بندر انزلی

بندر انزلی

فرهاد منتصر کوهساری در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به خریداری ۱۰ میلیارد تومان تجهیزات توسط بخش خصوصی در بندرگاه انزلی افزود: با اقدامات انجام شده بندرگاه انزلی از یک بندر زیان‏ده به یک بندر سودده تبدیل شده است.

وی همچنین با اعلام این خبر که «با اجرای پروژه‏های جدید ۳۳ هکتار زمین در بندر انزلی از دریا استحصال شده»، افزود: دو میلیون مترمکعب برای ساخت موج‏شکن‏ها لایروبی شده و از گل و لای برای استحصال زمین استفاده شده است.

کوهساری با اشاره به انجام طرح توسعه بندرگاه انزلی با ۱۵۵ میلیارد تومان اعتبار تصریح کرد: ۱۵۳ میلیارد تومان از این مبلغ از محل منابع داخلی و سه میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای احداث سیلوی غلات هزینه شده و یا در حال هزینه شدن است.

به گفته وی، سالانه ۴۰ میلیارد تومان در بندرگاه انزلی صرف احداث زیرساخت، روساخت و تجهیزات می‏شود.

وی افزود: با این اقدامات، ظرفیت واقعی بندرگاه انزلی از ۵/۴ میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال به ۱۱ میلیون تن می‏رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان یادآور شد: سال گذشته شش میلیون و ۸۴۸ هزار تن کالا در بندرگاه انزلی تخلیه و بارگیری شده است.

کوهساری خاطرنشان کرد: مساحت بندرگاه انزلی نیز از ۳۵ هکتار در سال ۸۴ با اقدامات صورت گرفته به ۱۱۰ هکتار می‏رسد.

وی ارتقای امکان پذیرش کشتی از ۶۰۰۰ تن به ۱۲ هزار تن و پهلوگیری کشتی سوختی ۲۰ هزار تنی را از جمله تأثیرات پروژه‏های اجرایی عنوان کرد.

به گفته وی، ۱۴ پست اسکله جدید در طرح توسعه بندرگاه انزلی قرار دارد که سه پست اسکله برای فرآورده‏های نفتی است.

وی با اشاره به امتداد دادن موج‏شکن‏ها به مساحت سه کیلومتر اضافه کرد: با این کار تعداد روزهای تعطیلی کار تخلیه و بارگیری که معمولا به دلیل توفانی بودن دریا به ۹۰ روز در سال می‏رسید؛ تقریبا به صفر رسیده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به وجود ۲۲ هزار مترمربع انبار در بندرگاه انزلی و در دست ساخت قرار داشتن ۲۰ هزار متر مربع انبار دیگر، بخش خصوصی را به ساخت یا کرایه انبار برای غلات و کالاهای عمومی‏ تشویق کرد.

وی همچنین از آماده بودن اسکله و پایانه مسافری دریایی خبر داد و افزود: برای تشویق شرکت‏ها به فعالیت در زمینه حمل و نقل مسافری ۷۵ درصد تخفیف در تعرفه‏ها قائل می‏شویم.

کوهساری متذکر شد: بندر آستارا نیز با ۴۰ میلیارد تومان هزینه (شامل ۲۲میلیارد تومان سرمایه‏گذاری بخش خصوصی و ۱۸ میلیارد تومان منابع داخلی سازمان) احداث شده است.

به گفته وی، این بندر که می‏توان از آن بعنوان بندر پشتیبان بندر انزلی یاد کرد با یک قرارداد ۴۰ ساله به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی یادآور شد: در هشت ماه امسال صادرات از بندرگاه انزلی ۱/۸۱ و ترانزیت مواد نفتی ۸/۴ افزایش یافت.

کوهساری با اذعان به کاهش ۲۰ درصدی واردات کالا از بندرگاه انزلی افزود: مشکل به عدم گشایش اسنادی و ثبت سفارش مربوط می‏شد که اکنون ثبت سفارش در حال انجام است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *