سنبل آبی سرطان سبز گیلان است

  • 2 سال پیش
  • يك ديدگاه

66076t.jpg

شهردار منطقه ۴رشت گفت:سنبل آبی سرطان سبز استان است که نابودی آن نیاز به زمان و هزینه بسیار دارد.

علی مقصودی پاکسازی نمادین تالاب عینک از سنبل آبی را اقدامی موثر در جهت جلوگیری از خشکیدگی این تالاب عنوان کرد و گفت: سنبل آبی گیاه میلیون دلاری است و این بدان معنی نیست که ارزش اقتصادی بالایی دارد،بلکه در دنیا هم اکنون برای نابودی آن میلیون‌ها دلار خرج می‌شود.

وی زیست توده سنبل آبی ۴۰۰ تا۵۰۰ تن در هر هکتار (حدود ۵۰برابر برنج است)عنوان کرد و افزود:این تکثیر پرسرعت موجب شده که گیاه سنبل آبی همانند سرطان منابع آبی ارزشمندی چون تالاب عینک را گرفتار کند.

شهردار منطقه ۴ رشت با اشاره به اینکه ورود سنبل آبی به هر زیستگاه مصادف با نابودی آن اکوسیستم و تخلیه آن از هر موجودی به جز سنبل‌‌آبی خواهد بود،ادامه داد:اشغال حاشیه رودخانه‌ها،کاهش امکان ماهیگیری،ممانعت از کشتیرانی و توریسم،خسارت به تاسیسات الکتریکی نصب شده در این مکان‌ها بخشی از مشکلات حضور سنبل آبی در منطقه هستند.

علی مقصودی خاطر نشان کرد:طول عمر بذر سنبل‌آبی در داخل رسوبات ۱۵تا ۳۰ سال گزارش شده است و جوانه زنی تدریجی در طول سالهای متمادی سبب شده ریشه کنی و مبارزه با این علف هرز بسیار دشوار باشد و به همین دلیل لازم است برای نابودی کامل این گیاه از منابع آبی مناطق مسئولین کشوری نگاه وِیژه‌تری به این امر در استان داشته باشند./ ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیار فرد

۵ مرداد ۱۳۹۵

اولین گزارشات مربوط به آلودگی منابع آبی استان گیلان توسط گیاه مهاجم سنبل آبی مربوط به آلودگی حدود یک هکتار از سطح تالاب عینک بود (سال ۱۳۹۱)‌. متاسفانه در حال حاضر این آلودگی بخش های وسیعی از تالاب عینک (استخر)، تالاب انزلی (اوایل شهریورماه ۱۳۹۴، ابتدا در منطقه سیاه کیشم مشاهده شد)، رودخانه های بهمبر و چکوور صومعه سرا آلوده اند.
متاسفانه سالهاست که ورود مقادیر زیادی رسوبات، فاضلاب های صنعتی و خانگی و بیمارستانی و آب‌های مازاد حاصل از کشاورزی اراضی شهر رشت و شهرستان‌های فومن و شفت حاوی ازت، فسفسر و پتاس به تالاب های انزلی و عینک تهدیدی جدی برای حیات بیولوژیک این دو اکوسیستم طبیعی و ارزشمندآبی کشور بوده که امروزه توانسته با اثرات فزاینده بر سرعت رشد و انبوهی این گیاه مهاجم چالش بزرگی را برای محیط زیست این تالاب ها ایجاد نماید.

پاسخ