81316754-5957997

چند سالی بود که نشاط برداشت شالی ، در دود غلیظ ناشی از سوزاندن کاه و کلش ، محو و چشمان به اشک نشسته و سرفه های ممتد جای کارآواهای شالیکاران را گرفته بود.

به گزارش ایرنا، در سالهای دور ، راه حل اشتباه سوزاندن بقایای خوشه های برنج برای رهایی از کرم ساقه خوار به شالیکاران ارائه شده بود و این رهنمود نادرست ، آنچنان ریشه دواند که هرچه مروجان شالیکاران را از این عمل منع می کردند باز هم راه به جایی نمی بردند، تذکرات متعدد محیط زیست نیز به دلیل توجیه نبودن برخی مراجع ذیربط ، مغفول می ماند.

این همه در حالی بود که به موجب مواد ۲ و ۳ و ۲۴ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۱۳۷۴ و نیز بند ‘پ’ آیین نامه اجرایی ایجاد آلودگی هوا این کار سوزاندن پسماندها محسوب شده و طبق قانون نیز برای متخلفان پس از اخطار و تکرار محکومیت جزای نقدی و حبس هم پیش بینی شده بود.

فزونی گرفتن آمارهای سوانح جاده ای و افزایش بیماران تنفسی ، دغدغه چند ساله اهالی محیط زیست و دست اندرکاران امر ترویج ، را به دلمشغولی عمومی بدل کرد.

بر اساس قوانین و آئین نامه اجرایی مدیریت پسماند وزارت جهاد کشاورزی متولی ساماندهی پسماندهای کشاورزی است که البته ضوابط و روشهای مدیریت اجرایی پسماندهای کشاورزی نیز به موجب ماده ۱۱ این قانون، توسط جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست و چند نهاد دیگر تدوین شده است.

این آیین نامه در سال ۸۹ به تصویب کمیسیون زیربنایی دولت رسیده و به موجب آن وظایف جهاد کشاورزی به روشنی تبیین شده است .

بر این اساس در خصوص مدیریت زائداتی چون کاه و کلش، شیوه های گوناگون اعم از آموزش و بستر سازی تا روشهای جایگزین برای مصرف بهینه که اتفاقا در مورد برنج بسیار پرکاربرد است ارائه شد.

با ورود هماهنگ دستگاههای مختلف و فراهم کردن الزامات سخت افزاری اعم از دستگاه های بسته بندی و کمک برای بازاریابی ، در سه سال اخیر رفته رفته کشاورزان مجاب شدند که کاه کلش پسماند یا ضایعات نیست بلکه می تواند بعنوان یک محصول فرعی تلقی شود.

دبیر شورای سازمان نظام مهندسی گیلان در خصوص کاربرد های این محصول فرعی به ایرنا می گوید: کاه کلش برنج هم در نگهداری و هم در تغذیه دام مفید و موثر است.

‘حسین کنعانی’ می افزاید: در مورد نگهداری دام ، کاه و کلش هم برای جذب رطوبت فضای نگهداری و هم برای زیر پای دام ها در فصول سرد لازم است .

وی تصریح می کند : بطور متوسط برای هر دام شیری بزرگ سالانه ۴۰۰ کیلو ، برای تلیسه ( دامهای ماده آبستن نشده)۳۰۰ کیلو و برای گوساله در حدود ۱۰۰ کیلو کاه و کلش فقط برای زیر پای دامها ، استفاده میشود.

این متخصص علوم دامی در مورد اهمیت تغذیه ای کاه و کلش می افزاید: در تغذیه دام و کنستانتره های خوراک دام ، باید خوراک دام بصورتی باشد که دام وادار به نشخوار شود چون با ترشح بزاق محیط شکمبه ، به لحاظ اسیدیته ، متعادل باید باشد تا دام دچار بیماری گوارشی نشود.

کنعانی خاطرنشان می کند: برای آنکه کاه و کلش برنج برای دام سهل الهضم باشد به آن اوره افزوده میشود ، به این ترتیب غذایی که به خوبی قادر به تامین نیاز پروتئینی دام است ، به سادگی و با قیمتی بسیار مناسب در اختیار دامداران قرار می گیرد.

*مدیریت بهینه کاه و کلش در شهرستان انزلی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بندر انزلی در مصاحبه با ایرنا می گوید: امسال در زمینه بسته بندی کاه و کلش و مدیریت آن شالیکاران ما افزایش عملکرد چشمگیر ۸۰درصدی دارند.

‘وحید مهدوی’در خصوص میزان کاه و کلش مدیریت شده می افزاید : امسال ۳۵۰ هزار بسته کاه کلش محصول فرعی شالیکاران شهرستان انزلی بود که با استفاده از ۲۰دستگاه بیلر موجود در شهرستان و سایر نقاط ، بسته بندی شد.

وی در مورد ارزیابی اش از این استقبال چشمگیر شالیکاران شهرستان انزلی تصریح می کند : نخست آنکه از عمل ناصواب آتش زدن کاه و کلش که به موجب آن علاوه بر آلودگی هوا ، موجودات ریز و مفید خاک را از بین می برد و به لایه زراعی خاک آسیب می رساند نیز پیشگیری شده است.

مهدوی همچنین می افزاید:بقایای بسته بندی شده کاه کلش منبع تغذیه ای مطمئن برای جیره دامها ی موجود در حوزه شهرستان انزلی و شهر های هم جوار خواهد بود.

طبق آمارهای موجود همه ساله از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان علاوه بر بیش از یک میلیون تن شلتوک ، قریب به یک میلیون و۳۰۰ هزار تن کاه و کلش بدست می آید لذا با توجه به اینکه استان گیلان به لحاظ تعدد واحدهای دام بومی ، رتبه نخست کشوری را دارد ، کاه و کلش برنج می تواند یک فرصت اقتصادی هم برای دامدار و هم کشاورز ما باشد.

گزارش : لیلا مسروری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *