82261767-710813441

زهره زمانی بانوی فیلمساز ایرانی نخستین زن مسلمان داور بخش جایزه SIGNIS انجمن سینمای کاتولیکهای جهان جشنواره فیلم مذهب امروز RELIGION TODAY ایتالیا شد .
زمانی گفت : این جشنواره از ۱۰ تا ۱۶ اکتبر (۱۶-۲۶ مهر )در شهر ترنتو ایتالیا برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد :امسال ۱۰ فیلم کوتاه و بلند ایرانی در بخشهای مختلف این جشنواره داریم .
این بانوی فیلمساز یادآور شد: هر سال در این جشنواره جایزه ویژه ای از سوی SIGNIS انجمن سینمای کاتولیکهای جهان به یک فیلم برگزیده اعطاء می شود.
به گفته وی این فیلم توسط سه داور ، برگزیده می شوند که امسال زمانی یکی از این سه داور و نخستین زن مسلمان انتخاب شده برای داوری این بخش است .
زهره زمانی از سال ۷۹ فعالیت خود را با شرکت در کلاسهای فیلمسازی انجمن سینمای جوانان انزلی و کار ساخت فیلم آغاز کرد.
وی تاکنون حدود ۱۰ فیلم ساخته (دو فیلم مشترک) که اغلب در بخشهای مختلف جشنواره های داخلی و خارجی مورد تقدیر قرار گرفته است.
از جمله این فیلمها می توان به پاسور ،نامه ای برای اندره ، مثل شب، پا برهنه آقا، قصه قدیمی اشاره کرد.
زمانی ، سال۲۰۱۰ از داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم مذهب امروز، سال ۲۰۱۲ از داوران بخش آسیا-استرالیا (بخش اصلی مسابقه)جشنواره بین المللی فیلم داکا ، سال ۲۰۱۴ رییس هیات داوران بخش فیلمهای کوتاه و مستقل جشنواره فیلم داکا بود.
وی سال ۲۰۱۴ برای داوری جشنواره جیپو فیلیپین و همچنین جشنواره فیلم هند دعوت شد که با توجه به مسئولیت به عنوان مدیر انجمن سینمای جوانان انزلی از این کار انصراف داد.
زمانی همچنین از سال ۲۰۱۲ جزء برنامه ریزان جشنواره بین المللی فیلم داکا بود و سال گذشته رییس برنامه ریزان فیلمهای خارجی شد و با حضور در جشنواره های مختلف برای این جشنواره فیلم انتخاب می کند.
این بانوی فیلمساز اهل انزلی همچنین برنامه ریز جشنواره مذهب امروز و رنگین کمان لندن نیز هست .
جشنواره فیلم مذهب امروز ایتالیا از سال ۱۹۹۷، به منظور برقراری فرهنگ صلح و گفتمان میان باورها، فرهنگ ها، عموم مردم و افراد، به سینما و مذاهب مختلف اختصاص یافته است.
این جشنواره هم در فعالیت ها و باورهای مذهبی و هم در شیوه ها و زبان های سینمایی، سفر ‘کشف تفاوت ها’ را در جهت غنی سازی دوجانبه از طریق دانش و برابری متقابل، ترویج می کند.
این جشنواره با مسابقه سینمای جهان، پذیرای تمام فیلم های مرتبط با مذهب است و جایگاهی را برای تبادل ایده و نقطه نظرات، از جمله ‘کارگاه آموزشی زندگی با هم’ فراهم می نماید که فیلم سازان با باورهای مذهبی و ملیت های مختلف در آن شرکت می کنند.
این جشنواره، ‘ موضوعی سالانه ‘ را برای هر دوره برگزاری خود در نظر می گیرد و شامل رویدادهای ویژه، جلسات گروهی و فعالیت های آکادمیک برای مدارس و دانشگاه ها است./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *