در شماره قبل سکان ( اینجا ) کانون هواداران یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر « مدیریت ارتباط با هوادار » در باشگاه های فوتبال معرفی شد. همچنین به طور مشخص در مورد باشگاه ملوان نوشتیم:
” باشگاه ملوان با وجود برخورداری از یکی از قدیمی ترین تشکل های هواداری در کشور هیچگاه به شکل جدی و قانونمند درصدد تشکیل کانون هواداران – به شکل غیر فرمالیته – بر نیامده و با وجود برداشتن قدمهای عملی از جانب گروه های مختلف هواداران در پنج سال گذشته و در زمان مدیریتهای مختلف ؛ تاسیس کانون هواداران از حد شعار و معرفی بعضی افراد شناخته شده و محترم به عنوان رییس یا رییس افتخاری کانون هواداران فراتر نرفته است. ”
در این شماره از سکان به مروری بر تلاش های صورت گرفته در جهت راه اندازی و فعالیت تشکل های هواداری در ملوان خواهیم پرداخت.

از همان بدو تاسیس باشگاه ملوان، این باشگاه بنا بر ماهیت آماتور و بومی خود ارتباط تنگاتنگی با هواداران خود داشت. نتایج خوب و حضور موفق و قدرتمند ملوان در لیگ تخت جمشید نیز سبب شد این تیم ریشه دار به سرعت هواداران بسیاری را نه تنها در استان بلکه در کل خطه شمال جذب کند.
اما از آنجا که حضور در تمرینات و مسابقات زمان زیادی از بازیکنان و کادر ملوان را به خود اختصاص می داد و فرصت امرار معاش تمام وقت را از آنان می گرفت پس از مدتی بهمن خان صالح نیا – که نقش اول و آخر را در تصمیم گیری های مربوط به باشگاه داشت – با شناسایی و بکارگیری هواداران عاشقی چون سیروس ولستانی و با تقسیم شهر به مناطق مختلف و سپردن هر منطقه به یک فرد معتمد، شبکه ای از ارتباط هواداران را با تیم ملوان جهت دریافت کمکهای مادی و غیر مادی آنان بنیان نهاد و بدین ترتیب تشکل هواداری در ملوان با عنوان « انجمن دوستداران تیم فوتبال ملوان بندرانزلی » شروع به کار کرد.
کارتهای عضویت این انجمن به جا مانده از آن دوران نشان می دهد ملوان در آن زمان از حمایت تعداد زیادی از هواداران از شهرهای دیگر استان همچون رشت، صومعه سرا، فومن، لنگرود و … نیز برخوردار بوده است.
این تشکل علاوه بر دریافت کمکهای مردمی، وظیفه هماهنگی اعزام هوادار به مسابقات خارج از خانه ( بوسیله اتوموبیلهای شخصی هواداران داوطلب ) را نیز بر عهده داشت. از جمله نکات قابل توجه در فعالیت این انجمن در آن سالها می توان به برگزاری جلسات گفتگو و هم اندیشی اعضای انجمن دوستداران ملوان با بازیکنان و کادر تیم برای تشکر متقابل از حمایتهای هواداران و زحمات بازیکنان و کادر – یکی دو بار در سال – اشاره کرد که در زمان خود اقدامی پیشرو و هوشمندانه تلقی شده و باعث تحکیم هر چه بیشتر پیوندهای میان هواداران با تیم محبوب خود می گردیده است.
با حضور درازمدت بهمن خان در ملوان و چیرگی وی بر همه امور، ملوان سالها از این کانال حمایتهای مردمی – که بعد ها به کانون هوداران ملوان تغییر نام داده بود – بهره برد که افرادی چون شادروان جمشید طلاکار فراتر از عنوان عضو موثر کانون هواداران از آن زمان در خاطره ها باقی مانده اند. اما به مرور زمان و با افزایش دستمزدها و هزینه های فوتبال که با مشکلات اقتصادی در جامعه نیز توام شده بود کمکهای مردمی جوابگوی نیازهای مادی بازیکنان نبود و بدین ترتیب فعالیتهای کانون که عملکردی عمدتاً اقتصادی داشت، رو به افول رفت.
با تغییر نسل در ملوان و حضور محمد احمدزاده جوان بر روی نیمکت، وی اقدام به احیای کانون هواداران ملوان با همان سیستم قبلی ( شناسایی هواداران معتبر و معتمد توسط سرمربی ) نمود با این تفاوت که در کانون هواداران جدید از تمرکز بر کمکهای اقتصادی مردمی کاسته شده و بر همفکری ، مشورت و ارتباط با مردم و هواداران تاکید شده بود. از اعضای کانون هواداران در این دوره می توان به آقایان غلامی، شاهین، ببری، ستوده فر، ایران پرستی و … اشاره کرد. اما متاسفانه این تشکل هواداری نیز عمر چندانی نداشت و تغییر دوباره در نیمکت ملوان باعث کمرنگ شدن فعالیتهای این کانون گردید.
بطور خلاصه می توان گفت تا قبل از شروع لیگ حرفه ای در ایران، نیروی دریایی علیرغم در اختیار داشتن امتیاز باشگاه علاقمند به دخالت در بسیاری از تصمیم گیری ها از جمله تاسیس تشکل های هواداری نبود و کانون هواداران به عنوان تشکلی غیر رسمی زیر نظر سرمربی باشگاه فعالیت می نمود.
با شروع لیگ حرفه ای ایران و الزامات فدراسیون برای باشگاه ها در ارائه چارت و ساختار اداری – و تاسیس کانون هواداران به عنوان یکی از زیرمجموعه های باشگاه – باشگاه ملوان نیز به مانند بسیاری از باشگاه های به ظاهر حرفه ای کشور تا به امروز زیر بار تاسیس کانون هواداران به شکل واقعی نرفته است و هر از چند گاهی شخصی را به عنوان رییس کانون هواداران باشگاه به مراجع ذیربط معرفی می نماید.

عدم تاسیس کانون هواداران به شکل واقعی در باشگاه های فوتبال کشور دارای دلایل متعددی است که فقدان یا ضعف نیروی انسانی مجرب و آموزش دیده و هراس از ایجاد یک جریان موازی قدرتمند و تأثیرات و فشارهای هواداران بر روی باشگاه و حاشیه سازی از سوی آنان را می توان به عنوان مهمترین دلایل آن نام برد.
البته در سالهایی که از شروع لیگ حرفه ای فوتبال کشور می گذرد زمزمه هایی از احیای کانون هواداران در دوره دوم حضور محمد احمدزاده در ملوان ( سال ۸۶ ) به گوش رسید اما به دلیل آنچه وی بعدها مخالفتش با تلاش سیاسیون برای نفوذ به ملوان عنوان کرد به نتیجه نرسید.
در این میان با فراگیر شدن اینترنت و تاسیس وبلاگها و متعاقباً سایتهای هواداری، فضای مجازی محلی برای همفکری، مشورت و هماهنگی های هواداران ملوان شد به گونه ای که سایتهای هواداری در نبود کانون هواداران رسمی باشگاه تا چند سال وظایف کانون هواداران را به دوش کشیدند که از آن جمله می توان به طرح سپیدپوش کردن ورزشگاه تختی در دو بازی نیمه نهایی و نهایی جام حذفی سال ۹۰ اشاره کرد.
با حضور حسین هدایتی و صادق درودگر در ملوان و وعده ای که مدیرعامل وقت برای اصلاح ساختار باشگاه برای رسیدن به استانداردهای AFC داده بود عده ای از هواداران ملوان به محوریت سایت هواداری ملوان کلاب تصمیم به راه اندازی کانون هواداران ملوان گرفتند و مطالعه و بررسی پیرامون کانون هواداری تیمهای فوتبال در ایران بر عهده صاحب این قلم قرار داده شد.
بر حسب مطالعه، غیر از باشگاه هایی که به شکل فرمالیته دارای کانون هواداران بودند ، باشگاه داماش – با الگو برداری از چند باشگاه پرطرفدار – در حدود دو هفته قبل اقدام به تاسیس کانون هواداران به شکل انتصابی از طرف مدیر باشگاه ( مهندس عابدینی ) نموده بود و هر یک از مسوولیت های زیر مجموعه کانون هواداران، به یکی از افراد معتمد آقای مدیر سپرده شده بود . در این میان تنها باشگاه ایرانی صاحب کانون هواداران ثبت شده در ثبت شرکتها و دارای مدیرعامل و هیات مدیره انتخابی با رای اعضا و عضوگیری منظم از میان هواداران ، باشگاه فولاد مبارکه سپاهان نام داشت که با هماهنگی های انجام شده ضمن دیدار و گفتگو با معاون باشگاه و ریاست کانون هواداران سپاهان و برخورداری از تجارب ارزنده آنان، در نهایت با اخذ اساسنامه کانون هواداران این تیم، تلاش برای الگوبرداری از آن اساسنامه و تطبیق آن با شرایط باشگاه ملوان آغاز شد و در نهایت طرح پیشنهادی خدمت مدیرعامل محترم وقت – آقای درودگر – تقدیم گردید. اما با وجود جلسات مکرر حضوری و مذاکرات طولانی با ایشان تاسیس کانون هواداران پیشنهاد شده مورد تایید طرفین قرار نگرفت ( ایشان خواستار حضور تعدادی از مسوولان ذی نفوذ شهر در حلقه اول تصمیم گیری کانون هواداران برای پیشبرد اهداف کانون بودند که مورد قبول این سمت از گفتگو که بر هویت هواداری کانون تاکید می کرد؛ نبود ) با شکست مذاکرات و با علم به اینکه کانون هواداران یک باشگاه قانوناً زیر نظر باشگاه متبوع اداره می شود و نمی تواند بطور مستقل شروع به فعالیت کند تصمیم به استفاده از اسم « انجمن هواداران ملوان » به جای « کانون هواداران ملوان » گرفته شد که این تصمیم نیز با تهدید به شکایت جناب مدیرعامل بعلت استفاده از « نام تجاری ثبت شده ملوان » ناکام ماند.
این اساسنامه یکبار دیگر نیز در دوره حضور آقای محجوب و با تاکید بر هویت هواداری و عدم حضور افراد سیاسی در کانون هواداران به ایشان ارائه شد که با وجود استقبال ابتدایی از ایده تشکیل کانون هواداران برای استفاده از پتانسیل آنان ؛ هیچگاه مورد پیگیری وی قرار نگرفت و ایشان تصمیم گرفتند ارتباط با هواداران را به شکل دیگری پیش ببرند.
از آن زمان تاکنون و در زمان مدیریت فعلی نیز هرچند شاهد تلاشهای دیگری در جهت تاسیس تشکلهای هواداری ملوان با عناوین مختلف بوده ایم اما بعلت عدم تمایل جدی و اراده باشگاه ملوان برای ایجاد یک جریان قدرتمند هواداری، شاهد به ثمر نشستن و ثبت این تلاشها به شکل رسمی و قانونی با فعالیتهای ملموس و موثر که در برگیرنده همه طرفداران و علاقمندان به ملوان باشد؛ نبوده ایم. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی و فراگیری گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی و با افزایش فعالیتهای هواداران در فضای مجازی به شکل پراکنده ، بی ضابطه و گاه بی شناسنامه هرچند به وفور با عناویتی چون کانون هواداران، انجمن دوستداران؛ حامیان، فنز و … برمی خوریم اما متاسفانه تاکنون سازماندهی و استفاده بهینه از پتانسیل هواداران به شکل رسمی توسط باشگاه ملوان صورت نگرفته است و به همین دلیل در موارد بسیاری کنترل حاشیه های بوجود آمده از اختیار باشگاه خارج می شود.
امیدواریم مسوولان و تصمیم گیران ملوان اصلاح ساختار باشگاه و استفاده از افراد متخصص و کاردان در همه امور – از جمله کانون هواداران – را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.

رامبد رشیدی-انزلی کلاب

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

سروش ملت پرست

۲۸ تیر ۱۳۹۶

درود.بسیار شایسته و ارزشمند بود این مقله رامبد عزیز…………………..رکود و در جازنی جامعه انزلی و تیم-باشگاه ملوان کاملا در هم تنیده اند………..هر وقت شاهد یک ساختار مدیریتی تحول گرا در ملوان بودیم که اجرای پروسه بلند مدت رشد وتوسعه ملوان را در تمامی جهات ضمانت کند……………..مطمئنا در دوره زمانه ای به سر می بریم که دعواهای نعمتی-حیدری در سطح انزلی به پایان رسیده و جایش نگرش جمعی و اولویت بخشیدن به انزلی وملوان برای فرد فرد شهروندان ومسئولان اهمیت در عمل و نه در حرف یافته است………………………………………الهی!قوی بندر جاودان باد///////// تو شعر انزلی عشقش عیان باد////////هسه من شووندرم باغ زمانی//////// دفتر کانون هوادان مستقل ملوان سر پل غازیان باد—-با پوزش از طویل بودن وبی وزنی مصراع آخر…………………………………به یاد ملوان وبیژن حسینی:تقویم تاریخ ملوان بندرانزلی:۲۸ تیر ۱۳۷۹ –جام اتحادیه باشگاه های ایران:ملوان بندرانزلی۴بیژن حسینی۱۷،۴۲،۵۵و ۶۶—پرسپولیس زنجان۲…………………………………………۱۳۵۷/۴/۳۰ملوان بندرانزلی۱علی نیاکانی مقدم۳۷—-رستاخیز خرمشهر۰//////////////۱۳۶۸/۴/۳۰آب منطقه ای گیلان۲—ملوان بندرانزلی ۳فرزادسیری۶۵و ۸۴ محمداحمدزاده۷۶……………………………………………………………………………..یاد باد آن روزگاران یاد باد…………………………………..

پاسخ

رامین محمدی

۲۸ تیر ۱۳۹۶

لزوم وجود کانون هواداران فعال و همه جانبه نگر بدون گرایش به تفکرات یمین و یسار!! میتواند به عنوان تکیه گاه و کمک فکری و به عنوان مطالبه گر مشخص با رعایت اصول حقوقی به دور از احساسات هیجانی پیرامون نتایج بازیهای ملوان به عنوان یک اتاق فکر عمل کرده و از حقوق همیشه پایمال شده ملوان دفاع کند به عنوان مثال در همین مسئله و معضل روز ملوان که با آن درگیر شده است به عنوان یک سوال و مطالبه اصلی که چرا مسئولین باشگاه و وکیل حقوقی باشگاه ملوان طرح دعوی بر علیه دبیر کل سابق فدراسیون علیرضا اسدی را در دستور کار خود قرار نمیدهند؟؟ آنهم به دلیل مشخص اهمال وکم کاری وبی مسئولیتی در ابلاغ نامه فیفا به باشگاه ملوان که منجر به تضییع حق یک باشگاه و یک شهر شده است تا اینکه مسببین پیامد سنگین تحمیل بار مالی این غفلت یا احتمال وجود اغراض عمدی برای کسر امتیاز یک تیم مردمی توسط عده ای در فدراسیون که موسوم به پشت پرده های فوتبال ایران میباشد فراهم شود..برخوردهای ریز و درشت تخریبی بر علیه ملوان طی سالهای متمادی گذشته در فدراسیون فوتبال و جامعه رسانه ای ورزشی کشور نشان دستهایی پنهان برای تحمیل ظلم همه جانبه نسبت ملوان دارد …آیا تحمل اینهمه سال سکوت برای ملوان کافی نیست؟؟

پاسخ

sari

۲۸ تیر ۱۳۹۶

ایجاد ننمودن کانون هواداران ویا کانون شهری باعث گردید تلاش وزحمت وجانفشانی صاف نمودن راه نسیب از ما بهتران گردد .نه برای انزلی ویا باشگاه ملوان بلکه… .چون نتوانستیم تا به امروز صاف ونمود را شد .مطالب دوست عزیزمان آقای رامبد رشیدی بسیار کارشناسانه می باشد که در اصل می توان آن را گل نوشته هم نامید . زیرا باخواندن چند قسمت سکان.دل نوشته ویا همه حقایق باشگاه ملوان می باشد ..ایجاد کانون هواداران می باشد ..زیرا باشگاه ملوان بخاطر همیننبود کانون هواداران تا به امروز نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست یابد .در اصل یه جاش همیشه درحال لنگ زدن می باشد .اسطوره داشته پا بر جا وبرقرار بوده .هواداران پشت تیم همیشه بوده وخواهند بود ه با همهناله زدن ها وصحبت مشکلات مالی همیشه یک قدمی قهرمانی بوده ولی سر از لیگ پایین تر در اورده . .ولی هرگز ملوان نتوانست در این نیم قرن به جایگاه واقعی اش که آرزوی چندین ساله هواداران این باشگاه بوده به آن دست یابی داشه باشد ..باشگاهی در حدنام وشخصیت وباشگاهی معتبر .ان هم به دلایل های مختلف. حال یا دوستان یا کم تجربه اند ویا احساس می نمایند اوج گرفتند ملوان جایگاه شان در خطر است .پس بهتر است ملوان هرفصل با مشکلاتدست ساخت تعدادی افراد با آن سروپنجه بزنرد ودر همینحد وحدود باقی بمانند .دوستان هم.جایگاه شان در خطر نباشد وحق حقوق خودشان را هم به نوعی حفظ نمایند .ویا اینکه دوستان.بجای سربلندی نام باشگاهملوان به فکر سربلندی نام خودشان هستند .تلاش می نمایند . از شیوه ویا روشی استفاده نمایند . که فقط به به . چه چه . فلانی اینکار را کرده ویا فلان شخص آن کا را کرده..نام وآوازه های شان را بر سر زبانها بندازند . ویا برای خودشان تبلیغات شغلی نمایند.
.وگرنه باشگاهی با این همه سابقه .با این همه اسطوره با این هم عشق وبا این همه هوادار .اوضاع اینچنینی را باید در خواب می دید .زیرا همه ابزار برای سربلندی آماده ومحیا .ولی همیشه یقه اش باشگاه ملوان رامشکلات .ریز ودرشت چسبیده هرگز رهای اش هم نمی نماید .
زیرا همانطور که این دوست مان به آن اشاره نمودنند .مشکل اصلی جلوگیری نمودن ویا تشکیل ندادن کانون هواداران می باشد . زیرا رمز موفقیت باشگاه ملوان همان ایجاد نمودن کانون هواداران می باشد..همانطور که قبل در پایین بعضی از مطالب های دیگر اشاره نمودم . اگر کانون هواداری باشگاه ملوان درست برنامه ریزی ویااصولی برنامه ریزی گردد . می توان از این حرکت در پیشرفت وطرقی شهری هم سود برد.
زیرا ایجادنمودن چنین کانونی .باعث می شود .با تفکرات بیشتر با ایده های بیشتر با نظرات بیشتر با فکر های بیشتر وبا افراد بیشتر وحمایت های بیشتر . روبرو شود .که خود یک نعمت بزرگ به حساب می آید .چون از میان افراد..همانطور که در یک تیم از میان بازیکنان اسطوره پیدا می شود .همانطور هم می توان.اسطوره و یا افراد با تجربه با فکر را هم کشف نمود. .با دستجین نمودن چنین افرادی می توان. راه را برای باشگاه ملوان هوار نمود..زیرا موفقیت زمانی آشکار می گردد که بتوان.به ایده ویا نظریه ای بزرگی دست یابی داشته باشیم. واز همه مهمتر با ایجاد کانون ارتباط بین مسئولین باشگاه هوادار وبازیکن باهمدیگر نزدیکتر می گردد.ارتباط بین افرادواقعی وعاشق باشگاه.زیرا می توانند از طریق ایجاد سایت ویا به طریق های مختلف باهمدیگر تبادل فکری داشته باشند واز این طریق مشکلات را رفع نمایند.
مثال مدتی پیش صحبت ازحمایت مالی منطقه آزاد از باشگاه ملوان مشاهده نمودیم. ولی بعد ازچندلحظه اشخاص سودجو واردجزئیات شدند . اگر باشگاه ملوان چنین کانونی قبلا ایجاد می نمود هرگز کسی به خود چنین جرائی نمی داد واردچنین مسائلی شود.ویا هرگز مسائلی .قبل ازاینکه به واقعیت تبدیل گردد.اینقدر سریع . بر سر زبانها نمی افتاد .تامشکلی ایجاد گردد.زیرا حرکتها با گروه مشورت . کم کم به تحریر ویاچاپ ویاپخش وتوضیح می گردید.
از همه مهمتر اگر کانون هواداران قبلا ایجاد می شد .باشگاه ملوان به همین سادگی به دسته پایین تر سقوط می کرد . ویادر یک قدیمی لیگ برتری شدن باشی .بخاطر مشکل چند در صدی یکفصل هماز لیگ برتر دور باشی.
نکاتی که من در باره کانون هواداران به آن اشاره نمودم.به اندازهارزن هم نمی باشد .زیرا هر یکاز شما عزیزان به تنهایی می تواندچندین نکات مثبت را اشاره نماییید که باری از مشکلات ملوان را به اندک برساند
چرادوستان.از ایجاد نمودن.کانون هواداران .خود داری می نمایند . چرا تلاش نمی کنند پلی بین هوادار ومسئول بازیکن ایجاد نمایند .پلی که تنها راه دست یافتن جایگاه واقعی باشگاه ملوان می باشد..

پاسخ

SARI

۲۸ تیر ۱۳۹۶

مدتی پیش از صحبت حمایت مالی منطقه آزاد انزلی از باشگاه ملوان بود . آیا زارت پورت تعداد افراد انگشت شمارکم بین ووو …..باشگاه ملوان در تعقییر دادن قانونگذاری این حمایت مالی که امروز باشگاه ملوان نیاز اساسی به این حمایت دارد .تاثیر گذار بود. اگر تاثیر گذار بود که باید افسوس خورد .ویا اگر تاثیر گذار نیست چرا نمی توانند مشکل یک باشگاه را که تنها دلخوشی هواداران فراوانی است که عشق تعصب خود را اینگونه ابراز می نمایند نمی توانند چنین مشکلی را رفع نمایند.کجای کار در حال لنگیدن است مسئولین باشگاه ملوان ویا مسئولین شهری زمانی که امروزه صحبت از کسر ۶ امتیاز می باشد . حال که منطقه آزاد نیمی از راه پیشرفت وطرقی طی نموده ان هم از صدقه سر گمرک وشیلات وبندر ونام بندر انزلی . حق خود را نمی تواند وصول نماید یعنی حمایت مالی باشگاه ملوان ویا انزلی اصلا جزء ای از منطقه آزاد هست ویا نه ..حال چگونه می تواند .بعد از جا افتادن کامل منطقه آزاد سالهای … که چیزی از هویت انزلی که فعلا اینگونه در حال سپری شدن می باشد چیزی باقی نخواهد ماند یعنی خشک شدن تالاب وهمچنین خشک شدن رودخانه ودهنه بندر ووهمچنین رودخانه شنبه بازار وجمع شدن بازار های انزلی مثل خیابان سپه که روز به روز افت اش بیشتر می شود . ویا ساخت وساز های به روز مثل ساحل وهتل وووو در محدوده در همان منطقه محدود شده . که نه از تالاب صحبتی است نه از جزیره ویا ساحل وغیره که همین چند قلم .هویت انزلی را نشان می دهد . و چیزی از آنها باقی نخواهد ماند .می توان از حق حقوق ساکنین این شهر از منطقه ازاد طلب نمود.
همانطور که دوست عزیزمان آقای رامبد رشیدی در مطالب سکان به ایجاد نمودن کانون هواداران باشگاه .اشاره نمودنند .
ایجاد نمودن چنین کانونی برای پیشرفت وطرقی شهر هم نیاز داریم تا بتوانیم از این طریق با حمایت همدیگر وپشت همدیگر بودن ویا پشت مسئولین واقعی ویا حتی در صورتی که مسئولین منطقه ازاد .هم بهفکر انزلی وحومه انزلی هستند .حمایت گستردهای از رسیدن به حق حقوق خود تشکیل دهند ..زیرا ساکنین این استان .بخصوص ساکنین این شهر وحومه حق شان بیشتر از این حرفهاست.

پاسخ