DSC05646

خلق ارزش اقتصادی لازمه جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی در منطقه آزاد انزلی برای سرمایه گذاری است از اینرو می طلبد در این زمینه گام های اساسی برداشته شود.

کشورها امروزه براى تامین سرمایه لازم جهت ایجاد زیرساخت هاى اساسى رشد و توسعه اقتصادى، کسب فناورى هاى نوین، ایجاد اشتغال و مواردى از این قبیل ناگزیر از برنامه ریزى براى جلب و جذب سرمایه هاى داخلى و خارجى هستند. ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادى یکى از مهمترین راهکارهاى کشورهاى مختلف دنیا در چند دهه اخیر براى دستیابی به این مهم بوده است.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در این زمینه می گوید: مناطق آزاد تجاری – صنعتی از کلیدهای اصلی رونق صادرات و واردات هستند.

رضا مسرور افزود: معافیت مالیاتی یکی از ظرفیت های قانونی مناطق آزاد برای جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است.

وی همچنین اظهارداشت: یکی از مسائل و مشکلاتی که از حدود یک سال قبل مسئولان منطقه آزاد انزلی با آن مواجه بودند بحث معافیت های مالیاتی و اجرای این مهم بود.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی گفت: خوشبختانه با تعامل سازمان امور مالیاتی استان گیلان هم اکنون در بخش معافیت مالیات بر درآمد بطور کلی مشکلات رفع شده است و تمامی فعالان اقتصادی از این مزیت قانونی استفاده می کنند.

وی در ادامه از رفع ابهامات در بخش معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز اشاره کرد و افزود: کالاهایی که از داخل و خارج کشور  وارد منطقه آزاد می شود  طبق معمول از معافیت بر ارزش افزوده می توانند استفاده کنند.

مسرور راه اندازی تالار بورس در منطقه آزاد انزلی را در راستای رونق فضای کسب و کار  اقتصادی دانست و  اظهارداشت: این بورس کالا  نخستین بورس کالا ی مناطق آزاد کشور محسوب می شود.

وی اذعان داشت:  بورس کالای کیش فقط رینگ صادراتی است ولی در بورس کالای منطقه آزاد انزلی همه نوع کالا را می توان داد و ستد کرد.

تبدیل بندر انزلی به مرکز  هاب داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای سی آی اس

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی گفت: با توجه به اینکه گیلان یک استان کشاورزی است و خیلی از کالاهای دیگر مثل آهن، فولاد  و غیره از انزلی وارد کشور می شود  تمامی این کالاها را می توان در این بورس داد و ستد کرد.

وی بر ضرورت تبدیل انزلی به مرکز   هاب داد و ستد کالاهای استراتژیک کشورهای سی آی اس  تاکید کرد و  افزود:  این مهم از سیاست های راهبردی منطقه آزاد انزلی است.

مسرور اذعان داشت: با توجه به ظرفیت های که این منطقه دارد  پازل هایی همچون بورس کالا، کریدور  و زیر ساخت ها باید در کنار هم قرار گیرند تا همگان شاهد رونق اقتصادی در سطح استان و کشور باشند.

وی تاکید کرد: تالار بورس می تواند زمینه ساز همکاری بازرگانی بین ایران و کشورهای سی آی اس و قفقاز  باشد.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی  گفت: طبق قانون یک سرمایه گذار خارجی و یک بازرگان کشورهای سی آی اس و یا سایر کشورها  می تواند در تالار بورس منطقه آزاد انزلی داد و ستد کالا را انجام دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه کشور ایران با ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان و بیلو روس پروتکل همکاری دارد درصدد هستیم بورس انزلی با بورس این کشورها لینک شود.

مسرور تصریح کرد:  با تحقق این مهم طبق قانون معاملات ارزی امکان پذیر  خواهد شد و این یک مزیت اساسی است.

وی در پاسخ به این پرسش که منطقه آزاد انزلی تاکنون چقدر در شتاب گرفتن  روند توسعه استان گیلان موثر بوده است، بیان داشت: در حال حاضر سرمایه گذاری هایی در بخش های صنعتی و غیر صنعتی در منطقه آزاد انزلی انجام گرفته یا در حال انجام است.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی گفت: برای شتاب دهی این روند باید توسعه و تقویت زیر ساخت های منطقه آزاد به شدت مورد توجه باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه پایه و اساس تشکیل مناطق آزاد ایجاد درآمد ارزی برای کشور است، افزود: با توسعه زیر ساخت های ریلی، بندری و حتی شفاف سازی قوانین نقش منطقه آزاد انزلی در توسعه اقتصادی کشور به ویژه گیلان بارزتر می شود.

مسرور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه  در حال حاضر سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این منطقه چقدر استقبال می کنند، اظهارداشت: خوشبختانه در یک ساله اخیر  یکی از عواملی که سرمایه گذاران خیلی توجه دارند بحث همگرایی در  توسعه روابط خارجی است.

وی اذعان داشت: خلق ارزش لازمه جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی در منطقه آزاد انزلی برای سرمایه گذاری  است.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی گفت: مناطق آزاد در کنار مزیت های قانونی باید در زمینه خلق ارزش گام های اساسی بردارند.

خلق ارزش با هدف ایجاد مزیت نسبی برای سرمایه گذار است

وی همچنین یکی از فعالیت های منطقه آزاد انزلی را تردد خودرو با پلاک این منطقه  عنوان کرد و افزود: تردد خودرو با پلاک مناطق آزاد یک مصوبه قانونی است.

مسرور اظهارداشت: شعاع تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد انزلی در شرق گیلان تا انتهای چابکسر و ابتدای رامسر در استان مازندران افزایش یافته است.

وی از الحاق فرودگاه سردارجنگل رشت به منطقه آزاد  انزلی اشاره کرد و تصریح کرد: با این الحاق محدوده تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد به سمت جنوب استان گیلان تا لوشان میسر می شد.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی گفت: با توجه به ایرادی که اداره تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی به مصوبه هیئت دولت گرفت مبنی بر اینکه الحاق مزبور جزء اختیارات دولت نیست بنابراین فرودگاه رشت از مدار منطقه آزاد انزلی حذف شد.

وی افزود: برای الحاق مجدد فرودگاه رشت به منطقه آزاد انزلی دولت باید لایحه  تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

مسرور اذعان داشت: در صورتیکه  فرودگاه رشت در مدار منطقه آزاد قرار گیرد  تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد  انزلی تا لوشان میسر خواهد شد.

وی در خصوص توضیح این نکته که سراسر استان گیلان جزء محدوده تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی قرار گیرد، افزود: در کارگروه تخصصی هیئت دولت با دفاعی که در این زمینه صورت گرفت موضوع مزبور مصوب ولی به هیئت دولت انتقال داده نشد به دلیل اینکه احتمال ایراد گرفتن از سوی اداره تطبیق قوانین مجلس  شورای اسلامی وجود داشت.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در زمینه اجرای معافیت عوارض ورود ناوگان عمومی در این منطقه اشاره کرد و اذعان داشت: معافیت عوارض ورود ناوگان عمومی یک ظرفیت خوبی برای نوسازی خودروها و همچنین ارتقای رفاه حال شهروندان است.

وی تاکید کرد: شهرداری ها باید از این ظرفیت به نحو مطلوب بهره گیری کنند.

مسرور  در ادامه تجارت چمدانی یا کالای همراه مسافر  را یکی از مطالبات مهم مردم استان گیلان از منطقه آزاد انزلی دانست و گفت: منطقه آزاد انزلی موفق به اخذ مجوز از گمرک ایران برای عملیاتی کردن کامل این طرح شده است.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هدف اصلی از راه اندازی مناطق آزاد در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ایجاد اشتغال، توسعه صادرات، جذب و تشویق سرمایه‌ های خارجی، ایجاد درآمد ارزی، انتقال تکنولوژی و غیره است.

حسن خسته بند افزود: این مناطق با ایجاد مشوق ها و معافیت های متنوع سعی دارند که سرمایه گذاری خارجی را جذب و آن را در تولید کالاهای صادراتی مورد استفاده قرار دهند.

وی  همچنین اظهارداشت: با صادرات این کالاها کشور از آثار و مزایای مثبت صادرات و تجارت همچون ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی، توسعه منطقه ای و غیره برخوردار خواهد شد.

کارآفرینی عاملی مهم در دستیابی مناطق آزاد تجاری به هدف توسعه صادرات

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای دنیا با راهکارهای متنوعی همچون تسهیل ورود و خروج کالا، اعمال معافیت های گمرکی و یا ایجاد مناطق آزاد تجاری سعی در تامین نیازهای خود و تداوم رشد و توسعه پایدار دارند که به نظر می رسد کارآفرینی زمانی که بستر مناسبی همچون حضور در مناطق آزاد تجاری می یابد دریچه ای به جهان خارج ایجاد و توسعه منطقه ای را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس کارآفرینی را می توان عاملی مهم و تاثیرگذار در دستیابی مناطق آزاد تجاری به هدف افزایش و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، انتقال تکنولوژی، افزایش درآمدهای عمومی، افزایش توریسم و در نهایت ارتقای جایگاه اقتصادی کشورها ذکر کرد.

رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی گیلان هم تبلیغ مزایای قانونی و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی را مهمترین ضرورت دانست و به خبرنگار مهر گفت: این منطقه دروازه ورود سرمایه گذار خارجی به شمال ایران است.

منصور مولایی پور وجود منطقه آزاد انزلی را نقطه قوت استان در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی عنوان کرد و افزود: ظرفیت های این منطقه و برخورداری از مزایای قانونی متعدد در شمال کشور از جمله مزیت های استان برای حضور سرمایه گذاران خارجی است.

وی همچنین با بیان اینکه معرفی توانمندی های مزبور به سرمایه گذاران خارجی مهمترین اولویت کاری است، اظهارداشت: جذب سرمایه گذار خارجی موجب توسعه دانش فنی، ایجاد اشتغال مولد و افزایش بهره وری ظرفیت های ترانزیتی، صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان می شود و در این میان منطقه آزاد انزلی از جایگاه ویژه ای برخودار است.

رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی گیلان گفت: منطقه آزاد انزلی از وجود قوانینی مطابق با سازمان جهانی تجارت (WTO) و متناسب با قوانین بین المللی حمایت از سرمایه گذاران خارجی برخوردار است که باید از این مزیت، بهره مند شد.

وی در ادامه خواستار همکاری بیشتر نهادهای استانی برای تسریع در خدمت رسانی به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شد و افزود:  این منطقه مهمترین کانون اقتصادی استان برای معرفی و فعالیت سرمایه گذاران خارجی است.

توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری در بخش ها و فعالیت های مختلف اقتصادی است بدون سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی و روبنایی نمی توان انتظار گسترش، اشتغال، تولید و رفاه اقتصادی را داشت بنابراین یکی از راه های مفید و مناسب بدین منظور ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی است.

 منطقه آزاد انزلی با داشتن ظرفیت های تجاری، صنعتی و گردشگری همچون نگینی درخشان بر تارک نوار سبز ساحلی شمال کشور می درخشد بنابراین می طلبد از این ظرفیت در راستای رونق اقتصادی، اشتغال و ارزش افزوده و غیره بهره برداری اصولی انجام شود./ خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۲۴ مهر ۱۳۹۳

مسرور اذعان داشت: در صورتیکه فرودگاه رشت در مدار منطقه آزاد قرار گیرد تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد انزلی تا لوشان میسر خواهد شد.
اولاً چرا قفلی رو فرودگاه
دوماً پیدا کنید رابطه ؟؟ با ؟؟
ضمناً به مردم اون شهرهایی مجوز تردد با ماشین های پلاک انزلی بهشون داده شده حالی کنید،محدوده تردد ماشین پلاک انزلی به معنی منطقه ازاد شدن اون شهر نیست
آقا ما یه همکار تالش داریم (که البته خودش دوس داره بقیه فک کنن بچه تهرانه) اصرار داره تالش منطقه ازاد شده.چرا؟چون الان چند ماهه ماشین پلاک منطقه؟؟ تو تالش میتونه تردد که.مثلهمون قضیه ای که فرماندار رودبار گفت رودبار هم قراره منطقه ازاد بشه؟ :-D

پاسخ

sinaclub پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۱۳:

:-D

مریم2

مریم2 پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۳۷:

آره راست میگن ایشون
من هم یه دوستی دارم اهل رودسره بعد الان اونجا ماشینهای منطقه آزاد میبینه هی میگه رودسر هم منطقه آزاد شده من یه ساعت هر دفعه دارم باهاش سر وکله میزنم میگم چه ربطی داره آخه الان خود انزلی منطقه آزاد نیست چه برسه به رودسر اونجا فقط ماشین میتونه تردد کنه میگه آره دیگه میگم که تازه منطقه آزاد شده!!! :-D

majid پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۳۳:

دقیقاً.یکی از دوستان هم تو همین سایت گفته بود که یه اگهی دیده با عنوان “فروش ویلا در منطقه ازاد چمخاله”
ارزو بر غیر انزلیچیا عیب نیست :-D
از صدقه سر شهر ما شما هم به نون و نوایی رسیدین و پز میدین. خدا رو شکر.ما نخاستیم.شیمی شین :eek:

علی گنبد طلا

۲۴ مهر ۱۳۹۳

واقعا منفعتی نصیب مردم انزلی هم میشه ؟خدا وکیلی ؟

پاسخ

علی گنبد طلا پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۲۴:

ماکه ندیدیم