زمانی نه چندان دور انزلی را با داشتن فیلمسازانی چون زنده یاد حامد خسروی، رضا بهرامی نژاد، کورش فرزانگان و دیگر هنرمندان این عرصه، هالیوود فیلم کوتاه می نامیدند اما در یک دهه گذشته سینمای کوتاه انزلی رو به افول گذاشت و دیگر شاهد ساخت فیلمهای مطرحی توسط سینماگران این شهر نبودیم
انجمن سینمای جوانان انزلی برای گشودن پنجره ای نو به سوی جهان وسیع فیلم کوتاه با همکاری ایسفا منتخبی از برترین فیلم های کوتاه دو سال اخیر سینمای ایران را به نمایش گذاشت.
نمایش این فیلم ها با حضور طوفان نهان قدرتی نماینده ایسفا و عضو هیات انتخاب پنج دوره جشن خانه سینما و همچنین علی ارکیان از کارگردان های مطرح فیلم کوتاه و جلسات پرسش و پاسخ همراه بود.
در این سه روز ۲۳ فیلم کوتاه از فیلمسازان خوب کشورمان در سالن ارشاد انزلی به نمایش در آمد .
فیلم هایی همچون کودکان ابری از رضا فهیمی ، بچه وقتی بچه بود از اناهیتا قزوینی زاده ، دوئت از نوید دانش و غیره که هر کدام علاوه بر لذت تماشا و انتقال مفاهیم مد نظر سازندگان به مخاطبان ، مانند کلاس درسی برای علاقمندان به ساخت فیلم کوتاه بود .
*غبار ذهنهایمان را بزداییم
طوفان نهان قدرتی فیلمساز مطرح اهل انزلی و نماینده ایسفا در گفتمان جنبی نمایش فیلم گفت : فیلم کوتاه یک تولید جدی است و اکنون حتی بازیگران مطرح سینما از بازی در چنین فیلم هایی استقبال می کنند .
وی با اشاره به این که انزلی زمانی صادر کننده فیلمسازان برجسته ایران بود و نسلی از فیلمسازان این شهر امضایشان در سینمای مملکت دیده می شود از به صدا در آمدن زنگ خطر فیلم کوتاه در این شهر سخن گفت .
این عضو هیات انتخاب جشن خانه سینما افزود: نیت ما از برگزاری این دوره نشان دادن استانداردهای موجود در ساخت فیلم کوتاه و بالا بردن سطح فیلمسازان شهرستان و اموزش غیرمستقیم چگونگی ساخت یک فیلم خوب بود.
نهان قدرتی با انتقاد از رفتارهای تک محوری خاطرنشان کرد : باید گرد و غبار ذهنهایمان را بشوییم انتقاد پذیر ، مشاوره پذیر و اهل تعامل و کار گروهی باشیم و از تجربه ، مشاوره ،ایده و فکر همدیگر استفاده کنیم .
وی با اشاره به این که محمد گذرابادی مترجم و نویسنده اهل انزلی با کتاب فرهنگ فیلمنامه جایزه بهترین تالیف پنجمین دوره کتاب سال سینما را از آن خود کرد ، افزود: کتاب های این نویسنده از جمله نما به نما ، منبع خوبی برای یادگیری دانشجویان سینما است.
*فیلم کوتاه سینمای مستقل جدی است
علی ارکیان فیلمساز گیلانی نیز از تغییر جریان فیلم کوتاه در کشور و حرفه ای شدن همه عوامل ساخت این گونه فیلم ها سخن گفت .
وی به فیلم های کودکان ابری نماینده ایران در اسکار ، بچه وقتی بچه بود در جایزه کن و فیلم سوزن بعنوان نمونه هایی از فیلم های کوتاه حرفه ای اشاره کرد .
ارکیان متذکر شد: نگاهمان به فیلم کوتاه را باید تغییر دهیم و مدیوم فیلم کوتاه را به عنوان سینمای مستقل جدی بگیریم .
این فیلمساز گیلانی تصریح کرد : برای ساخت فیلم کوتاه خوب باید دانش خود را ارتقاء داده و از مشاوره و تجربیات دیگران استفاده کنیم .
وی ضعف اموزش و به روز نبودن اغلب مدرسان سینما در گیلان را یکی از مشکلات موجود عنوان کرد .
ارکیان با تاکید بر اهمیت اموزش افزود: تماشای این مجموعه فیلم های کوتاه خود همانند یک دانشگاه است .
*سینما کار گروهی است
رییس انجمن سینمای جوانان انزلی نیز در سخنانی بر گروهی بودن کار سینما تاکید کرد.
زهره زمانی در بحث آسیب شناسی فیلمسازی در این شهرستان به ضعف اطلاعاتی ، تماشا نکردن فیلم های خوب ، نبود کار گروهی و همچنین عدم حمایت متولیان و مسئولان فرهنگی اشاره کرد .
وی با تاکید بر این که فرهنگ و هنر زیرساخت توسعه هر جامعه ای محسوب می شود خواستار توجه جدی متولیان به امر فرهنگ و هنر و حمایت از هنرمندان در برنامه های اموزشی و همچنین تولید آثار شد.
*حمایت ایسفا از یک فیلمساز انزلی
طوفان نهان قدرتی در خاتمه در معرفی ایسفا گفت : آکادمی فیلم کوتاه ایران یا ایسفا زیر مجموعه انجمن فیلم کوتاه ایران است و با داشتن ۳۴۰ عضو فعال از کارگردانان، فیلمنامه نویسان، فیلمبرداران، تصویربرداران، تدوینگران، صدابرداران، صداگذاران و تهیه کنندگان فیلم کوتاه بصورت یک خانه سینما در آمده است .
وی با بیان این که کار ایسفا حمایت از صنوف و عوامل دست اندرکار سینما ، تعامل با فیلمسازان و سمن های فیلمسازی دنیا است ، نسبت به حمایت از کاوه چلمبری فیلمساز جوان اهل انزلی با تامین تمام تجهیزات به مدت دو هفته برای تولید فیلمش نوید داد .
سینمای جوانان انزلی از ۱۱ تا ۱۳ اسفند منتخبی از فیلم های کوتاه برتر دو سال اخیر ایران مانند کودکان ابری ساخته رضا فهیمی ، کشتارگاه از بهزاد آزادی، تاریک روشن از بهنام عابدی ، بیماری از میلاد و سجاد ستوده ، شب امتحان از علی ثقفی ، نفس از منا مرادی، چله از داوود خیام ، روشویی از جابر رمضانی ، قمارباز از کریم لک زاده ، آرداک از اسماعیل منصف، آوا از سهند کبیری ، تهران خانی آباد از عماد حسینی ، بعد از کلاس از فرشته پرنیان ، غروب حلزون از آزاد محمدی، جای منو تو اتاق بنداز از امیر توده روستا، حذف اضطراری از پیام نعیمی و فهیمه آقاحسنی ، رها از امیر پارسا مهر و پیام نعیمی ، فردا صبح از محمد نجاریان داریان و دوست داشتم کسی جایی منتظرم باشد از بابک امینی را به رایگان برای تمام علاقمندان به سینما نمایش داد.
امید که تماشای این فیلم های کوتاه حرفه ای دریچه ای نو به روی علاقمندان به فیلمسازی در انزلی به خصوص جوانان بگشاید و در سال های آتی، شاهد ظهور مجدد نسلی توانمند از سینماگران این شهر ساحلی سرشار هنر و استعداد باشیم .

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *