81605112-6447322

ساماندهی محل سابق دفع زباله در منطقه بشمن انزلی با پاکسازی و واگذاری مسئولیت نگهداری از محل به پیمانکار بخش خصوصی برای احداث محل انباشت موقت آغاز شد.
شهردار انزلی روز سه شنبه در این باره گفت : مدیریت بر پسماند از بحثهای مهمی است که از سوی استاندار گیلان مورد تاکید قرار دارد .

رضا پورشعبان اظهار کرد : این محوطه قبلا محل انباشت زباله بوده که با احداث کارخانه کمپوست اکنون به یک ایستگاه موقت تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه محوطه نیاز به مدیریت داشت تصمیم گرفتیم زباله های روی خاک را پاکسازی و آنها که دفن شده پوشش خوب دهیم و مدیریت محدوده را به بخش خصوصی واگذار کنیم .

به گفته وی ظرف یک هفته ساماندهی اولیه انجام و در مرحله بعد محل دپوی موقت مناسب احداث می شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی نیز در این خصوص گفت : عدم نظارت بر این محل و دفع نامناسب بخشی از زباله های شهر توسط برخی اشخاص از دغدغه های این اداره بود .

اکبر میغی ابراز امیدواری کرد تلاشهای خوب شهرداری انزلی منجر به ساماندهی مناسب دفع زباله و همچنین فرهنگسازی برای کاهش زباله ، تفکیک زباله از مبداء، بازیافت و دیگر اقدامات نوین برای ساماندهی پسماندها شود.

همچنین مدیر کارخانه کمپوست انزلی گفت : به طور متوسط روزانه ۱۰۰ تن زباله در انزلی تولید و به کارخانه کمپوست منتقل می شود .

شهرام توانا اظهار کرد کارخانه کمپوست به بهترین وضع ممکن کار می کند ولی مشکل پس سرندی های حاصل از پردازش است .

وی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا مقداری از پس سرندی ها دفن می شود افزود : دو هکتار زمینی که در سال ۸۹ برای دفع پس سرندی ها در اختیار ما قرار گرفت تقریبا پر شده است و قرار بود منابع طبیعی زمینی را به ما بدهد اگر این زمین را در اختیار ما قرار ندهد با مشکل روبرو خواهیم شد .

توانا تصریح کرد : خرید دستگاه پرس برای فشرده سازی پس سرندی ها از جمله راهکارهای موقت است ولی به اعتقاد من شهرداری راهی به جز خرید زباله سوز مدرن و استاندارد راه دیگری ندارد .

وی در خصوص جمع آوری زباله ها از سطح شهر گفت : این کار به بخش خصوصی واگذار شده و ۱۸ خودرو به صورت مکانیزه جمع آوری زباله را از ۹ شب تا شش صبح ، انجام می دهند و مردم حتما باید ساعت ۹ زباله ها را مقابل در خانه هایشان بگذارند.

توانا ادامه داد : تاکنون حدود ۲۰۰ سطل ۶۶۰ لیتری مجهز به بازو برای جمع آوری مکانیزه در مسیر یا معابر اصلی قرار داده ایم .

وی افزود : چهار غرفه بازیافت غازیان روزهای زوج از ساعت ۹ تا ۱ و بعد از ظهرها سه و نیم تا هفت ، غرفه خیابان پاسداران روزهای فرد در همین ساعت و غرفه کوی انصارالحسین روزهای زوج ، بازار کاسپین کاغذهای بازیافتی را دریافت و در ازای آن لوازم شوینده ، بهداشتی ، اسباب بازی و کارت اعتباری می دهند .

وی با اشاره به این که تفکیک زباله از مبداء در کشورهای توسعه یافته ای چون آلمان سالها به طول انجامید ابراز امیدواری کرد با توجه به فرهنگ بالای مردم این کار در انزلی نیز نهادینه شود.

شهر انزلی در کرانه جنوبی دریای خزر از مراکز مهم گردشگری و تجاری بشمار می رود .

۳۲ هزار خانوار در انزلی ساکن هستند که به طور متوسط روزانه ۱۰۰ تن زباله تولید می کنند این رقم در ایام نوروز و تابستان با ورود گردشگران تا ۱۸۰ تن نیز می رسد.

منبع : ایرنا انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

ای کاش شهرداری انزلی اطراف تالاب را برای دفن زباله های که مورد استفاده نمی شوند استفاده می کرد .
یعنی حدود تالاب وحدود خشکی اطراف را از روی مهندسی براورد نموده .تا فاصله ای وجود داشته باشدتا تالاب آلوده نشود.
مثال کمربندی که از کنار تالاب انزلی می کذرد اگر یک متر ویا یک متر ونیم ارتفاع داده شود به صورت دیوار وبرای پر کردن داخل این دیوار از همین زباله ها وگل ولای تالاب وهمچنین مقداری از سنگ وماسه های ساختمانهای فرسوده مخلوط گردیده برای پر کردن وارتفاع دادن این دیوار کار بسیار مفیدی می باشد.
زیرا اگر عرض این سکوی دیوار ۱۰۰ الی ۲۰۰ متر شود .کارهای فراوانی می توان بر روواطراف این دیوار انجام داد .مثل پیست اتومبیلرانی .پارک. بازار .کارخانه ووو
زیرا اطراف تالاب فضای بسیاری برای اینگونه حرکتها دارد ودیگر اینکه با امتداد دادن این دیوار . هم جای مانور برای کارهای بزرگ داریم وهم به روستاهای اطراف هم بها داده می شود.ودر کنار این حرکت تالاب هم زیبا وزیباتر خواهد شد وهمچنین به راحتی تالاب لایروبی می گردد ورسوبات آن هم بدرستی وبا آسانی جابجا می شود.

پاسخ

صیاد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

با این پیشنهاد قبل از انجام دفن زباله ، باید فکری به حال شیرابه های خطرناک آن بشود که فاجعه زیست محیطی به همراه خواهد داشت.

پاسخ