pishvaee01

  • مقدمات

مقدمات : حجج اسلام اقایان ظهیری گیلانی – سید تقی صفوی – فشارکی

منطق : مرحوم ایت الله فاضل هرندی و حضرت ایت الله محمد علی گرامی

  • سطح

معالم الاصول ایت الله مقتدایی و در ایام تعطیلا ت ایت الله پیشوایی پدر بزرگوارشان

شرح لمعه: ایت الله شیخ غلامرضا صلواتی

قوانین اصول و رسایل :ایت الله شیخ مصطفی اعتمادی

مکاسب: مرحوم ایت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی

مکاسب محرمه: ایت الله شیخ شهاب الدین اشراقی

کفایه : آیت الله محمد فاضل لنکرانی– آیت الله سلطانی طباطبایی (پدر خانم مرحوم سیداحمد خمینی)- و آیت الله العظمی حسین نوری همدانی

منظومه منطق:ایت الله انصاری شیرازی

منظومه حکمت :ایت الله محمدی گیلانی

اخلاق: مرحوم ایت الله حاج حسین فاطمی قمی

تفسیر قران ایت الله مکارم شیرازی و ایت الله خزعلی

  • خارج فقه و اصول

خارج عروه: مدت ۴ سال ایت الله میرزا علی مشکینی و ایت الله منتظری

خارج فقه و اصول: ایت الله العظمی میرزا هاشم املی

و حضرت ایت الله العظمی گلپایگانی به مدت هشت ۸سال

فلسفه: مدت پنج سال درس اسفار ایت الله جوادی املی

اشارات بوعلی سینا:پنج سال ایت الله حسن زاده املی

حجت الاسلام والمسلمین پیشوایی در سال ۱۳۴۰ شمسی در مجلس با شکوهی با حضور علما و طلاب و ایت الله پیشوایی پدر بزرگوارش توسط حضرت ایت الله العظمی حاج اقا روح الله خمینی عمامه گذاری و ملبس به لباس روحانیت شدند. عکس زیر مربوط به همان روز است:

1125

حجت الاسلام پیشوایی در سال ۱۳۵۴ شمسی به دعوت علمای تهران نظیرایت ا لله جلالی خمینی و ایت الله سروش محلاتی به تهران عزیمت و در مسجد حضرت سید الشهدا مشغول به اقامه جماعت شدند که تاکنون نیز در همان مسجد به ترویج دین مبین اسلام مشغول و منشا خدمات بوده و هستند.

ضمنا ایشان در تهران نیز به مدت سه سال از محضر حضرت ایت الله سید احمد خوانساری و حضرت ایت الله محمد باقر اشتیانی در درس خارج فقه شرکت جستند از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ شمسی

لازم به ذکر است که در تمامی دوران ۱۹ ساله تحصیلات دینی مرحوم حجت الاسلام اقای میرزا مسیح مسجد جامعی تهرانی امام جماعت مسجد چارسو بزرگ بازار تهران هم درس و هم مباحث ایشان بودند و دوستی دیرینهای میان این دو بزرگوار برقرار بود

حجت الاسلام پیشوایی در ۲۷ بهمن ۵۷ با حکم تاریخی امام خمینی به عنوان نماینده ایشان در بندر انزلی منصوب گردید و در سال ۱۳۶۱ بعنوان نماینده معظم له در خصوص اجرای فرمان هشت ماده ای به سیستان و بلوچستان عزیمت نمود.

ایشان از ابتدای جنگ تحمیلی بار ها در جبهه ها حاضر و فرزند خود شهید سید مصطفی پیشوایی را در سن ۱۶ سالگی با زبان روزه در جبهه غرب کشور تقدیم انقلاب نمود.

1

از جمله خدمات حجت الاسلام والمسلمین سید محمد جواد پیشوایی تدریس در حوزه و دانشگاه در تهران می باشد.

  • حکم امام خمینی (ره ) به حجت الاسلام سید محمد جواد پیشوایى برای ایجاد نظم در بندر انزلى‏+ اسناد

زمان: ۲۷ بهمن ۱۳۵۷/ ۱۸ ربیع الاول ۱۳۹۹

مکان: تهران، مدرسه علوى‏

موضوع: سامان بخشى به امور اجتماعى و سیاسى‏

مخاطب: پیشوایى، سید محمد جواد

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت جناب مستطاب ثقه الاسلام آقاى آقا سید محمد جواد پیشوایى امام جماعت مسجد جامع انزلى- دامت تأییداته‏

مقتضى است جنابعالى در این موقع حساس در بندر انزلى که موقعیت حساسى دارد متکفل تنظیم امور اجتماعى و سیاسى باشید و از اختلافات جلوگیرى نموده؛ و اگر از طرف مخالفین نهضت و گروههاى منحرف ایجاد آشوب و بلوایى شد به کمک جوانان مسلمان غیرتمند بشدت جلوگیرى و آنان را سرکوب نمایید، و سران آنان را به کمیته انقلاب معرفى نمایید تا به مجازات برسند. اهالى محترم و شجاع انزلى و حوالى آن از جناب ایشان پشتیبانى نموده موظفند از تشنجات و اختلافات بشدت جلوگیرى نمایند. از خداوند متعال توفیق همگان را خواستارم.

۱۸ ربیع الاول ۹۹

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

3 copy

آیت الله آقای حاج سید ابو طالب پیشوایی امام جمعه شهرستان بندر انزلی سال ۱۲۹۳ شمسی در شهرستان رشت شروع به تحصیلات دینی نمود ودوره مقدمات و مقداری از سطوح را نزد اساتید وقت مثل مرحوم آقا شیخ عبد الرحیم رشاد و مرحوم حاج شیخ اسماعیل شفتی صرفی به اتمام رسانیدند و در پنج سال بعد یعنی سال۱۲۹۸ شمسی برای تحصیلات عازم عتبات عالیات شدند ودر کاظمین محضر مرحوم آیت الله آقای حاج سید اسماعیل صدر [پدر بزرگ امام موسی صدر] مشرف شده و در باب توقف در حوزه نجف اشرف و سامرا با ایشان مشورت نمودند که ایشان فرمودند لازم است شما بعد از زیارت عتبات نجف اشرف را انتخاب نمایید زیرا از زمین نجف علم می جوشد.

  • چند عکس از حجت الاسلام و المسلمین پیشوایی

 (1)

1 copy

1114

1116

1117

1118

1121

1125

1129

1138

1139

picture 121

picture 123

picture 124

picture 125

picture 126

picture 128

picture 129

picture 131

picture 132

  • زندگینامه آیت الله سید ابوطالب پیشوایی

آیت الله سید ابوطالب پیشوایی پس از تشرف به نجف اشرف سطوح عالیه را نزد اساتید وقت مرحوم آقای آقا شیخ اسماعیل تنکابنی و آقا شیخ زین العابدین مازندرانی وآقا میرزا مجید گنجه ای و آقا شیخ علی اکبر خوانساری و آقا شیخ نعمت الله دامغانی وایتالله میرزا احمد اشتیانی و مرحوم آیت الله آقا میرزا ابوالحسن مشکینی قدس سره به اتمام رسانیده و سپس در درس خارج فقه و اصول مراجع و علمای وقت مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی و آیت الله العظمی آقا ضیا الدین عراقی حاضر شده و در سال ۱۳۱۱ شمسی [پس از اجازه اجتهاد از آیات فوق] به ایران مراجعت نمودند و به اقامه جماعت در مسجد جامع انزلی و ترویج دین مبین وتربیت طلاب در مدرسه قایمیه انزلی اشتغال پیدا کردند .

pishvaei 002 copy

  • آثار معظم له در انزلی و حومه از این قرار است:

۱- مسجد قریه بشمن

۲- مسجد قلم گوده

۳- مسجد میان پشته

۴- مسجد سجاد

۵- مسجد سنگاچین

۶- مسجد رضویه

۷- مسجد اذربایجانیهای غازیان

۸- مدرسه علمیه قایمیه که به امر مرحوم آیت الله العظمی بروجردی قدس سره و تحت نظر ایشان بنیان گردید که اکنون عدهای از طلاب در این مدرسه اشتغال به تحصیلات علوم دینیه دارند ودر ضمن محلی است مناسب برای سکونت آقایان مبلغین که در ایام تبلیغ به این شهر وارد می شوند که از طرف آیت الله پیشوایی پذیرایی کامل شده و سپس به اطراف اعزام می شوند و اکنون یکی از فرزندان معظم له که جوان فاضل و نجیب و بسیار متدین و شریف و عفیف است به نام آقای آقا سید محمد جواد پیشوایی در حوزه علمیه قم اشتغال به تحصیل دارند. [سرانجام این عالم ربانی پس از ۸۷ سال عمر پربرکت در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۵۷ شمسی دعوت حق را لبیک گفت و آرامگاه ایشان در جوار محرابی که نزدیک به ۵۰ سال در آن به آقامه نماز جمعه وجماعت می پرداخت در مسجد جامع بندر انزلی قرار دارد.

باید اضافه کرد که با رحلت این عالم بزرگوار، مجاهدت در این خانواده به پایان نرسید بلکه فرزندشان حجت الاسلام محمدجواد پیشوایی راه ایشان را ادامه داد و فرزند خویش سید مصطفی پیشوایی را در دوران دفاع مقدس تقدیم اسلام و انقلاب کرد.

  •  منابع: 
  • برگرفته از آقای سیدمجتبی پیشوایی، فرزند حجت الاسلام و المسلمین پیشوایی 
  • تارنمای رنگ ایمان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیh

۸ شهریور ۱۳۹۲

چرا مصاحبه ای با ایشان ترتیب نمی دهید ؟

پاسخ

سيد مجتبي پيشوايي

۸ شهریور ۱۳۹۲

با سلام وتشکر از آن سایت وزین در درج زندگی ایتالله سید ابو طالب پیشوایی پاراگراف اول را به اشتباه در قسمت زندگی فرزندشان درج فرمودید که خواهشمند است اصلاح فرمایید.
ضمنا پیشنهاد میگردد تا صفحهای جداگانه برای ایت الله ابوطالب پیشوایی در بخش مشاهیر آن سایت وزین درج شود و در این خصوص از مطالب و عکسهای جالبی که درسایت رنگ ایمان بخش نام آوران قسمت زندگینامه ایشان و فرزندشان ایت الله سید محمد جواد پیشوایی که البته مجزااست بهره برداری نمایید.
با آرزووی موفقیت روز افزون برای شماعزیزان
سید مجتبی پیشوایی

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ آبان ۷ام, ۱۳۹۲ ۱۶:۰۴:

سلام و عرض ادب و احترام خدمت آقا سید مجتبی عزیز
حتماً اصلاح می گردد ، ان شاء الله برنامه های مدونی در باب مشاهیر بندرانزلی به ویژه علماء داریم. با تشکر ویژه از حسن نظر حضرتعالی به این سایت ، برای آقا سید جواد پیشوایی و بیت ایشان آرزوی سلامتی و طول عمر داریم.