سیمای شهر انزلی در معرض تهدید

  • 5 سال پیش
  • ۱۱ ديدگاه

hamshahri

سیمای شهر نشان از هویت شهر و مردمش دارد.با افزایش بلندای ساختمان ها و ترافیک خیابان ها و مشغله آدم ها نیاز به آرامش و زیبایی در شهرها به ویژه در اماکن عمومی بیش از پیش احساس می شود. در این بین تلاش به منظور بهبود منظر شهر نه تنها موجب زیبایی بصری آن می شود بلکه بر سلامت روان ساکنانش نیز تاثیری شگرف بر جای می نهد. سیمای هر شهر راوی فرهنگ و اصالت و هویت ساکنان آن شهر است.اما متاسفانه گاه شاهدیم علاوه بر این که اهتمام لازم به منظور بهبود سیمای شهر وجود ندارد ،گام هایی نیز در راستای تخریب آن برداشته می شود.

نصب پرده و بنردر برخی شهرهای استان گیلان معضلی است که رو به افزایش نهاده است و البته بندر انزلی نیز در این میان نه تنها مستثنی نیست بلکه پیشرو نیز می باشد. پارچه نوشته های مشکی که به منظور تسلیت به خانواده مرحوم بر سر در و دیوار منزل متوفی نصب می شود مدت زمان نسبتا طولانی است که رایج است. شاید آویختن یک پرچم مشکی بر سر در خانه ای به نشانه عزادار بودن اهالی آن خانه رسم بدی نباشد اما زمانی که همه اقوام و آشنایان برای تقدیم پارچه نوشته های عرض تسلیت از یکدیگر پیشی گیرند و خانواده مرحوم نگران باشند نکند به کسی بربخورد بابت این مسئله که پرده تقدیمی اش نصب نشود ناچارا نه تنها حصارهای خانه مرحوم بلکه همه دیوارها ی یک کوچه پوشیده می شود از پرده های مشکی ؛آن هم در شهری که باران گاه و بیگاه باریدن می گیرد و دور از ذهن نیست که دیوارهای خانه های همسایه نیز آغشته به رنگ مشکی پارچه های خیس شود. و این نه تنها زیر پا نهادن حقوق همسایگان را موجب می شود بلکه در منظر شهر نیز تاثیری به سزا دارد. البته همیشه رنگ این پارچه نوشته ها مشکی نیست . عرض زیارت قبول به زائران و عرض تبریک به مناسبت ورود به دانشگاه یا موفقیت در عرصه های مختلف و کسب رتبه و مدال همچنین تقدیر و تشکر به بهانه های مختلف از دیگر مواردیست که توسط ارادتمندان بر پارچه های زرد وسفید و صورتی وسبز نقش می بندد و آویخته می شود در شهر. گاه این مسئله فراتر هم می رود یعنی علاوه بر ارادتمندان بستگان درجه یک نیز هر کدام با جملاتی نظیر دختر نازنینم ، فرزند عزیزم،برادر مهربانم … مکنونات قلبی شان را نسبت به پاره تنشان بصورت مکتوب بر پارچه نوشته ها ابراز نموده و دیگران را نیز از این اظهار مهر مطلع می سازند.

محل نصب این پرده ها بسته به نوع پیام و مخاطب پیام متفاوت است. رییس شدن برخی و کسب موفقیت برخی دیگر و… معمولا در محل نصب پرده دخیل است. آویختن پارچه نوشته ها از سوی مردم و بعضی ادارات و نهادها اخیرا در شهر انزلی آنچنان گسترش یافته که کافیست وقتی صبح گاهان پا از منزل بیرون می نهید سرتان را بلند کرده تا این پرده ها را ببینید ،آن وقت از آخرین اطلاعات روز می توانید با خبر شوید بی آنکه سری به روزنامه ها و سایت های خبری بزنید. مثلا هفته فلان است و فلان جوان دکترا گرفته و نتایج مسابقات بادی بیلدینگ چه شده و چه نمایشگاهی برپاست و کدام مسئول رفته و چه کسی جایگزین شده ، وچه قرار است افتتاح شود و کدام پزشک عمومی در آزمون تخصص پذیرفته شده و کدام کوچه پس از چند سال پیگیری ساکنان آسفالت شده است.

و البته گاه بعضی پارچه نوشته ها موجبات تعجب خوانندگان را نیز فراهم می آورد. مثلا چند سال پیش گروهی کارگر زحمتکش پس از دریافت دستمزد مراتب تشکر وقدر دانی شان را بر پرده ای نوشته و بر میدان اصلی شهر نصب نموده بودند.

در این میان بنرها نیز حکایت دیگری هستند که در حاشیه خیابان ها بر داربست های آهنی نصب می شوند و هم عبور و مرور را بر عابران دشوار می سازنند و هم منظر شهر را به هم می ریزند. تصویر مرحومی که در ابعاد بزرگ به مناسبت سومین سال درگذشتش به مردم لبخند می زند ،اسامی شاگردان ممتاز فلان دبیرستان و تشکر از بهمان مربی بر بنرها نقش می بندند و بی محابا فضای عمومی شهر را اشغال می کنند.وقتی بنرتبلیغاتی یک نامزد شورای شهر پس از گذشت سه ماه از انتخابات هنوز درمیدان اصلی شهر بر فراز ساختمانی فرسوده رویت می شود نشان از بی تفاوتی مردم و مسئولان نسبت به منظر شهر است.

در شهری چون انزلی که از لحاظ جغرافیایی گسترش طولی دارد و خیابان اصلی شهر خیابانی کم عرض و طولانی است ،حفظ زیبایی این خیابان از اهمیتی خاص برخوردار است.متاسفانه نصب انواع پرده های رنگارنگ بر فراز چنین خیابانی چهره شهر را به شدت تخریب می کند. این روزها گویا مردم از یاد برده اند که با درج آگهی در مطبوعات محلی ،ارسال کارت ، سبد گل، پیامک و برقراری تماس تلفنی و تدارک یک دیدار هم می توان تبریک و تسلیت گفت بی آن که بر منظر شهر لطمه وارد کرد. انزلی شهری گردشگر پذیر است ؛به کرات شاهد بوده ایم که مسافران از نصب این همه پرده و بنر در شهر اظهار تعجب می نمایند. ظریفی می گفت:ترسم از این است که روزی چنان باد بدمد بر این پرده ها که شهرم چون قایقی بادبانی در دل دریا روان شود.

تهیه مطلب: خانم مریم ساحلی

*این مطلب ۷مهر در روزنامه همشهری- ضمیمه گیلان منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

ریحانه

۲۸ مهر ۱۳۹۲

مثل همیشه مطالب خانم ساحلی عالیه، واقعا چه لزومی داره برای هر مناسبتی پارچه و بنر نسب کنن؟ ولی در یک مورد با خانم ساحلی موافق نیستم و اونم اینکه وقتی یکی قهرمان میشه و افتخار آفرینی می کنه انتظار داره دیده بشه و زدن بنر برای قهرمانای شهرمون به نظر من ایراد نداره.
راستی این ایراد اول باید در شهرداری انزلی برطرف بشه که برای هر مناسبتی از اینور خیابون به اونورش پل پارچه ای می زنن.

پاسخ

Anzali Free Zone

۲۸ مهر ۱۳۹۲

متاسفانه این رسم و رسومه و جز با فرهنگ سازی حذف شدنی نیست، خود مردم نقش زیادی در زیبا سازی شهرشون دارن و واحد فرهنگی شهرداری وظیفه داره با بهره گیری از هنرمندان انزلی به واسطه کارهای کم خرج سعی در ارتقاء سطح فرهنگی و مشارکت مردم داشته باشه. ضمن اینکه میشه یه سری قوانین وضع کرد که کسی تنها روی دیوار خونه ش میتونه پارچه نوشته نصب کنه و بین دو درخت و در مسیر اصلی و میادین نیاز به کسب مجوز از شهرداری داشته باشه.

پاسخ

3eyedAli

3eyed Ali

۲۸ مهر ۱۳۹۲

چند سال پیش به انزلی لقب شهر پرده ها رو داده بودن

پاسخ

محراب

محراب

۲۸ مهر ۱۳۹۲

به نظر من شهرداری باید پا پیش بزاره.مخصوصا حالا که شهردار جدید هم تشریف آوردن

پاسخ

khadije

۲۸ مهر ۱۳۹۲

شهردار جدید که تو صحبتاش انزلی رو مدینه فاضله فرض کردن حالا ببینیم چطور این مشکلات پیش پا افتاده رو حل می کنن

پاسخ

جاوید

۲۸ مهر ۱۳۹۲

مدینه فاضله که دیگه نیاز نداره مشکلاتش حل بشه!! :-D احتمالا اینو گفته که بعداً ایرادی بهش وارد نشه که نتونسته کاری بکنه :-D

پاسخ

هوشمند عباسی

۲۸ مهر ۱۳۹۲

بدون شرح (شاید هم با شرح)!

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ مهر ۳۰ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۲۴:

دوست و برادر بزرگتر و قدیمی ما آقای عباسی ، ممنون که به این پست سر زدید و نظری پُر مفهوم گذاشتید ، همیشه منتظر نظرات شما هستیم

هوشمند عباسی پاسخ در تاريخ آبان ۱ام, ۱۳۹۲ ۰۰:۵۳:

درود بر شما. نظر لطفتونه آبای.

امیر یوسف پور پاسخ در تاريخ آبان ۹ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۱۰:

هوشمند جان، یه بنر هم برای تقدیر و تشکر از داداشت درست کن :)

جاوید

۲۸ مهر ۱۳۹۲

عالی بود برادر آقای هوشمند :-D

پاسخ