شیرینی لبخند تو را کم دارد.

مهدی پیشوایی هنرمند اهل انزلی که اجرای برنامه را نیز به عهده داشت چنین خواند: دل در کف بیداد تو جز داد ندارد / ای داد که کس همچو تو بیداد ندارد / فریاد رسی نیست در این خانه وگرنه / کس نیست که از دست تو فریاد ندارد / دلها همه گردیده خراب از غم و اندوه / جز بوم در این بوم دل شاد ندارد / دل در قفس سینه تن مرغ اسیرست / کز بند غمت خاطر آزاد ندارد.

حسن یوسف علیزاده شاعر اهل انزلی در سخنانی در باب شعر گفت : شعر از شور و درک و فهم می آید و انسان شاعر در قبال دیگران مسئول است.

وی از شاعران حاضر خواست از زبان شعر برای سازندگی انسان و جامعه بهره ببرند.

ذبیح الله تقی پور ( شوریده گیلانی ) با شعرش برای ایران دعا کرد : یلدای وطن بهشت گردان یارب / کفار زمانه زشت گردان یا رب.

غفاری از مهمانان انجمن با صدای خوش خود ترانه ای نوستالژیک را برای حاضران خواند.

مجتبی دلشاد شاعر مدعو از دغدغه های خود برای حاضران سرود: تو اتفاق دیگری بودی / در کهکشانهای بداقبالی / در آسمان تو نشد باشم / لعنت به این تقصیر بی بالی / هی می نشینم قصه می بافم ، از نیل و نوح و چاه و پیراهن/ تا عنکبوت و غار تنهایی ، بر تار و پود خشک این قالی …

شاعر جوان انجمن شیدای انزلی سونا هدایتی نیز خواند : دوستت دارم / پنجره ایست / که به چهارخانه های پیراهنت / باز می شود.

فریبا نجفی شناگر شاعری که جایزه نقدی کسب مقام قهرمانی اش را نذر چاپ مجموعه ای از اشعار شاعران انجمن کرد خواند: خوشا به حال / کلماتی که در تو زایمان می شوند/ کاش / شقایقی بودم در دشت / قاصدکی در باد/ تا چون شعری ناب/ با هر غزل / عاشقانه در تو می شکفتم.

دیگر شاعر انجمن شیدای انزلی وحیده تقی پور در بخشی از شعرش سرود: در ربنای هر نمازم نقشه می چینم / تا از خودم دورت کنم انگار می ترسم/ هر شب خدا مهمان قلبم بوده و حالا/ آنجا که در را واکند دیوار می ترسم/ از تو خدا می خواستم اما حیایم را/ وقتی که قربانی کنی بر دار می ترسم.

آزرمیندخت ملت پرست در بخشی از شعرش چنین گفت : سالهاست می گذرد/ ما هنوز در به در پازل گمگشته خود / چشم بر گمشده خالی مان می گردانیم / از دو دنیایی جداییم / هر دو تنهاتر و بیگانه تر از هم.

مریم ساحلی بانوی داستان نویس و مسئول انجمن داستان هزار و یک شب انزلی و از مهمانان این ضیافت شعر گفت: دور هم جمع شدن هایی این چنینی می تواند فرصتی برای شنیدن اثار یکدیگر و موجب آشنایی بیشتر و افزایش مهر و دوستی شود که همه اینها در ارتقای فرهنگ و هنر گیلان می تواند تاثیرگذار باشد.

جابر دادور از انجمن شعر شیدا خواند: کدامین آشنا/ کدامین غریبه / تابوت مرا که بار ناگفتنی ها داشت / بر دوش خواهد گرفت / و چه سنگین خواهد برد.

فرامرز شکوری از اعضای انجمن شیدا از سهراب گفت و شعری در باب زندگی خواند.

فرخ آلیانی، اصدق پور، عظیمی و جمع دیگری از دیگر اهالی شعر و ادب و فرهنگ حاضر در این برنامه بودند که به شعرخوانی برای حاضران نیز پرداختند.

در این مراسم یاد هنرمندان در گذشته از جمله مرتضی احمدی و انوشیروان ارجمند گرامی داشته شد.
منبع: انزلی- ایرنا

81437798-6159795 81437798-6159796 81437798-6159797 81437798-6159798

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۴ دی ۱۳۹۳

واقعا چقدر زیباست….

ای کاش از گنج های نهفته این اب وخاک بخصوص شهرمان انزلی می توانستند بدرستی استفاده وبه نوعی می توانستند اینگونه افراد مفید راکه در گوشه کنار این جهان پهناور بخصوص در این استان و یا در گوشه کوچکی از شهر عزیزمان انزلی که به سادگی وبی آلایش بسر می برندکشف نمایند .
.تا باعث سربلندی استان گیلان وبخصوص شهر عزیزمان انزلی باشد…
کشف چنین گنج های پر بها کار شاقی نیست..
باید جست . باید خواست. باید پی شان گشت .می توان انها را به سمت کمک ومدد ویاری کشاند. با اندکی بها دادن وتقاضا نزدیک شدن می توان از قدرت های نهفته در انها بدرستی استفاده نمود.
زیرا افراد اینچنینی همیشه بی ادعاو با کم هم قانع اند.
(((((((( ای کاش مسئولین شهرما
همانطورکه سعی می نمایند با بر پایی جلسات وهم نشینی مشکلات شهر ومحیط شان را بر طرف نمایند.سعی می نمودنند از بهترین راه وساده ترین را ودرست ترین را وارد می شدند . وبا بها دادن به اینگونه اشخاص ..شاعران وعارفان واسطوره ها..نابغه ها واعجوبه ها..وبخصوص افرادی که کار افرین هستند می توانند با ایجاد شغل ویا کاری بسیار ساده مشکلات بیکاری این استان وبخصوص انزلی را رفع نمایند. .
وای کاش مسئول منطقه آزاد+++++ بخصوص آقای مسرور ==========…………..
که به عنوان یک انزلی چی ویک گیلانی به عنوان یک الگو قبول اش داریم و همیشه دوست داریم که سر بلند وسر افراز باشد و.نام اش هم هیشه پایدار گردد ..
ای کاش آقای مسرور ومسئولین دیگر شهر ما که توان ویا امتیاز حرکت را دارند . وتلاش. شان خدمت به جامعه می باشد. .بهتر بود به افراد کار افرین ویا کسانی را که با تفکرات ویا اندیشه های شان می توانند مشکلات بیکاری ویا مشکلات وگرفتاری های شهر را با تفکرات واندیشه های شان رفع نمایند. بیشتر بهائ می دانند .حتی اگر دادن وام ویا زمین ویا مکان باشد. .زیرا امروزه رمز ترقی وپیشرفت کشورها.بها دادن به اسطوره ها ونابغه ها وکار افرین می باشد. واگر هم امروز مرز ها را به روی این افراد باز کرده اند بخاطر همین است .زیرا افراد باهوش و کاری سعی می نمایند به جای بروند تا نیرو وتوانایی وقدرت های درونی خودشان را بیرون بریزند.
که شهامت خارج شدن ورفتن به سمت کشورهای دیگر هم یک نوع از نشانه افراد نابغه ها واسطوره ها می باشد…

پاسخ