سفر با اعمال شاقه!

  • 4 سال پیش
  • ۲ ديدگاه

81312699-5951205

بزرگی گفت «دنیا کتابی است که فرد سفر نکرده فقط یک صفحه از این کتاب را می خواند.»

سفر با هدف گذران اوقات فراغت، تمدد اعصاب، کسب تجربه و آشنایی با مردم دیگر مناطق و فرهنگ ها و آداب و رسوم آنها از جذابترین بخش های زندگی انسان به ویژه در دنیای صنعتی امروز است.

مسافرت علاوه بر افزایش دانسته ها و گسترش افق دید و جهان بینی، آمادگی برای تغییر و تحول، خلاق تر شدن ذهن ، ایجاد انگیزه مضاعف برای ادامه کار و تلاش ، کسب تجربه های جدید و حفظ سلامت روح ، موجب ارتقای سلامت جسمانی است به نحوی که به استناد یافته های علمی، خطر حمله قلبی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

این که چند روزی کار و مشغله های معمول زندگی را در جستجوی آرامش و یا ماجراجویی و لذت رها کنی و راهی شهری دیگر یا طبیعت، کنار دریا ، پای کوه و یا دل جنگل شوی ، برای همه حتی کسانی که زندگی سرشار از هیجان و تنوع دارند جذاب و موجب افزایش روحیه و انگیزه برای ادامه کار و زندگی است.

نتایج منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد در سال ۹۲ از کل خانوارهای کشور که ۲۲ میلیون و ۲۲۷ هزار خانوار ذکر شده تقریبا نیمی از آنها یعنی ۱۱ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۷۲۷ نفر در فصل بهار به مسافرت رفته اند .

اما آیا ترک محیط امن خانه برای گذران تعطیلات در کنار خیابان ها و معابر عمومی، خفتن بر زیراندازی بر پیاده رو، با سر و صدای آمد و شد خودروها و رهگذران ، تهدیدات احتمالی از سوی افراد بزهکار ، نداشتن محلی برای بهداشت و شست و شو ، قرار گرفتن در معرض حشرات و یا موش و سگ و گربه را می شود سفر و گردشگری نامید و از فواید و اثرات مثبت آن بهره مند شد؟!

مساله ای که سال های اخیر در برخی شهرها از جمله شهر ساحلی انزلی شاهد آن هستیم و به صورت یک معضل در آمده گردشگرانی است که با خرید یک چادر مسافرتی و یا حتی بدون آن و تنها پهن کردن یک زیرانداز و همراه آوردن قدری اسباب سفر بساط خود را نه در کمپ ها و بوستان های محله ای بلکه در پیاده رو، میدان و هر جا که پیش آمد پهن کرده و بیتوته می کنند.

این شیوه از سفر نه تنها به جوامعی که گردشگران وارد می شوند لطمات فرهنگی ، اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی بسیاری می زند و به نوعی بی احترامی به حقوق شهروندان محسوب می شود بلکه گردشگر را در معرض ناامنی ، بیماری ، سختی و گرفتاری قرار داده و بی احترامی به شان و جایگاه خود گردشگر است.

نه تنها مشاهده خانواده ای که بر روی زیراندازی در کنار خیابان خوابیده اند و همانجا می خورند و می شویند و می پزند و حتی کودکشان اجابت مزاج می کند برای شهروندان شهرهای گردشگرپذیر نامطبوع است بلکه قطعا خود این افراد نیز آسایش و امنیت خود را به خطر می اندازند و از سفر با کوله باری از خستگی ، بیماری و خاطرات ناخوشایند باز می گردند.

عجیب این که برخی از این گردشگران با توجه به خودروهای در اختیار از امکان مالی کافی برای اسکان در یک نقطه مناسب نیز برخوردارند .

در کشورهای توسعه یافته افراد برای تمدد اعصاب سفرهایی را در کنار کار سخت و خسته کننده سالیانه با توجه به بودجه خود برنامه ریزی می کنند .

انتخاب مقصد سفر، نوع وسیله نقلیه، اقامتگاه، خوراک، تفریحات در این مقوله می گنجد و به تناسب درامد است .

بر اساس آمارهای ارائه شده مرکز آمار ایران، ۵۳ درصد خانوارهای کشور در بهار ۹۲ حداقل یک سفر داشتند که با اقامت شبانه همراه بوده است .

با توجه به افزایش رغبت برای سفر در بین ایرانیان، فرهنگ بهره مندی از سفر ، برنامه ریزی در زمینه انجام آن و شیوه های صحیح سفر و گذران اوقات فراغتی خوش ، باید مورد توجه قرار گیرد.

تصمیم برای پس انداز هزینه های سفر ، انتخاب مقصد مورد نظر با توجه به سلایق و انتظارات خود و خانواده ، وسیله نقلیه ای که راحت تر ما را به مقصد مورد نظر می رساند، اقامتگاه ، رستوران و تفریحاتی که در مقصد مایل به انجام آن هستیم از جمله مواردی است که باید لحاظ کنیم .

برای فرهنگسازی جهت سفرهایی خوش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، رسانه ها ، شرکتهای گردشگری هر یک به نوبه خود می توانند مفید واقع شوند.

تالیف نقشه های مسیریابی و کتابهای گردشگری مانند آنچه در کشورهای اروپایی برای سفر مورد استفاده قرار می گیرد و سایتهای اطلاع رسانی توریسم و گردشگری نیز راهنمای خوبی در این زمینه هستند.

گردشگران می توانند با توجه به بودجه در شهرهای ساحلی علاوه بر هتلها، مهمانپذیرها، پلاژها، خانه های استیجاری در کمپها نیز اقامت کنند.

توجه داشته باشیم گردشگری طبیعی و اسکان در کمپها متفاوت با بیتوته کردن در هرجا که پیش آمد خوش آمد است. این کمپها در فضای طبیعی دلنشین و نقاطی با فاصله مناسب از محدوده شهری و دارای امکانات اولیه رفاهی نظیر سکوهای نصب چادر، سرویسهای بهداشتی و حمام، رختشویخانه هستند .

آن دسته از گردشگرانی که قادر به تامین هزینه های سفر نیستند می توانند در شهرهای نزدیک تر و یا حتی در شهر خود برای تعطیلاتشان برنامه ریزی کنند.

گردش در بوستانهای شهری ، برنامه ریزی برای بازدید از موزه ها، استفاده از فضاهای ورزشی مانند مجتمع های آبی ، استخرها، سینما، تئاتر و سایر تفریحات لذتبخش به مراتب بهتر از انجام سفرهایی با تحمل سختی است .

بدیهی است که توجه به زیرساختهای گردشگری در نقاط مختلف کشور و زمینه های مناسب برای سفر و اقامت برای اقشار مختلف مردم با درامدهای متفاوت نیز از سوی متولیان امر ضروری است .

برنامه ریزی متولیان علاوه بر این که موجب گذران اوقاتی خوش برای هم میهنان می شود بخش مهمی از درامدهای حاصل از صنعت گردشگری را در خود کشور نگه می دارد.

بزرگان گفته اند «هیچکس از سفر،همانطور که رفته بود باز نمی گردد.» در صورت برنامه ریزی برای سفر می توانیم با خاطراتی خوش و انگیزه ای مضاعف باز گردیم ،نه با کوله باری از خستگی و پشیمانی !

* مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی بندرانزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا اسدی

۲۴ شهریور ۱۳۹۳

آدم یا نمیره مسافرت یا خسیس بازی هم در نمی یاره اگر رفتی باید در حد معقول هم خرج کنی مسافرت خرج داره نداری نرو عزیز .. مجبوری مگه؟

پاسخ

انزلی

۲۴ شهریور ۱۳۹۳

آخه این مسافرته که اینها مبرن؟
توی باغچه و کنار پیاده رو خوابیدن چه لذتی داره که ما متوجه نمیشیم.
چهره شهر که همینجوری داغون هست اینها هم با این وضعیت بد مثل کارتن خوابهاو خانه بدوش ها هرجا دلشون خواست خودشونو دراز میکنند.
شاید یه شهروند میخواد از پارک استفاده کنه و یا از پیاده رو رد شده مجبوره از توی خیابون گذر کنه تازه مشاهده شده که چرت و پرت هم از اینها میشنوه.
یه مسوول هم پیدا نمیشه همت که چه عرض کنم، غیرت بخرج بده این بساط رو از توی شهر جمع کنه.
عزیزان شهرداری تا یه وانت میوه فروش یه جا میبینند که یه گوشه پارک کرده یه لقمه نون دربیاره با کمک عزیزان نیروی انتظامی سریع روی سرش میریزند.
اگر اون تخلفه پس این چیه؟
اگر بساط چادر زدن توی شهر برچیده بشه هم یه درآمدزایی برای هتل ها و مهمانپذر های انزلی میشه و هم شهر از این وضعیت بد در میاد.

پاسخ