site-shahrdari

قصد داریم از این پس هر از گاهی به نقد و بررسی سایتهای رسمی نهادهای شهری بندر انزلی بپردازیم، زیرا معتقدیم پویایی این سایتها میتواند حس زنده بودن و جوش و خروش مسئولین در ارائه خدمات و رفع مشکلات به منظور رضای مردم و شهروندان را نیز به نمایش بگذارد.

Banaye-shahrdari-bandar-e-anzali

عمارت شهرداری بندر انزلی

متاسفانه سایت شهرداری بندر انزلی از ظاهر چندان مناسب و شایسته ای برای شهری که به گواه تاریخ دارای قدمتی دیرینه در تاسیس بلدیه است برخوردار نیست.

شهری که مردمانش صاحب اولین پارک و خیابان به سبک امروزی و اروپایی بوده اند، شهری که بسیار زودتر از پایتخت صاحب برق شد، شهری که اولین پل متحرک را داشته و شهری که …. بهتر است بگذریم که مطمئنا تاریخ خاک گرفته شهرمان باید آیینه ای پیش روی مسئولین و مردم باشد که آیا وارثان خوبی برای گذشتگان و اهالی این شهر سربلند بوده اند؟

یا در به حراج گذاشتن داشته هایشان اینبار در رتبه اولین ها قرار میگیرند ؟!!

اهالی انزلی در جشن تاسیس بلدیه

اهالی انزلی در جشن تاسیس بلدیه

چند دوره پیش سایت شهرداری انزلی، با  وجود همه کاستی هایش حد اقل دارای یک قالب داینامیک شامل جلوه های بصری مناسب بود، اطلاعاتی در خصوص شهر به مخاطب ارائه میکرد و هر چند هیچ مزیتی در زمینه اطلاع رسانی از فعالیت ها و خدمات شهری نسبت به سایت فعلی نداشت اما به هر حال از هر نظر از سایت کنونی شکیل تر بود.

shahrdari 1

با موشکافی کوتاهی در این سایت به موارد زیر دست خواهید یافت:

تنها اطلاعاتی که در خصوص شهر بندر انزلی در این سایت ارائه میشود به تاریخ شهرداری انزلی باز میگردد که برگرفته از کتاب “تاریخ جامع انزلی” نوشته “استاد عزیز طویلی” است بدون استفاده از حتی یک عکس قدیمی و تاریخی و در همان صفحه نخست نیز چند خطی را به معرفی شهر انزلی آنهم به صورت بسیار کلی و مختصاتی اختصاص داده اند.

البته در منوی کناری سایت مواردی در نظر گرفته شده است که گویا به علت کمبود وقت فرصت کافی جهت پرداختن به این موارد هرگز فراهم نشده است!!!

مواردی نظیر:

 • پیشینه تاریخی شهر
 • موقعیت جغرافیایی شهر
 • نقشه شهر (قابل دانلود)
 • ارتباط با شهردار
 • پیام شهردار
 • سازمان آتش نشانی
 • سازمان اتوبوسرانی
 • سازمان تاکسیرانی
 • روابط عمومی
 • واحد های تابعه
 • سه فرم تکریم ارباب رجوع، ثبت خدمات شهری و فرم ارزیابی خدمات شهری هم نیز هرگز به سرانجامی نخواهد رسید و به نوعی برای سرگرم شدن و هدر دادن وقت شما عزیزان کارآمد خواهد بود و همانند سایر گزینه های بالا غیر قابل دسترس یا ناقص میباشند.

قسمت مربوط به گردشگری هم چندان چنگی به دل نمیزند زیرا همین مطلبی که دقایقی پیش توسط سایت برترینها منتشر و در سایت انزلی کلاب بازنشر داده شد به مراتب زیبا تر به معرفی جاذبه های گردشگری شهر انزلی پرداخته است: اینجا کلیک کنید

در قسمت آگهی و مزایده با اتفاق به مراتب جالب تری روبرو خواهید شد جایی که شهرداری یکی از مهمترین قطب های اقتصادی شمال کشور (بندر انزلی) تنها یک مزایده آنهم مربوط به برج ۴ سال ۹۱ را اطلاع رسانی کرده است و تعدادی از خودرو های اسقاط یا پلاک مفقود را به حراج گذاشته است : اینجا کلیک کنید

استفاده از شش عکس بی کیفیت در صفحه نخست سایت که آنهم مربوط به یکی از سایت های سابق انزلی به نام “شهر من انزلی” میباشد که واقعا نوبر است!

13974me09e07d1-82e6-4948-a4a5-9bf356aab76c

از خلاقیت های  دیگر بهره برده شده در این سایت میتوان به ارائه آب و هوای چهار شب آینده تهران در بهترین جای صفحه اصلی سایت اشاره کرد که احتمالا جهت تشویق شهروندان انزلی به کوچ و فرار اجباری از شهر انزلی صورت میپذیرد !!!

در سایت شهرداری انزلی بخش جالب دیگری نیز رویت میشود تحت عنوان پرسش و پاسخ که اطلاعات خوبی را به شرح ذیل ارائه میدهد:

 • آیا شهرداری میتواند از زمینهایی که در کمیسیون ماده ۵ از کاربری آموزشی به مسکونی تغییر یافته اند تقاضای ارزش افزوده نماید ؟
 • ارتفاع پیلوت حداکثر چقدر مجاز می باشد ؟
 • ارتفاع زیرزمین حداکثر چقدر مجاز می باشد ؟
 • پروانه تجاری در چه املاکی صادر می شود ؟
 • حداقل مساحت نورگیر چقدر می باشد ؟
 • قانون تامین اجتماعی مصوب چه سالی است؟

که به همه موارد بالا پاسخ گفته و پرداخته شده است، هر چند هر چه تلاش کردیم دلیل مطرح ساختن و پاسخگویی به سوال آخر را دریابیم متوجه مقصود نشدیم، به احتمال زیاد این پرسش آخر جهت بالا رفتن سطح اطلاعات عمومی مراجعه کنندگان ارائه گردیده است!

استفاده از ابزاری برای ارائه اوقات شرعی در سایت هم جهت تکمیل خدمات ارائه شده در این سایت جای تقدیر دارد که متاسفانه علی الرغم ساپورت مراکز سایر استانها این اطلاعات نیز به افق تهران به اطلاع مراجعه کنندگان میرسد.

در قسمت سایتهای مرتبط نیز خبری از سایت شورای شهر انزلی که وظیفه نظارت بر عملکرد شهرداری و تعیین شهردار را نیز عهده دار میباشدنیست!

البته مطمئنا این به منظور رابطه نا مطلوب بین اعضای شورا و شهرداری نیست، زیرا در قسمت اعضای شورا عکسهای ۳*۴ موجود در سایت رسمی شورای شهر از اعضای شورا قرار گرفته است آنهم بدون ذکر نام اعضا که از قسمت های خوب این سایت بوده و از کاربرد بالایی برای مراجعه کنندگان به سایت شهرداری انزلی برخوردار است!

در قسمت نقشه سایت هم  شما عزیزان را به صفحاتی با اسامی : ه. جعفری ، ر. صیادفر و بهزاد هم راهنمایی میکند که خوشبختانه جای نگرانی ندارد زیرا حاوی اطلاعات شخصی این دوستان نیست و گویا صرفا جهت تست و تمرین طراحی سایت ایجاد شده است.

shahrdari 2

از حق نگذریم و تنها به بدی های این سایت اشاره نکرده باشیم، این سایت تنها یک قسمت خوب داشت که آنهم معرفی اسامی کلیه شهرداران بندر انزلی در طول تاریخ شهرداری بود که توسط انزلی کلاب نیز بازنشر داده شده بود.

در پایان بسیار خرسندیم که طراحان این سایت، این پایگاه را تنها با همان زبان شیرین فارسی ارائه ساخته اند تا با آبروی شهر توریستی انزلی بیش از این بازی نشود. هر چند گزینه تغییر زبان در سایت درج گردیده است اما خوشبختانه این مورد نیز در ردیف سایر موارد ناقص این سایت قرار گرفته که حداقل این یک مورد بسیار قابل تقدیر است.

ضمن آنکه هر چه تلاش کردیم به آرشیو اخبار این سامانه دسترسی پیدا کنیم موفق نشدیم. از این رو سه خبر آخر قابل دسترس این سامانه به شرح ذیل در تاریخ های یاد شده به استحضار میرساند:

 • در تاریخ: ۱۳۹۱/۱۲/۰۱ به زودی شهر انزلی “دروازه دار” میشود
 • در تاریخ: ۱۳۹۱/۱۲/۰۱ اقدامات فرهنگی شهرداری بندر انزلی جهت برگزاری هر چه پرشکوه تر مراسم دهه مبارک فجر
 • در تاریخ: ۱۳۹۱/۱۱/۱۴ تعرفه مصوب عوارض محلی و هزینه خدمات-کارمزد و جرائم سال ۱۳۹۲ شهرداری بندر انزلی 

=============

پیشنهاد ما: از اعضای محترم شورای شهر خواهشمندیم هر چه سریعتر فکری به حال سایت رسمی شهرداری انزلی کرده و مصوبه ای اعمال کنند که مانعِ از بین رفتن سامانه های طراحی شده برای سایت های رسمی دولتی در انزلی شود. گویا با تغییر هر شهردار سایت رسمی شهرداری انزلی هم از بین رفته و بودجه ای نیز از بیت المال باید صرف طراحی سایتهای نه چندان مناسب رسمی جدید این شهر شود که متاسفانه روز به روز با پیشرفت امکانات شاهد پسرفت در آنها نیز هستیم!

سایت شهرداری هر شهر بیانگر نگاه مسئولین آن شهر در احترام به شهروندان آن شهر است و عدم توجه به اطلاع رسانی خدمات، خود یکی از مشکلاتی است که شهر انزلی از آن رنج میبرد، امیدواریم این پیشنهاد نیز به سرنوشت پیشنهاد باز کردن درب شورای شهر به روی مردم و رسانه ها بدل نشود و شاهد توجه و احترام به نظر شهروندان و دوستداران بندر انزلی باشیم.

==============

 حال سری به سایت زیبای شهرداری رشت بزنید : اینجا کلیک کنید  

پس از یک تیزر کوتاه طراحی شده به وسیله فلش و معرفی رشت به عنوان شهر باران و حذف کلمه ی نقره ای از انتهای لقب شهر رشت که بیانگر باران ریزه (اصطلاح هواشناسی) نیز میباشد از شما برای ورود به این سایت دعوت میشود:

shahrdari 3

پس از ورود به سایت در قسمت مربوط به پروژه ها در اولین گزینه از شما دعوت میشود به رشت در افق ۱۴۰۴ سری بزنید و از جزئیات هر هفته = بهره برداری از یک پروژه مطلع شوید:

pro

واقعا جای تبریک و تشکر ندارد؟

حال افق شهر انزلی را طی یک سال آینده در نظر بگیرید که قرار است با طرح دروازه ماهی سه کیلومتر نیز از منطقه شهری انزلی کم کنند. آیا این دستاورد بزرگ و وسعت دید مسئولین شهر انزلی برای افق توسعه انزلی جای تشکر و قدردانی ندارد ؟

جای حرفی نمی ماند جز تقدیر از عملکرد خوب شهرداری رشت، که برای توسعه این شهر برنامه دارد، درب شورای شهرش باز است که موجب زندان افتادن مسئولینی میشود که از موقعیت خود سوء استفاده میکنند و هزار اتفاق و رویداد خوب دیگر که نشان دهنده اهمیتی است که نظام اسلامی برای شهروندان و مردم قائل شده است.

مجددا تبریک به هم استانی های رشتی که اگر صاحب اولین بلدیه نیستند، در حفظ و حتی افزودن به داشته هایشان عملکردی درخور و قابل قبول داشته اند.

و آخرین پست سایت شهرداری شان مربوط به تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۲ است یعنی همین امروز. دستمریزاد ندارد واقعا؟

در پانویس این سایت نیز شاهد شعار شهرداری رشت هستیم:

هدف شهرداری ، ارائه خدماتی موِثر در راستای بهبود و توسعه شهری است

والسلام…

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

کاملا درسته ، اینا اصلا در سطح انزلی نیستن و اهمیت موضوع رو درک نکردن خیلی از لینکهای این سایت کار نمیکنه مگه طراحی یه سایت ابرومند چقدر هزینه داره
فقط بلدن آبروی شهر رو ببرن
………. ها…………………………………………………….. :reallyangry: :-X :-? :vampire: :pig2: :pig2: :pig: :pig: :sheep: :sheep: :dog2: :dog2: :pirate: :pirate: :skywalker: :skywalker: :snowman: :snowman:

پاسخ

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۵۹:

شهرداری و شورای اسلامی شهر لاهیجان:
http://www.lahijan.ir/
http://www.lahidjanshora.ir/
شهرداری سلماس:
http://www.salmas.ir/

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۹:

متاسفانه شهرداری و شورای شهر انزلی یه گزارش مشترک از عملکرد سالانه ارائه میدن که هیچ انگیزه ای هم برای خواندنش هم به آدم دست نمیده چون همش نوشته لوله گذاری جدول گذاری صدر همه هم نوشتن دروازه ماهی.

a.n.z پاسخ در تاريخ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۳۱:

همه اینها از فقر سوادی و ضعف مدیریتی است . متاسفانه خیلی از اینها مدیریت شهری بلد نیستن فقط جهت اطلاع همون شهردار شهر شهر همسایه دکترا دارن و در خارجه(امریکا)درس خوندن ، و به مدیریت و راه های مدیریت اگاه هستند شهردار محترم انزلی داراری لیسانس هستند
تو هم مارو کشتی با این سانسورت ، اصلا شمارو باید مسوول راه های انزلی کرد چون اگر همینطور که دهن مارو اسفالت کردین خیابونهای انزلی رو اسفالت کنین چی میشه! :smug:

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۳۸:

:laugh: :sweat: :eek:

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۱:

کمتر سانسور کن خب :-D

مصطفی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۰۴:۱۶:

طراحی یه سایت آبرومند سازمانی حداقل ۲.۵۰۰.۰۰۰ پول می خواد تازه اگر شرکتش از شرکت هایی نباشه که پول اسمشونو میگیرن

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۰۸:۲۲:

شهرداری که سایتش ۵۰ هزار تومان هم ارزش نداره باید درش رو گل گرفت.

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

شهردار توسط مسئولین شورا انتخاب میشه، دوستانی که اختیار ندارن خوب و بد شهر رو تشخیص بدن و طرح های استانی رو قبول میکنن انتظار بیشتری برای نظارت نیست شما سری به گانت چارت شهرداری رشت که توی سایتشون ارائه شده بزنید :nerd: . هیچی نمیشه گفت …

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

من سوالی که برام مطرحه اینه که اگر قصد دارن طبق اهداف مرکز استان شهر رو اداره کنن حداقل توی امور فرهنگی و جو بین این دو شهر هم کار کنن واقعا خجالت آوره .

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

وقتی یه نگاه به این عکس که اهالی انزلی دارن جشن تاسیس بلدیه رو میگیرن میکنم تو نگاه یکی یکی شون غرور و میبینم و با اینکه زنده نیستن این افراد ولی واقعا توی چشم همین ها هم نمیشه نگاه کرد. خجالت آوره شرم آوره

پاسخ

a.n.z

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

اینجا اسم یه سری کتابهارو که در مدیریت شهری مفید است رو اورده که مسوولین باید بدونن خواهش میکنم مسولین مربوطه حداقل چندتا از اینا رو تهیه کنن و بخونن
http://www.imo.org.ir/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=6f383b0b-82d2-4907-b68c-f0f1282b04ba

پاسخ

مژگان

mojshekan

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

خودمون کم مشکل داریم تو زندگی، اینا هم هی … به اعصاب ما (خودسانسوری) :-|

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

البته لازم به ذکر است مشکل اطلاع رسانی و طراحی سایت تنها به شهرداری بر نمیگرده اما با توجه به اهمیت این سایت و افتضاح بودنش اول سراغ این سایت رفتیم وگرنه سایت نماینده انزلی و شورای شهر هم خیلی دیر به دیر به روز رسانی میشوند و واقعا مناسب نیستند و در شان مردم انزلی نیست.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

تهیه طرح راهبرد توسعه شهری در کشور
امیر فرجامی بعد از ظهر امروز در جلسه تهیه طرح راهبرد توسعه شهری در این شهرستان افزود: در حال حاضر این طرح در انزلی، قزوین و شاهرود به صورت آزمایشی در دست تهیه است.
فارس: معاون شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی از تهیه طرح راهبرد توسعه شهری در کشور خبر داد.

امیر فرجامی بعد از ظهر امروز در جلسه تهیه طرح راهبرد توسعه شهری در این شهرستان افزود: در حال حاضر این طرح در انزلی، قزوین و شاهرود به صورت آزمایشی در دست تهیه است.

وی برطرف کردن کاستی‌ها و نواقص رویه‌های سنتی تهیه طرح‌های مدیریت شهری را از جمله اهداف مهم طرح راهبرد توسعه شهری عنوان کرد.

فرجامی همچنین توجه به ظرفیت‌ها و مباحث مختلف شهر و منطقه در تهیه طرح‌های توسعه عمران را امری ضروری دانست.

وی اظهار داشت: برای رسیدن به دیدگاه بلند مدت توسعه یک شهر باید ساز و کارهای جذب و تامین منابع از طرف بخش خصوصی و عمومی درنظر گرفته شود.

معاون وزیر مسکن خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای طرح راهبرد توسعه شهری بتوانیم از ظرفیت‌های واقعی موجود در شهرها برای توسعه و ایفای نقش در سطح منطقه‌ای و کشوری استفاده شود.

وی ارائه راهکارهای مناسب برای پایداری توسعه شهری و کاهش فقر شهری را از جمله ویژگی‌های طرح مذکور اعلام کرد.

این خبر واسه سال ۸۷ بود. سعی کردیم از معاونت وزارت راه و شهرسازی پیگیریش کنیم اگه موفق شدیم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۲ فروردین ۱۳۹۲

لینک مطلب از طریق سایت شهرداری ارسال شد امیدوارم ترتیب اثری داده بشه بهش.

پاسخ